Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

MĚNA V PERU, PLACENÍ

Nechme se nalákat rozmanitostí a zasněženými vrcholky And v Peru. Peru je třetím největším státem jihoafrického kontinentu. Nachází se u Tichého oceánu na západě Jižní Ameriky. Sousedí s Ekvádorem, Kolumbií, Brazílií, Chile a Bolívií. Oficiálním názvem Peru je Peruánská republika (República del Perú) a hlavním městem je Lima.

 

 

MĚNA V PERU

Místní měnou je peruánský sol (PEN). Jde o velmi stabilní měnu. Sol se dále dělí na 100 céntimos. Setkáme se zde s mincemi v hodnotě 5, 10, 20 a 50 céntimos, dalšími jsou 1, 2 a 5 soles. Bankovky tu mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 soles. Všechny bankovky jsou stejného rozměru. Do oběhu byla měna uvedena v roce 1991.

 

           
        Kurz čeké koruny a peruánského nuevo solu   
           

 

MĚNÍME A PLATÍME

Přivezete-li si eura a dolary směníte je na letišti či v bance nebo směnárně. S jinou měnou než výše jmenovanou by mohl být v menších městech problém.

Padělání je místním strašákem, proto se peníze vydejte měnit do oficiálních směnáren a bank. Do banky se dostanete každý všední den a navíc také v sobotu.

V turistických lokalitách a všech větších městech lehce uskutečníte výběr kartou z bankomatu. U některých bank se setkáte s poplatky za výběr, u jiných zcela bez poplatku.

Obecně se dá říci, že v Peru je to cenově obdobné jako v České republice. Levněji vyjde doprava i jídlo. Dražší bývá alkohol. Hodně znát je změna cen dopravy a ubytování v hlavním městě Lima, tam sáhnete hlouběji do peněženky.

Placení platební kartou uskutečníte v hotelech, restauracích a obchodech, může být však zatíženo poplatkem. Běžně jsou zde, především na turistických místech, přijímány i americké dolary.

 

   
  O měnu v Peru se stará centrální banka Peru (anglicky: Central Reserve Bank of Peru), webová stránka instituce: www.bcrp.gob.pe

 

 

Cestu přes místní bankomaty k peruánským soles již známe. Nyní nezbývá než Peru navštívit. K tomuto kroku si vystačíte s platným cestovním pasem. Vízum není třeba, jedná-li se o pobyt čistě turistický, který nepřesáhne 183 dní. Poznáte zemi, která má druhý největší počet památek na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pozůstatky indiánských kultur Vás ohromí stejně jako pralesy, poušť a tichomořské pláže tajuplného Peru.

 

 

 

 

       
      Čtěte také:
     

Poloha a hranice Peru

     

Průvodce - Lima

     

Centrální sierra - místo, kde se psaly dějiny Peru

       

 


Vložil/a: Daniel Česák 06.03.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.