Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kaspické moře

Foto, cs.wikipedia.orgKaspické moře najdete na rozhraní Asie a Evropy a jeho vody omývají hned pět různých států (Ázerbájdžán, Rusko, Írán, Kazachstán a Turkmenistán). Název moře je vlastně nepřesný, neboť se jedná, vzdor tomu, že je navíc i slané, o jezero.

Má rozlohu celkem 371 000 km², což z něj činí to vůbec největší na světě. Byť s hloubkou 1025 metrů není nejhlubší, prvenství mu vzal Bajkal a předstihla ho i Tanganika.  Napájí ho několik přítoků, mimo jiné nejdelší evropská řeka – Volha.

Svůj název dostalo od Kaspicjů, obyvatel Kavkazu. Je především proslulé nádhernou přírodou, tu chrání hned pět národních parků, v samém jezeře ale žije spíše velké množství živočichů a nemůže se chlubit takovou druhovou rozmanitostí.

 

 

V minulosti se například hodně mluvilo o lovu zdejších jeseterů kvůli vyhlášené pochoutce – kaviáru, čímž došlo k ohrožení populace  ryb. Export lahůdky byl v roce 2006 zakázán, ale o rok později opětovně povolen.

 

Foto, cs.wikipedia.orgPobřeží Baku

 

Kaspik je krom toho významnou dopravní tepnou a nacházejí se tu i bohatá naleziště ropy, první zmínka o nich pochází dokonce už z desátého století.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Kaspické moře (anglicky - Caspian Sea) - Kazachstán


Foto, cs.wikipedia.orgMapa Kaspického moře

 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube - CC Uzeyir Mikayil, Kaspické moře - Ázerbájdžán

 

Zdroj videa: YouTube - CC Uzeyir Mikayil, Kaspické moře

 


   
        Mohlo by vás zajímat: 5 největších jezer v Rusku
   

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.