Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Dubaji

Dubaj (Dubai City) bychom mohli bez obav nazývat architektonickým a ekonomickým zázrakem posledních deseti let. Rychlost, se kterou se město rozvíjí a prosperuje, je obdivuhodná. Podívejme se, zdali je na tom stejně i městská doprava.

 

 

Dopravní obslužnost této mimořádně interesantní metropole zajišťuje metro, autobusy a taxislužba. Předem je třeba říci, že MHD je zde poměrně levná.

 

Současné metro má dvě linky:

  • Červená linka vede podél pobřeží, a to od autobusového nádraží Jebel Ali k autobusovému nádraží Rashidiya. Zajíždí dokonce i k mezinárodnímu letišti v Dubaji – k terminálům 1 a 3.
  • Zelená linka jezdí v centru města (Deira). V plánu jsou další dvě linky a při neuvěřitelné rychlosti výstavby v tomto úžasném městě „by mohly být v provozu dříve, než dočtete tento článek“.
Mapa metra v Dubaji, zdroj: AreJay, English Wikipedia CC

Metro má zatím 47 stanic, z čehož jich je jenom 9 podzemních. Vlaky jsou plně automatizované, jezdí tedy bez řidiče. Ve všedních dnech je metro v provozu od 5,30 do půlnoci; v pátek, který je tu jakýmsi „arabským víkendem“, jezdí od 10,00 dopoledne do 01,00 po půlnoci.

A protože dubajské metro má svoje specifické zvláštnosti, je nutné, abyste věnovali pozornost vozům, do nichž nastupujete. Předejdete tak buď pokutě, anebo přinejmenším společenskému faux pas! Posuďte sami:

  • vozy první třídy, zvané Gold Class – slouží cestujícím, kteří si zakoupili zlatou kartu (toto jízdné je dvakrát dražší); vůz bývá zařazen hned na první místo soupravy, aby prominentní cestující měli dobrý výhled
  • vozy pro ženy a děti – tento vůz je v každé soupravě metra a není vhodné, aby v něm byli přítomní i muži
  • pro ostatní cestující jsou určeny další tři běžné vozy

Pokud byste se chtěli dostat od metra k plážím, tak použijte poměrně levný taxík.

 

Abras, Bur Dubaj

 

Ceny jízdného

Pro využívání městské dopravy v Dubaji si musíte obstarat takzvanou kartu NOL, která platí pro všechny druhy MHD, včetně taxislužby.

Tyto dopravní karty jsou prodávány ve čtyřech barvách s různou hodnotou:

  • červená – jednorázové jízdné
  • stříbrná – přednabitá karta na vámi určený obnos
  • zlatá karta – pro vozy první třídy
  • modrá karta – pro abonenty (ti, kdo v Dubaji žijí trvale)

V hromadné dopravě v Dubaji můžete využít i autobusy a všudypřítomné taxíky. Hodně se zde využívá aut – benzín je levný, a tak si auto může dovolit skoro každý. Podle toho však také vypadá silniční provoz.

Autor: Jaroslava Linková


 

  Mohlo by vás zajímat:
 

Dubaj - město zážitků

 

Jak platit v Dubaji?

 

Letiště Dubaj (DWC)

 

Letiště Dubaj (DXB)

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.