Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Moderní a oblíbený Bělehrad

Bělehrad leží na soutoku řek Sáva a Dunaj. Je hlavním městem Srbska, ovšem Bělehrad byl také hlavním městem celé Jugoslávie.

   
   

Historie

Město má za sebou poměrně bouřlivou historii, nachází se totiž na soutoku dvou řek, což z něj činí velice perspektivní strategický bod.

Tato oblast byla osídlena již Kelty, kteří zde vybudovali osadu. Keltové byli ovšem poražení Římany, kteří si taktéž dnešní srbskou metropoli oblíbili a přenesli do něj část své působnosti. Po pádu Říma spadal Bělehrad pod moc Slovanů. Město bylo často napadáno, protože o něj jevila zájem jak Benátská moc, tak i Uhry.

Bělehrad se stal hlavním městem již ve středověku, tehdy šlo o takzvaný Srbský despotát. V této době také velice rychle vzkvétal a měnil se na velmi moderní a oblíbené město Evropy.

 

Kam zajít v Bělehradě, čtěte zde

 

Dalším důležitým bodem historie, díky kterému Bělehrad vzkvétal, byly naše husitské války. Tehdy se totiž u nás téměř úplně přestalo těžit stříbro, Evropa ovšem stříbro potřebovala, a tak se hlavním vývozcem tohoto ušlechtilého kovu stalo Srbsko, přesněji Bělehrad. Bělehrad odolával i tureckým nájezdům, což z něj taktéž vytvořilo velice strategické místo k žití, pro vzdělance celé Evropy.

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Dragomir Slavkovic, Bělehrad

 

Doprava

Hromadná doprava je laicky řečeno prostě balkánská. Dopravní prostředky nerespektují jízdní řády a co je důležité, jeden lístek vám platí pouze na jednu tramvaj, či jiný dopravní prostředek.

Cena jízdenky je v přepočtu asi 0,5 eur. Ovšem pokud chcete přestupovat a jezdit po městě, pak by se vám MHD mohla značně prodražit. Je paradoxem, že když už zde narazíte na revizora, tak má vždy reflexní vestu. 70% cestujících jezdí na černo a s připraveným, neoznačeným lístkem v kapse.

Informace o Letišti Bělehrad (BEG) čtěte zde

Letenky z Prahy do Bělehradu můžete rezervovat např. přes český vyhledávač Kiwi.com

 

Ubytování

Jak již bylo řečeno, morálka je zde Balkánská, proto si raději ubytování vybírejte opatrně. Samozřejmě že i v Bělehradě se dá bydlet krásné a luxusně, navíc ještě za rozumnou cenu, pokud něco takového hledáte, pak si prohlédněte naši nabídku.

 

 

 

Autor článku: Helena Dvořáčková


Mohlo by vás zajímat:

Bělehrad: objevte Paříž Balkánu

Akční letenky na lince Praha – Bělehrad za 4 390 Kč

Veřejná doprava (MHD) v Bělehradu

Jak dlouho trvá let do Bělehradu

Kde všude se platí eurem?

 

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 08.04.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.