Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Krakov - krásná metropole Polska

Krakov je překrásná metropole Polska, která se vyznačuje zajímavou historií a spoustou zajímavostí. Co se týče cen ve městě, patří Krakov mezi ty finančně přístupnější města Evropy. Turista jistě ocení, že historická část města je zachována, Krakov totiž byl jakoby zázrakem během války ušetřen, nejsou tu tedy ona holá místa, která je třeba osázet moderními panelovými domy.

 

 

Historie

Samotné jméno Krakov má za sebou zajímavý vývoj, nikdo totiž nemůže s jistotou říct, odkud jméno pochází. Část archeologů uznává faktický kořen legendy, podle které založil město kníže Krak, který byl prý jedním z prvních Slovanů. Jiná skupina archeologů si je zase jistá, že město založili Keltové, kteří se na území dnešního Polska vydali na průzkumné výpravy.

Počátek města se datuje do doby moci knížecího roku  Vislanů. První písemná zmínka ovšem pochází až z roku 966, kdy Krakovu vládl český kníže Boleslav. Přemyslovci si město udrželi během vlády Boleslava druhého, paradoxně bylo dobyto taktéž Boleslavem, tentokrát ale takzvaným Boleslavem Chrabrým. A abychom to zamotali ještě víc, Boleslav Chrabrý byl dokonce vnukem českého knížete Boleslava prvního. Od této doby byl Krakov připojen k Piastovskému polskému státu. V následujících několika letech se rozběhla hvězdná budoucnost Krakova, bylo zde vybudováno biskupství a za vlády Kazimíra I. Obnovitele se stal Krakov ústředním městem Polska. V roce 1241 bylo ovšem doslova srovnáno se zemí Tatary. Po té do dějin Polska vstupuje další Boleslav, tentokrát Nesmělý, který se navzdory svému označení pustil do znovuvybudování města.

Patnácté a šestnácté století bylo pro město velice štědré, nalezneme zde všechny slohové i architektonické prvky, dále také univerzitu, rozvíjela se i řemesla a podobně.

 

 

Co při návštěvě města určitě nevynechat

Hrad Wawel - řada z nás jistě ocení, že i když jde o hrad, nenachází se Wawel na vysokém, těžko zdolatelném kopci. Tento hrad byl již od desátého století sídlem králů, a kdo jej někdy spatřil, jistě potvrdí, jak neobyčejně tato stavba působí na člověka. Kousek od hradu se nachází katedrála sv. Stanislava a Václava, právě zde byli Polští králové korunováni. Na počátku sedmnáctého století byla sice královským městem jmenována Varšava, Krakov si ale přesto udržel post místa samotné korunovace.

Dračí skála - dračí skála je součástí památek u Wawelu. Návštěvníky na ní fascinuje především kovový drak, který chrlí oheň a samozřejmě se k němu váže i prastará legenda. Tento drak prý sužoval lid kolem původní osady, až kníže Krak našel dost odvahy, aby draka přelstil a zabil. Teprve po té založil samotné město Krakov. Kromě toho se pokuste stihnout i Mariánský kostel, náměstí Malý Rynek a tak dále.

 

 

Doprava po městě

Krakov má poměrně propracovanou hromadnou dopravu, takže se nemusíte bát, že byste se k památkám bez automobilu nedostali. Ovšem je pravdou, že v Krakově je většina památek kousek od sebe, takže je doporučováno, nechat se dovést kousek od historického středu a raději využívat pěší zónu. Kromě toho si můžete zajistit i jízdu na kočáře. Ta je sice o něco dražší, ale kočí vás jistě zaveze ke všem památkám.

 

Kuchyně

Co se týče kuchyně, mají se Poláci čím chlubit. Krakov je mnohdy označován jako město restaurací a čokoládoven. Kromě toho, že jsou jídla chutná, jsou i cenově přijatelná, alespoň ve srovnání s jinými evropskými metropolemi. Kuchyně v Krakově vám nabídne ryby na mnoho způsobů, klobásy se zelím, houby nebo pirohy. Ovšem pozor! S pivem je to úplně jinak, to je tady totiž mnohem dražší než u nás, mnohdy narazíte i na pivo, které stojí 60 Kč. Velice oblíbené jsou zde kavárny a čokoládovny, které jsou jak moderní, tak i útulné.

 

Ubytování

Ubytování může být taktéž překvapivá součást výletu. V Krakově totiž naleznete všechny možné třídy ubytování, bez ohledu na cenu se ale může stát, že budete spát v pokoji po šlechtě. Je totiž běžné, že šlechtické domy se přestavěly na hotely. Pokud hledáte pěkné a levné ubytování, tak zkuste klinout ZDE.

 

  Hotely v Krakově    
 

System Hotel Kraków

Cena na noc pro dva - 590 Kč  
 

B&B La Fontaine

Cena na noc pro dva - 1 670 Kč  
       

 


 Letenky z Krakowa (seřazeny od nejlevnějších přes Kiwi.com)

 

Autor článku: Helena Dvořáčková

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Cestopis - Tři dny v Krakově

Levné ubytování v Praze, Krakově či Vídni

Letiště Krakov (KRK)

Hlavní vlakové nádraží - Kraków Główny Osobowy

Leo Express spustí železniční linku z Prahy do polského Krakova ..

Doprava (MHD) v Krakově

 

 

 

Autobusové spojení mezi Prahou a Krakovem poskytuje např. Student Agency, jednosměrné jízdenky zakoupíte za cca 500 Kč a více.Vložil/a: Daniel Česák 28.02.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.