Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

MHD a doprava ve městě Gdaňsk

Gdaňsk se dá bez nadsázky nazvat ozdobou  polské země. Toto město na severu Polska je jedním z největších a nejstarších v zemi. Nachází se na břehu Baltského moře u Gdaňského zálivu. Gdaňsk je rovněž důležitým námořním přístavem. Leží na řece Visle a na jejím soutoku s řekou Motlavou. Město má cca 500 000 obyvatel a pyšní se přehlídkou architektonických skvostů různých stavebních slohů, kterým vděčí za svou neobyčejnou atmosféru.

 

 

Gdaňsk je významným dopravním uzlem. Má mezinárodní letiště a také hlavní železniční trať vedoucí z Varšavy do Gdyně.

Pojďme se tu chvíli zdržet a projet se či projít kouzelným městem plným nadšených návštěvníků.

 

CESTA DO MĚSTA GDAŇSK

Vlakem - Zde se nabízí vlakové spojení z Ostravy přímo do Gdaňsku od Českých drah. Jde o cestu přibližně 8 hodin dlouhou, bez přestupu. Z Prahy přímý spoj nenajdeme. Hlavní nádraží v Gdaňsku je pak blízko centra a s letištěm jej spojuje autobusová linka.

Autobusem - Nejrychlejší cesta autobusem Praha - Gdaňsk trvá cca 13 hodin a je bez přestupu. Začíná na pražském autobusovém nádraží Florenc a cílová stanice je autobusové nádraží v Gdaňsku nedaleko historického centra města.

Letadlem - Tato forma cestování na trase Praha - Gdaňsk je nejrychlejší. Přímý spoj nenajdeme, ale lety i s přestupem vás do cíle dopraví za necelé 4 hodiny. Přestupy jsou v Mnichově, Frankfurtu či ve Varšavě.

Autem - Určitě i toto je možný způsob dopravy, přičemž vzdálenost Praha - Gdaňsk je cca 760 kilometrů tzn. doba cestování kolem 10 hodin.

 

Trasa: Praha - Gdaňsk, zdroj mapy - openstreetmap.org, Vzdálenost: 881km. Čas: 8:28.

 

DOPRAVA GDAŇSK - VŠEOBECNĚ

Dopravu si můžeme shrnout do pěti hlavních bodů.

  • LETIŠTĚ - Gdaňské mezinárodní letiště se nachází přibližně 12 kilometrů od centra města. Z letiště se do centra dostaneme nejlépe vlakem, se zastávkou přímo u terminálu. Jízdenky koupíte na nástupišti i ve vlaku. Cena cca 7 zlotých. Z letiště se stejně pohodlně dostaneme také autobusy MHD s cenou kolem 4 zlotých.
  • SILNICE - Gdaňskem prochází evropské silnice č. E28, E75 a E77. Město má dva obchvaty. Jeden je pomyslným prodloužením dálnice A1 do Gdyně.
  • VLAKOVÉ NÁDRAŽÍ - Hlavní vlakové nádraží v Gdaňsku najdeme v centru města. Je spojeno i s autobusovým nádražím. Současně hlavní nádraží slouží i příměstské železnici spojující Gdaňsk s blízkým okolím.
  • AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ - Hlavní autobusové nádraží najdeme v centru města, podchodem spojené s hlavním vlakovým nádražím.
  • LODNÍ DOPRAVA - Gdaňsk má velký nákladní námořní přístav. Vyplouvají odsud trajekty, výletní lodě a lodě přepravující obyvatele do okolních měst. V provozu je zde i Vodní tramvaj - dvě lodní linky zajišťující MHD po Gdaňsku. Cena jízdenky je cca 10 zlotých.
   

   

 

   
                      Letenky z Gdaňska přes Kiwi.com
   

 

MHD - GDAŇSK - DOPRAVA VE MĚSTĚ

Městskou hromadnou dopravu v Gdaňsku zastupují hlavně tramvaje, autobusy a vlaky.

V provozu je přes 70 autobusových linek a 12 tramvajových.

Jednorázové jízdenky zakoupíte od 3 zlotých. Časové jízdenky stojí cca 4 zloté. Celodenní jízdenka vás vyjde na cca 13 zlotých.

Vlaky jsou také součástí MHD v Gdaňsku, ty příměstské. Jízdné se odvíjí buď od počtu kilometrů (např. 1-6 kilometrů za cca 3 zloté) nebo jde o jednorázové jízdné (např. Gdaňsk-Sopoty za cca 4 zloté).

Vodní tramvaj, o které jsme se již výše zmínili, je také součástí MHD.

V centru města si ale skvěle vystačíte s chůzí a pokud by vás snad bolely nohy, je tu ještě taxislužba, která vyjde ovšem o poznání dráž než služby MHD.

 

Tak jen směle do toho. Přijeďte se nechat okouzlit historií a slávou města Gdaňsk, které na vás budou dýchat na každém kroku.

 

 

     
    Čtěte také:
   

Gdaňsk - vůdce Trojměstí

   

Letiště Gdaňsk (GDN)

   

Hlavní vlakové nádraží Gdaňsk

     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.11.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.