Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Bělehrad: objevte Paříž Balkánu

Foto, en.wikipedia.org„Na Bělehrad! Na Bělehrad!“ Kdo nezná jednu z nejslavnějších švejkovských hlášek, ať po mně hodí kamenem. Bělehrad - hlavní město Srbska nabízí návštěvníkům mnohé architektonické poklady a další zajímavosti, přesto stále nepatří mezi top destinace českých turistů.

 

 

 

MĚSTO MILOVANÉ DOBYVATELI

Historie města sahá až do keltské doby. V minulosti patřilo Římské i Byzantské říši. Vzhledem k své strategické poloze, leží na soutoku řek Dunaje a Sávy, se stalo v novověku terčem tureckých útoků, kteří jej poté v roce 1521 dobyli. Samostatné království je vyhlášeno až v 2. polovině 19. století. Během první světové války je bleskurychle dobyto Rakouskem, roku 1944 bombardováno spojeneckými vojsky a roku 1999 zde zasahuje NATO s cílem ukončit válku v Kosovu.

 

Foto, en.wikipedia.org

Autor fotky: Vlada Marinković, creative commons


BEG

Trasa přímého letu z Prahy, letecké spojení zabezpečuje např. dopravce AirSerbia, přehled tarifů na českém webu Kiwi.com


Mohlo by vás zajímat: Informace o Letišti Bělehrad (BEG) si přečtěte zde.

 

JAK SE TAM ZORIENTUJI?

Město čítá cca 1,2 milionů obyvatel. Měnou, kterou se v Srbsku platí, je dinár (100RSD = 22 Kč) Ve městě se snadno budete přemísťovat tramvají či autobusy. Linky 2,3,7 a 12 projíždějí historickým centrem. Bělehradské lehké metro zvané BELAM je ve výstavbě a jedna linka by měla být otevřena v nejbližších letech.

 

Foto, en.wikipedia.org

By Pudelek (Marcin Szala) (Own work) [CC BY-SA 3.0 rs (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/rs/deed.en)], via Wikimedia Commons

 

TRASA AUTEM Z PRAHY DO BĚLEHRADU

Vzdálenost: 894 km. Čas: 9:18.


 

CO ROZHODNĚ OCHUTNAT?

Srbská kuchyně je pestrá a zároveň těžká, je typicky balkánskou s orientálními prvky. Mezi tradiční pokrmy patří čevabčiči a plejskavice. Narazíte tu však i na pokrm bečka šnicla, což je vídeňský řízek.

 

JSEM V BĚLEHRADU POPRVÉ. CO NESMÍM VYNECHAT?

Kalemegdan – pevnostní komplex, jedna z nejstarších staveb. Je z ní nádherný výhled na soutok Dunaje a Sávy. Navíc si můžete odpočinout v rozlehlém parku.

Ulice Kneze Mihailova nejznámější bělehradský bulvár, který je více než kilometr dlouhý. Najdete tu četné značkové obchody, kavárny a nakoupíte suvenýry.

Trg Republike v češtině Náměstí Republiky. Srbové se schází také u koně. Jezdecká socha, jež je dominantou náměstí, znázorňuje Michaila Obrenoviče, národního hrdinu, který Srby osvobodil od turecké nadvlády.

Starý a Nový palácreprezentativní budovy z přelomu 19. a 20. století, které kdysi sloužily jako sídlo vládnoucích rodů. V současnosti se staly rezidencemi prezidenta (Nový palác) a městské radnice (Starý palác).

Chrám svatého Sávynejvětší pravoslavný srbský chrám, říká se i celého pravoslavného světa, který je budován již několik desetiletí, a to výhradně z obdržených darů. Zasvěcený je svatému Sávovi, prvnímu srbskému arcibiskupovi.

Muzeum Nikoly Tesly nejnavštěvovanější srbské muzeum založené roku 1952, je věnované světoznámému fyzikovi, který položil základy moderní elektrotechniky.

Savamalabělehradská čtvrť, centrum kulturního, uměleckého i nočního života. Stala se oblíbenou srbskou šlechtou v průběhu 19. století a dokladem jsou četné architektonické skvosty jako hotel Bristol, most Brankov nebo budova geologického ústavu Geozavod.

Skadarlija – bývá označována jako duše Bělehradu a přirovnávána k pařížskému Montmartru. V této bohémské čtvrti plné tradičních srbských restaurací můžete ochutnat delikatesy z národní kuchyně a poslechnout si balkánskou hudbu.

autor: Darina Kováčová

 

 Hotely přes portál booking.com

Booking.com

Bělehrad

 


 

 

Mohlo by vás zajímat:

Moderní a oblíbený Bělehrad

Akční letenky na lince Praha – Bělehrad za 4 390 Kč

Pujčovna aut on - line

Letiště Bělehrad (BEG)

MHD v Bělehradu

Doba letu do Bělehradu

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 22.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.