Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Mrtvém moři

Foto, en.wikipedia.orgJde o nejnižší místo na světě a vzdor svému názvu není mořem, jedná se o slané bezodtoké jezero, jedno z nejslanějších vůbec. S 380 metry hloubky drží navíc dokonce titul nejhlubšího slaného jezera na světě.

Vzhledem k tomu v něm ani prakticky nenajdete život, ač v jeho okolí je fauna o poznání pestřejší, žijí tu například zajíci, lišky a poměrně velké množství drobných živočichů. Byť tedy zdejší krajina působí jako značně nehostinná.

Mrtvé moře se rozkládá se na rozhraní území: Jordánska a Izraele.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Jeho vznik započal přibližně před třemi miliony let. Poslední údaje o rozloze hovoří o 1050 km², nicméně jezero postupně vysychá.

 

 

Vodou ho napájí řeka Jordán, to však nestačí vzhledem k tomu, že řeka se využívá k zemědělství a částečně vodu z ní drží i Galilejské jezero. Navíc tato vodní plocha podléhá vlivu horkého a suchého klimatu, které tu panuje, takže neustále mizí. Uvádí se, že hladina se každoročně snižuje asi o sedmdesát centimetrů, což znamená, že by mohlo přibližně v roce 2050 definitivně vyschnout, bude-li celý proces pokračovat obdobnou rychlostí.

 

Foto, cs.wikipedia.org

sk.wikipedia.org

Mrtvé moře vás kvůli své hustotě nepustí „dovnitř“, nese vaše tělo na hladině. O plavání v pravém slova smyslu se nedá mluvit. Vysoká koncentrace soli je sice blahodárná pro různé kožní nemoci, avšak delší pobyt je zdraví škodlivý.

 

Mohlo by vás zajímat: Hotely u Mrtvého moře - Izrael


*Autor úvodní fotky - By David Shankbone (David Shankbone) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Autor poslední fotky - By Ranveig (Uploaded to en: by Pete, on 14 May 2005) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde.
 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.