Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Mrtvém moři

Foto, en.wikipedia.orgJde o nejnižší místo na světě a vzdor svému názvu není mořem, jedná se o slané bezodtoké jezero, jedno z nejslanějších vůbec. S 380 metry hloubky drží navíc dokonce titul nejhlubšího slaného jezera na světě.

Vzhledem k tomu v něm ani prakticky nenajdete život, ač v jeho okolí je fauna o poznání pestřejší, žijí tu například zajíci, lišky a poměrně velké množství drobných živočichů. Byť tedy zdejší krajina působí jako značně nehostinná.

Mrtvé moře se rozkládá se na rozhraní území: Jordánska a Izraele.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Jeho vznik započal přibližně před třemi miliony let. Poslední údaje o rozloze hovoří o 1050 km², nicméně jezero postupně vysychá.

 

 

Vodou ho napájí řeka Jordán, to však nestačí vzhledem k tomu, že řeka se využívá k zemědělství a částečně vodu z ní drží i Galilejské jezero. Navíc tato vodní plocha podléhá vlivu horkého a suchého klimatu, které tu panuje, takže neustále mizí. Uvádí se, že hladina se každoročně snižuje asi o sedmdesát centimetrů, což znamená, že by mohlo přibližně v roce 2050 definitivně vyschnout, bude-li celý proces pokračovat obdobnou rychlostí.

 

Foto, cs.wikipedia.org

sk.wikipedia.org

Mrtvé moře vás kvůli své hustotě nepustí „dovnitř“, nese vaše tělo na hladině. O plavání v pravém slova smyslu se nedá mluvit. Vysoká koncentrace soli je sice blahodárná pro různé kožní nemoci, avšak delší pobyt je zdraví škodlivý.

 

Mohlo by vás zajímat: Hotely u Mrtvého moře - Izrael


*Autor úvodní fotky - By David Shankbone (David Shankbone) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Autor poslední fotky - By Ranveig (Uploaded to en: by Pete, on 14 May 2005) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde.
 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!