Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Německý Balt zve do národních parků i akvárií

V průběhu celého října je možné na  německém pobřeží Baltského moře spatřit jedinečnou přírodní podívanou. Desítky tisíc jeřábů, elegantních dlouhonohých ptáků, zde nabírají síly před dlouhým tahem do teplých krajin. Spolková země Meklenbursko – Přední Pomořansko zve k podzimní návštěvě národních parků či historického města Stralsund s obřím akváriem.

 


 


 

Pozorovat, ale nerušit

Jen pár hodin jízdy z České republiky se před námi otevírá jiný svět. Jedinečnou krajinu národního parku Vorpommersche Boddenlandschaft při baltském pobřeží Německa tvoří nekonečné mělčiny, laguny, jezera a písečné duny. Tuto oblast na severu Meklenburska – Předního Pomořanska každý podzim obsadí kolem padesáti tisíc jeřábů popelavých, pro které jde o jedno z nejdůležitějších odpočinkových míst na jejich tahu. Nacházejí zde ideální lokalitu pro hostinu při dlouhém letu ze Skandinávie do zimovišť v jižní Evropě a v Africe.

Po krmení na polích po sklizni kukuřice či ječmene jeřábi odpočívají v Pramortu, rozsáhlé oblasti bílých písečných dun na poloostrově Zingst. Plaché ptáky lze spatřit jen s návštěvnickou kartou nazvanou "Beobachten - ohne zu stören" (Pozorovat – nerušit) či se k nim vypravit lodí s místní plavební společností, jinak je oblast pro návštěvníky uzavřena. O něco jižněji, u jezera Rederang v národním parku Müritz, je v říjnu možné každý večer absolvovat procházku s průvodcem, který návštěvníky zavede k místu, kam jeřábi přilétají strávit noc. Více informací naleznete na www.off-to-mv.com/en/cranes

 

Země tisíce jezer

V zemi tisíce jezer, jak se severoněmeckému regionu přezdívá, je tím největším jezero Müritz. Stejné jméno nese i okolní národní park, který ukazuje, jak se příroda vyvíjí, když do ní nezasahuje člověk. Plochu parku tvoří ze tří čtvrtin lesy, dalších třináct procent připadá na jezera, která zde zanechal ustupující pevninský ledovec. Větších vodních ploch se v národním parku nachází kolem stovky, ty menší se ani nedají spočítat.

Národní park Müritz návštěvníkům nabízí síť turistických stezek a cyklotras, odpočívadel a rozhleden. Až do konce října je v provozu také autobusová linka národním parkem, která začíná ve městě Waren a vozí návštěvníky i tam, kam osobní auta nesmějí. Autobusy navíc nabízejí i přepravu jízdních kol.

 

Jezerní krajina národního parku Müritz

 

Město Waren je známé hlavně jako klimatické lázně, kam se jezdí za čistým vzduchem. Střed města leží mezi třemi jezery, jejichž břehy lákají k dlouhým procházkám. Muzeum Müritzeum v centru města slouží jako moderní informační centrum. Zároveň se zde nachází unikátní vodní expozice, kterou tvoří přes dvacet různých akvárií ukazujících život pod hladinou místních jezer. Největší z akvárií je vysoké šest metrů a tyčí se přes dvě podlaží. Bližší informace na webu www.mueritzeum.de/en

 

 

Stralsund – město vody

Při návštěvě Meklenburska – Předního Pomořanska nesmíme vynechat historické město Stralsund. V raném středověku se tato původně slovanská osada jmenovala Strela nebo Stralow, na tento původ názvu Stralsund dodnes upomíná střela či šipka v městském znaku. Střed města obklopuje voda – ze tří stran jsou to jezera, na východě potom mořská úžina oddělující ostrov Rujána od pevniny. Není divu, že Stralsund byl vždy významným přístavem a tvořil součást Hanzy, svazku obchodních měst. Slavná minulost se odráží v podobě centra Stralsundu, kde nalezneme celou řadu středověkých staveb z červených cihel. Nejvýstavnější z nich je radnice s průčelím tvořeným vysokými štíty a sloupy. Střed města je od roku 2002 součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Návštěvu Stralsundu usnadní web www.stralsundtourismus.de/en/welcome

 

Trhy před radnicí ve Stralsundu

 

Ubytování ve městě Stralsund

Altstadt Pension Hafenblick

Cena na noc pro dva - 1 305 Kč

VCH Hotel Stralsund

Cena na noc pro dva - 1 320 Kč

Villa am Jungfernstieg

Cena na noc pro dva - 1 380 Kč

 

Velryby nad hlavou

Hlavním turistickým magnetem Stralsundu je Německé mořské muzeum. Za zdmi bývalého kláštera se návštěvníci mohou detailně seznámit s nejrůznějšími obyvateli moře. K vidění je zde vše od nejmenších mořských koníků přes obrovské mořské želvy až po kostru plejtváka. Součástí mořského muzea je i největší místní magnet na turisty, akvárium Ozeaneum. Funguje necelých deset let, během nichž již dokázalo získat prestižní Evropskou muzejní cenu a přilákat několik milionů návštěvníků. Čtyřicítka akvárií o objemu 6 milionů litrů vody představuje podmořský svět Baltského a Severního moře i Severního ledového oceánu. Ústřední obří nádrž má objem 2,6 milionů litrů, užaslým pozorovatelům žraloků, štik a dalších živočichů slouží jeho prosklená panoramatická stěna o ploše 50 m2. Úplně obklopeni vodou jsou pak návštěvníci v proskleném tunelu vedoucím přímo akváriem. V obrovské hale nad hlavami turistů potom visí makety velryb a dalších mořských gigantů v životní velikosti. Na střeše Ozeanea pak nalezneme obyvatele, které bychom ve výšce nečekali – na umělé skále obklopené vodou zde posedávají tučňáci Humboldtovi. Více na www.ozeaneum.de/en

 

 

Kostra velryby v mořském muzeu Stralsund

 

Tipy:

Cesta autem do Stralsundu trvá z Prahy asi 6 hodin, vlakem s přestupem v Berlíně něco přes 8 hodin.

Informace o turismu v Meklenbursku – Předním Pomořansku naleznete na webu www.off-to-mv.com/en

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

1875 Kč sleva na webu Booking.com

Kam do Německa: 10 míst která stojí za to navštívit

Nízkonákladovka Easyjet ruší linku Praha – Paříž

Wizzair - letecký plánovač výletů

Kam za nákupy do Londýna?

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.