Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Gdaňsk - vůdce Trojměstí

en.wikipedia.orgSopoty, Gdyně a již zmíněný Gdaňsk. Tato města leží na severu  Polska a dohromady tvoří takzvané Trojměstí, které se táhne podél Baltského pobřeží. Polské Trojměstí je nejdůležitější hospodářské, kulturní a školské centrum v Pomořanském vojvodství. Tuto konurbaci tvoří celkem 750 000 obyvatel, z nichž Gdaňsk samotný jich má 456 000.  

Město Gdaňsk můžeme přirovnat k samostatnému a zodpovědnému člověku, který se o sebe dokáže postarat sám. Alespoň to nám napovídá jeho historie. Obyvatelé města nechtěli, aby jim vládl král či církev a tak si při bitvách o moc vybírali, zda se připojí na stranu Německa nebo Polska. Toto rozhodování většinou záviselo na tom, jak zrovna šly obchody.


Nejbližší letiště: Gdansk Lech Walesa Airport

Kód: GDN

Web: www.airport.gdansk.pl

GPS: 54°22′39″N  018°27′58″E

Adresa: ul. Słowackiego 200, 80-298 Gdańsk


Chvíle, kdy se nám Gdaňsk mohl vtisknout do paměti, byla v roce 1939, kdy na malém poloostrově Westerplatte, poblíž Gdaňsku, začala 2. světová válka. Nacisté požadovali větší kontrolu nad Pomořanskem a zaútočili zde na polskou vojenskou základnu.

Severní část Polska se dostala pod vládu Německa a jeho populace dosáhla až na 90% celkového počtu. Po šesti letech okupace sem dorazila Rudá armáda a Němci město opustili. Během osvobozování bylo město velmi poškozeno, takže když se polští obyvatelé začali vracet do města, spustila se opětovná výstavba Starého města. 

 

Prahu (Florenc) s městem Gdaňsk spojuje např. autobusová linka dopravce Polskibus

 

en.wikipedia.org

 

Poměrně velkou část města tvoří pobřeží, tudíž velká část obchodu spadá na loďstvo. Pobřeží ovšem neslouží jen k obchodu, ale je krásné i na pohled. Večerní procházky u moře s hvězdnou oblohou, zní jako krásné zakončení dne.

 

en.wikipedia.org

    Autor fotky: Ra Boe / Wikipedia

 

en.wikipedia.org

    Autor fotky: Aktron / Wikimedia Commons


Gdaňsk vám dává několik možností, jak se do něho zamilovat. Mezi tyto možnosti patří například Velké město, Staré město a Velké Předměstí. Dále vám město nabídne náměstí Dlouhý trh, které skrývá nejen radnici, zvonkohru, ale i dominantu z roku 1633, Neptunovu fontánu

Přibližně v polovině prohlídky města si jistě rádi svlažíte jazyk. A k tomu vám poslouží Dvůr krále Artuše, který drží svou historickou tradici, že do něho může vstoupit každý, popíjet pivo a hovořit zde jako rovný s rovným. Jediným rozdílem mezi starými časy a dnešní dobou, bude v poplatku za lahodný nápoj. 

 

Trasa jízdy autem z Prahy, vzdálenost: 845km. Čas: 7:44, zdroj - openstreetmap.org

 

Když se projdete ještě dál, narazíte na kostel Panny Marie, který je zajímavý tím, že je postavený z cihel. Gdaňsk skrývá i konkurenci našemu pražskému orloji. Tento gdaňský, je 14 metrový a pochází z 15. století. Takže ho rozhodně nepřehlédněte. 

 

 

Pokud byste chtěli nahlédnout na temeno tohoto statečného města, stačí vám vyšlápnout 400 schodů na věž Mariánského kostela a máte překrásný výhled a zároveň posílené svaly na nohou.

 

Tipy z booking.com

Gdaňsk

 

Gdaňsk je město, které si hýčká svou historii. Na každém rohu na vás čeká katedrála, kostel nebo ulička, která vás vtáhne do starých časů. Zároveň město samozřejmě drží krok s moderní dobou a nabízí spoustu zábavy v podobě zoologické zahrady nebo muzeí.

Autor: Tereza Karanská


Mapa

    Kam můžete z tohoto polského města letět, přehled na Kiwi.com

 

       
      Počasí on - line v této lokalitě
       

 


* Autor úvodní fotky - Ra Boe / Wikipedia

 

 

 

 

       
      Mohlo by vás zajímat:
      MHD v Gdaňsku
      Letiště Gdaňsk
      Vlakové nádraží v Gdaňsku
       


Vložil/a: Daniel Česák 27.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.