Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Makarská riviéra-Chorvatsko

Nejoblíbenější destinace  Chorvatska, perla Jaderského pobřeží - to je Makarská riviéra. Leží na úpatí velkolepého pohoří Biokovo, které se nad ní vypíná a působí jako nepřekonatelný ochránce.

Tato oblast dalmatského pobřeží se nazývá sluneční perla, protože má návštěvníkům vždy co nabídnout.

 


Makarská riviéra - místo charakteristické průzračně čistým azurovým mořem, dlouhými plážemi s drobnými bílými kamínky, neznečištěná středomořskou přírodou, přívětivými lidmi i zajímavou kulturou.Makarská riviéra nabízí velký počet pláží, od malých, soukromých až po velké zalidněné pláže, které na druhé straně nabízejí mnohé sportovní atrakce. Rovněž jsou k dispozici pláže, které se mohou za svou čistotu pyšnit modrou vlajkou jako například Stomarica, Punta Rata, Berulija, Donja Luka či Slatina v Tučepi. Právě zmíněná Punta Rata byla už několikrát zařazena mezi 10 nejkrásnějších pláží světa.

Ať už přijedete na Makarskou riviéru z kteréhokoliv směru, přivítají vás uličky se starými domky se zachovalou selskou architekturou a na pobřeží nechybí nejmodernější hotely, vily a domy, ve kterých pulzuje moderní život v souladu s dědictvím předků. Snad ani netřeba představovat takové názvy, jako jsou Baška voda, Brela, Drvenik, Gradac, Makarská, Podaca, Podgora či Tučepi.

Kdo by neznal chorvatské malebné město Makarská ležící na nejznámější riviéře v Chorvatsku? Cestovní ruch se ve městě Makarská začal rozvíjet počátkem 20. století, kdy sem přišli první turisté. Je více než pravděpodobné, že Makarskou navštívili i předtím zvědaví dobrodruzi, průzkumníci, či náhodní hosté.

Hlavními charakteristikami Makarské ekonomiky jsou cestovní ruch, přímořská kuchyně, různé ruční práce a obchod.

Makarská je centrem nočního života nejen ve střední Dalmácii, ale i mimo ni. Najdete zde mnoho nočních klubů, plážových barů, které se těší velké oblíbenosti hlavně mezi mladými během letních měsíců. Díky široké škále hudby, každý může najít něco pro sebe.

Kromě nočního života má Makarská bohaté historické a kulturní dědictví. Architektura starého města byla tvořena po dlouhou dobu. Úzké uličky a domy s okny, které se prakticky dotýkají navzájem, jsou výsledkem pokusů plně využít prostor uvnitř obranných zdí.

V centru města je na náměstí postaven památník, pojmenovaný po Andrije Kacic Miošiće. Je to místo, kde probíhají různé zábavy a oslavy. Na severní straně náměstí stojí Katedrála svatého Marka postavena v roce 1766. Na náměstí se nachází také benátská fontána, její původ se datuje od roku 1775, zásobovala město s čerstvou pitnou vodou. Ve františkánském klášteře založeném v roce 1502 je uložena bohatá knihovna a archiv s více než 50 000 knihami a časopisy, najdeme v něm i sbírku obrazů, soch a starožitných klášterních předmětů.

Zajímavostí Makarské je i botanická zahrada, která má více než 1200 rostlin, mezi nimi je mnoho druhů z úzkého a širokého prostoru kolem Makarské.

 


Dalším významným a oblíbeným letoviskem na Makarské riviéře je Baška voda. Od města Makarská se nachází 10 km severozápadně. Podobně jako v okolí Makarské i zde překypuje příroda bohatou vegetací, včetně borových lesů, které sahají až k oblázkovým plážím. V okolí se pěstují olivy, fíky, višně a najdete zde i vinice. Baška voda nabízí návštěvníkům také vhodné podmínky pro různé sporty. Nejpopulárnější jsou zde jednoznačně ty vodní jako jachting, potápění, windsurfing, vodní lyže či vodní skútry. Jelikož v blízkosti Bašky je pohoří Biokovo, tak pro turisty je zde možnost vysokohorské túry právě do zmíněného pohoří.

Foto: Baška Voda


  Tipy na hotel (Baška Voda):  House Elka Cena na noc pro dva - 1 358 Kč
  Tipy na hotel (Baška Voda): Apartments Maris Cena na noc pro dva - 1 610 Kč

 

Stále více turisty vyhledávanou destinací je i městečko Brela. O oblíbenosti tohoto letoviska svědčí i jeho neoficiální název - perla Makarské riviéry. V Brele se nachází mnoho zajímavých míst, které byste si nemuseli ani všimnout, pokud o nich nevíte.

Nad městem Brela ve svahu pohoří je vesnička Kričak, kde vaří místní domácí speciality. Čistá příroda je tu prioritou, a péče o prostředí byla již několikrát oceněna. Pláž Punta Rata má například Modrou vlajku kvality už několik let.

V dávných dobách se obyvatelé této oblasti živili pěstováním vína a ovoce. Odtud pochází známá odrůda třešní "Maraska", která zde roste na strmých terasových políčkách ve svahu. Najdete zde i zrekonstruovanou stavbu z Ilyrského období, nad vesnicí Škrabići, kde můžete obdivovat keramiku, hrnčířské výrobky, náhrobní kameny a staré mince z Římských dob.

Z dalších destinací Makarské riviéry lze zmínit letoviska Tučepi, Podgora nebo Drvenik. Oblíbené letovisko Tučepi na Makarské riviéře leží 2 km jihovýchodně od města Makarska. Rozkládá se při magistrále a mezi magistrálou a pobřežím. Je známé svou dlouhou pláží v široké zátoce táhnoucí se 4km až k sousední Podgoře společně s promenádou. Zábava a kulturní programy jsou nabízeny celé léto v podobě "letních večerů Tučepi", začínají Festivalem svatého Antonína 13. června.

Letovisko Podgora milují turisté hlavně kvůli její plážím. Kromě toho Podgora nabízí několik možností na sportování - vodní sporty. Velkým lákadlem pro rekreanty může být i noční plážový život a diskotéky přímo na pláži.

Pohodlnou a klidnou dovolenou vám rozhodně zajistí letovisko Drvenik. Přímořské městečko, které je z jedné strany ohraničené mořským břehem a z druhé pohořím Rilić. Blízko města se nacházejí turisticky zajímavé ostrovy Hvar a Pelješac. V místních kavárnách si můžete pochutnat na vynikající zmrzlině a kávičce, užít si večeře plné romantiky v domácí restauraci s výhledem na moře.

Makarská riviéra má opravdu co nabídnout svým návštěvníkům. Její oblast je zajímavá i pro milovníky historie. Na své si tak přijdou nejen zájemci o slunění a koupání se, ale také vyznavači aktivní poznávací dovolené.

 

 

Zdroj: YouTube - CC, Michael Lee, Makarska, Chorvatsko 2018

 

 


Mohlo by vás zajímat:

Jaderské moře

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Seznam letišť v Chorvatsku

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.