Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Bělehradu

Toto hlavní město má zavedený vynikající dopravní systém tramvají, autobusů a trolejbusů. S výstavbou metra je to ovšem poněkud horší. Výstavba bělehradského lehkého metra začala v roce 2007, a do roku 2012 měly být zprovozněny celkem tři linky. Informace o tom, zda se tak stalo a jestli je metro v provozu v současnosti, tedy v roce 2018, se zjistit nepodařilo. Pokud po příjezdu do Bělehradu uvidíte, že je metro funkční, bude to velmi příjemné překvapení, ale prozatím se raději spolehněme spíše na silniční a tramvajovou dopravu.

 

 

Autobus je hlavní způsob zajištění dopravní obslužnosti. Většina vozidel je moderní a pohodlná. Existuje na 150 tras, rozvětvených skoro po celém městě (příměstské oblasti jsou zajištěny dopravním systémem BG VOZ). V nočních hodinách, tj. od 24,00 do 4,00 hodin, je v provozu 28 linek. Trolejbus zajišťuje přepravu svými osmi linkami především kolem historického centra města. V čase mezi 16. až 17. hodinou je třeba se připravit na značné dopravní kolony, především mosty jsou pořádně ucpané. Tramvajových linek je 12.

 

 

Ceny jízdenek jsou poměrně nízké, a je tu zavedeno několik tarifů. Můžete mít jednorázovou jízdenku, která platí 90 minut – ale dejte si pozor na to, kde jízdenku kupujete; pořídíte-li si ji u stánku, zaplatíte 89 RSD, ale když si ji koupíte až u řidiče, bude vás stát skoro dvakrát tolik. Zdržíte-li se v Bělehradě více dní, kupte si kartu BusPlus – s ní se dá cestovat jeden, tři, anebo pět dní. Za vystavení karty uhradíte jen drobnější poplatek – na kartě máte časový i pásmový tarif. Zde je třeba upozornit, že karta neplatí na nočních spojích! V Bělehradské dopravě existuje samozřejmě také dobíjecí karta, z níž se vám bude odečítat pásmový kredit (podle zóny, do které právě jedete). Na tuto kartu může cestovat najednou i více osob; pořídíte ji za 250 RDS (srbský dinár).

 

Plán bělehradského metra

Autor: Djidash, CC BY-SA 4.0 creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, Wikimedia Commons

 

 

   
  Čtěte také:
 

Moderní a oblíbený Bělehrad

 

Bělehrad: objevte Paříž Balkánu

 

Letiště Bělehrad (BEG)

   

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.