Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Moderní a oblíbený Bělehrad

Bělehrad leží na soutoku řek Sáva a Dunaj. Je hlavním městem Srbska, ovšem Bělehrad byl také hlavním městem celé Jugoslávie.

   
   

Historie

Město má za sebou poměrně bouřlivou historii, nachází se totiž na soutoku dvou řek, což z něj činí velice perspektivní strategický bod.

Tato oblast byla osídlena již Kelty, kteří zde vybudovali osadu. Keltové byli ovšem poražení Římany, kteří si taktéž dnešní srbskou metropoli oblíbili a přenesli do něj část své působnosti. Po pádu Říma spadal Bělehrad pod moc Slovanů. Město bylo často napadáno, protože o něj jevila zájem jak Benátská moc, tak i Uhry.

Bělehrad se stal hlavním městem již ve středověku, tehdy šlo o takzvaný Srbský despotát. V této době také velice rychle vzkvétal a měnil se na velmi moderní a oblíbené město Evropy.

 

Kam zajít v Bělehradě, čtěte zde

 

Dalším důležitým bodem historie, díky kterému Bělehrad vzkvétal, byly naše husitské války. Tehdy se totiž u nás téměř úplně přestalo těžit stříbro, Evropa ovšem stříbro potřebovala, a tak se hlavním vývozcem tohoto ušlechtilého kovu stalo Srbsko, přesněji Bělehrad. Bělehrad odolával i tureckým nájezdům, což z něj taktéž vytvořilo velice strategické místo k žití, pro vzdělance celé Evropy.

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Dragomir Slavkovic, Bělehrad

 

Doprava

Hromadná doprava je laicky řečeno prostě balkánská. Dopravní prostředky nerespektují jízdní řády a co je důležité, jeden lístek vám platí pouze na jednu tramvaj, či jiný dopravní prostředek.

Cena jízdenky je v přepočtu asi 0,5 eur. Ovšem pokud chcete přestupovat a jezdit po městě, pak by se vám MHD mohla značně prodražit. Je paradoxem, že když už zde narazíte na revizora, tak má vždy reflexní vestu. 70% cestujících jezdí na černo a s připraveným, neoznačeným lístkem v kapse.

Informace o Letišti Bělehrad (BEG) čtěte zde

Letenky z Prahy do Bělehradu můžete rezervovat např. přes český vyhledávač Kiwi.com

 

Ubytování

Jak již bylo řečeno, morálka je zde Balkánská, proto si raději ubytování vybírejte opatrně. Samozřejmě že i v Bělehradě se dá bydlet krásné a luxusně, navíc ještě za rozumnou cenu, pokud něco takového hledáte, pak si prohlédněte naši nabídku.

 

 

 

Autor článku: Helena Dvořáčková


Mohlo by vás zajímat:

Bělehrad: objevte Paříž Balkánu

Akční letenky na lince Praha – Bělehrad za 4 390 Kč

MHD v Bělehradu

 

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 08.04.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!