Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Novosibirsk - Las Vegas Sibiře

Novosibirsk je třetím největším městem  Ruska a současně jde o největší metropoli v oblasti celé Sibiře. Proto nepřekvapí, že jde o živý a velmi důležitý dopravní uzel. A pochopitelně je to ideální místo pro zastávku v rámci transsibiřského výletu.

 

 

Město bylo založeno v roce 1893, ale přesto Novosibirsk není zrovna nabitý památkami. Původně to byla osada v místě, kde se plánovala výstavba mostu přes řeku Ob, pojmenovaná Novonikolayevsk. Už v roce 1917 však šlo o největší průmyslové centrum Sibiře. Jméno Novosibirsk město dostalo v roce 1926. Dnes je to hlavní dopravní uzel, spojující Sibiř, Dálný východ, Střední Asii a evropskou část Ruska.

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org, Google mapa

 

Na území nehostinné a drsné Sibiře je to oáza, nabízející pestrý noční život, spoustu zábavy, nepřeberné množství restaurací a překvapivě i irských hospod. Je to takové sibiřské Las Vegas. Přitahuje také poměrně velký počet turistů, je totiž v hledáčku mnoha cestovních kanceláří, které zajistí návštěvníkům vše potřebné včetně ubytování. Zejména to je v Novosibirsku velmi důležité, poněvadž mnohé zdejší hotely návštěvníky neubytují, pokud nemají pobyt rezervovaný právě prostřednictvím cestovní agentury.

 

 

Mezi největší zdejší hotely patří Marins Park Hotel Novosibirsk nebo Hotel River Park.  Za nejlepší je však bezesporu považován Double Tree by Hilton. Hned u vlakového nádraží se pak nachází vysoký sovětský hotel Novosibirsk. Mnozí lidé však při návštěvě volí možnost pronájmu apartmánu či bytu, je to levnější a dostupnější varianta.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Silver Horse Boutique Hotel

Cena na noc pro dva - 892 Kč
 

AZIMUT Hotel Siberia

Cena na noc pro dva - 950 Kč

 

 

Místní speciality

Mnozí návštěvníci také touží ochutnat zdejší kuchyni. Přece jen sibiřská gastronomie slibuje být velmi zajímavá. Pochopitelně výběr a skladbu jídla zde velmi ovlivnil hojný výskyt divoké zvěře. Zdejší restaurace tedy nabízí na výběr množství ryb, masa z divokých zvířat, ale současně je Novosibirsk jedním z nejpříhodnějších míst, kde lze ochutnat tradiční ruskou lahůdku, kterou je kaviár. Místní specialitou jsou pak tradiční knedlíky, tzv. Siberian pelmeni.

Bohatou nabídku zdejších lokálních specialit si pak turisté mohou zakoupit na centrálním trhu, kde je k dostání nejen kaviár, ale také med ze sibiřských luk, cedrové oříšky ze sibiřské tajgy či další úžasné dobroty.

Díky statutu hlavního města Sibiře není žádným překvapením, že je zde k nalezení nejrozmanitější nabídka světové kuchyně v této oblasti. Vzhledem k tomu, že se jedná o město s pulzujícím nočním životem, nepřekvapí, že téměř v každé třetí budově se nachází kavárna či bar.

 

Počasí

Počasí a teplota jsou rozhodně těmi významnějšími ukazateli pří výběru termínu návštěvy. Město totiž má kontinentální klima a průměrná teplota v lednu cca 16,5°C se výrazně liší od teploty v červenci -19,4°C. Ovšem rozdíly mohou být i větší, největší zdokumentovaný rozdíl byl 88°C.

 

Kam za zábavou

V létě zde tedy může být pořádně horko. Proto potěší možnost vykoupat se a osvěžit se na hlavní pláži Novosibirsku, u tzv. Obského moře. Novosibirsk je pochopitelně od skutečného moře pořádně daleko, ale místní obyvatelé jsou více než hrdí na umělou nádrž, kterou pyšně označují Obské moře. Vybudována byla na konci padesátých let 20. století a dnes patří k největším umělým jezerům v Rusku. Vybudování této obrovské nádrže bylo obětováno více než 300 osad. Dnes je to oblíbené rekreační centrum s množstvím pláží, kempů a hotelů. V zimě pak je jezero pokryto silnou vrstvou ledu, která skýtá ideální příležitost pro bruslení.

 

 

Po světově proslulých městech jako Moskva a Petrohrad je Novosibirsk třetím nejvýznamnějším ruským městem. Ovšem přece jen množství turistů, kteří sem zavítají, se od zmíněných dvou měst významně liší. To je důvod, proč si toto krásné historické město dodnes zachovalo jakousi nedotčenou a autentickou tvář, díky níž návštěvníci poznávají opravdovou chuť Ruska.

Město nabízí ke zhlédnutí a návštěvě celou řadu turistických atrakcí. Cestovat za nimi je nejvhodnější metrem, ale pochopitelně si můžete najmout taxi nebo se jen tak procházet.

Srdcem Novosibirsku je nepochybně náměstí Lenina, které je centrem kultury a života ve městě vůbec. Nachází se zde mnoho význačných budov a vzhledem k historickému vývoji působí toto místo jako přehlídka městské architektury. Uprostřed náměstí stojí obrovská socha vůdce ruské revoluce, Vladimíra Iljiče Lenina. Z náměstí se dostanete bez větších problémů k většině nejvýznamnějších budov a památek.

Za návštěvu stojí nepochybně Katedrála sv. Alexandra Něvského. Dokončena byla v roce 1898 a stala se jednou z prvních zdejších kamenných budov. Je vystavěna v typicky ruském neobyzantském architektonickém duchu, tedy s obrovskými kopulemi a rozsáhlými oblouky, jak je známe z obrázků. Zářivá kopule je stálým odrazem minulé slávy a uvnitř katedrály návštěvníky přivítá až překvapivý klid, který je po ruchu hlavních ulic úžasnou změnou.

Novosibirsk je také sídlem jedné z nejrozsáhlejších uměleckých galerií Sibiře, kterou je Muzeum umění. Nachází se zde prakticky vše, na co si v oblasti umění vzpomenete, a to od starobylých řemeslných produktů přes sochy, jedinečné ruské ortodoxní ikony po krásné obrazy i nejmodernější ruské umění. Umístěno je zde přes 10 000 exponátů.

Rodiny s dětmi určitě nemohou vynechat zdejší ZOO, která skýtá domov 11 000 zvířat, z nichž asi 150 patří do Světové červené knihovny ohrožených druhů, a zejména zdejší kočkovité šelmy patří k nejobdivovanějším.  Ve skutečnosti patří zdejší zoologická zahrada k největším v Rusku.

Dalším zajímavým místem je pak zdejší planetárium. Otevřeno bylo teprve v roce 2012, ale již získalo po celé zemi skvělou reputaci. Jde o čtvrté největší planetárium v Rusku a návštěvníky láká kromě tématického astronomického parku také věží s Foucaultovým kyvadlem, demonstrujícím rotaci Země. Pro osvěžení pak mohou hosté využít i místní kavárnu s vynikající kávou.

Mimo to Novosibirsk nabízí i zábavní parky jako Funky Town a v létě pláže na břehu Obského moře, takže rodiče s dětmi se tu rozhodně nudit nebudou.

Milovníci kultury nepřehlednou Státní akademické divadlo opery a baletu. Je umístěno v překrásném paláci a proslulo skvělou akustikou. Slavnostní otevření se konalo v roce 1945 a divadlo je dokonce větší než slavný moskevský Bolšoj teatr, proto je někdy nazýváno také Sibiřské koloseum. Pochlubit se může především monumentání kupolí o průměru 60 m a výšcce 35 m.

Zdejším unikátem je pak Muzeum SSSR, které návštěvníky interaktivně vtáhne přímo do nitra Sovětského svazu. Rázem se ocitnete zpět v období socialismu, neboť prostory jsou upraveny tak, aby připomínaly typický rodinný dům komunistické doby. Samotná budova prý bývala původně ústředím KGB. Možná je to místo trošku pro masochisty, ale přesto je poměrně hojně navštěvováno. Mladší generace sem táhne zvědavost, starší z části nostalgie, z části snad až perverzní chuť vrátit se na okamžik zpět v čase.

Mezi kurióznější zdejší muzea se bezpochyby řadí i Muzeum sibiřské březové kůry. Opravdu to není omyl. Nachází se zde unikátní expozice předmětů z kůry, včetně nádob, hrnků, pohárů, ikon, dekorací a postav z ruských pohádek a mýtů. Návštěvníci se zde dozví i řadu zajímavostí z oblasti technologie zpracování kůry.

Nejen dospělé, ale i děti určitě nadchne Novosibirské muzeum železniční techniky. To obsahuje velkou sbírku lokomotiv, a to jak parních, tak i dieselových či elektrických.

Železnice byla pro město a jeho rozvoj zcela zásadním faktorem. Most přes řeku Ob byl jedním z klíčových spojovacích prvků transsibiřské železnice. Používán byl od roku 1896 až do počátku 80. let dvacátého století a dnes je zachován jako muzeum.


Doprava

Dopravit se sem můžete letecky, nachází se tu mezinárodní letiště Tolmachevo, kde přistávají osobní letadla z mnoha světových zemí, včetně České republiky. Cestovat sem však lze i pomalejší variantou, a tou je vlak z Moskvy. Cesta zabere dva dny, ale na druhou stranu pokud mají turisté dostatek času, je to ideální příležitost prohlédnout si sibiřskou krajinu detailněji.

 

                       

            Mohlo by vás zajímat: Letiště Novosibirsk (OVB)


   
        Přehled linek z Prahy do Novosibirsku ve vyhledávači letenek Kiwi.com
   

 

Novosibirsk je poměrně oprávněně označován za mozek Sibiře. Není sice tím městem, které by prvoplánově lákalo davy turistů, ale je skutečným překvapením pro všechny, kdo netuší, že by se v těchto nehostinných končinách mohlo skrývat takové centrum kultury, vědy i průmyslu. Ať již se hosté rozhodnou strávit zde pár dnů nebo třeba i pár týdnů, rozhodně se zde nebudou nudit, a to v létě ani v zimě. 

 

 

 

Čtěte také: 

Dopravce S7 Airlines navýší množství letů mezi

Přehled vyhledávačů letenek

Seznam ruských letišť

Přehled ruských měst

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.