Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Luganské jezero

Lago di Lugano – jakož i mnoho dalších jezer, a to nejen v Evropě – leží ve dvou státech: v Itálii a Švýcarsku. Oba krajní cípy jezera se nacházejí na italském území, v Lombardii a jeho střední část je ve Švýcarsku, v kantonu Ticino. Jezero nese název stejnojmenného švýcarského města.

Jezero vzniklo srážkou dvou ledovců; vodou ho zásobuje několik místních řek a jeho odtokem je řeka Tresa.  Hloubka jezera dosahuje místy až 290 metrů.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Pohled na jezero přes kostel San Lorenzo

 

Lago di Lugano (Luganské jezero), autor: Henk Bekker, You Tube (CC)

 

Italská část jezera

Jezero Lago di Lugano leží v Lombardských Alpách a podél celé jeho severní části se táhne pohoří s vrcholy od 1200 do 1800 metrů nadmořské výšky. Nejvyšší horou oblasti je Cima di Fiorina, tyčící se nad údolím Valsolda; (informace pro ty, kteří se věnují horské turistice: od města Porlezza, které je situováno hned na severovýchodním okraji jezera, je hora vzdálená zhruba 9 kilometrů, což je něco kolem pěti hodin chůze horským terénem).

 

    Ubytování poblíž jezera  
   

Hotel Concordia - cena na noc pro dva 1 859 Kč

 

 

Vrcholy na jižní straně jezera jsou trochu nižší – max. 1700 m. n. m. Voda v této části jezera je poněkud chladnější, počasí větrnější, což je ale výhodné pro provozování mnoha vodních sportů.

 

 

Švýcarská část jezera

Zde už se jezero táhne jižním směrem, a proto je tady voda i počasí podstatně teplejší. Největším městem u švýcarské části jezera je stejnojmenný přístav – město Lugano, proslulé svými plážemi, sportovišti a přístavišti jachet a motorových člunů. Výletní lodě jsou zde samozřejmostí, jakož i vodní doprava. Město samo o sobě je velmi půvabné, a bylo by škoda neprojít si je – je zde mnoho historických památek.

 

    Ubytování poblíž jezera  
   

Hotel Locanda Castagnola - cena na noc pro dva - 2 450 Kč

 

 

Pozoruhodností jezera je italská exkláva (ležící mimo vlastní území) Campione d'Italia, situovaná na východním břehu jezera.  Ze všech stran je obklopena švýcarským kantonem Ticino. Ke svému území má tato exkláva nejblíže po silnici, a to do 14 kilometrů vzdáleného města Lanzo d'Intelvi. Rozloha Campione je 1,6 km² a žije zde 2190 obyvatel.

 

 

Druhou zajímavostí je hora Monte San Giorgio, kterou jezero obklopuje ze tří stran, takže hora tvoří jakýsi jezerní poloostrov. Nachází se tam unikátní naleziště, bohaté na zkameněliny pravěkých mořských živočichů. Díky tomu bylo tohle území zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

     
              Mohlo by vás zajímat: Přehled švýcarských jezer  
     

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.