Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Baltské moře u polského pobřeží

Baltské moře je brakickým šelfovým mořem Atlantského oceánu. Jeho rozloha činí celkem 422 300 km² a největší hloubky dosahuje v 459 metrech.

 


Na dovolenou místo do Chorvatska na Balt

Původ názvu Baltské moře můžeme hledat v 11. století u kronikáře Adama z Brém. Teorií o původu samotného jména je vícero, jedna z nich hovoří o tom, že by se snad mohl odvozovat od latinského „balticus”, tedy pás. To proto, že moře táhnoucí se pás připomíná.

Na dovolenou se sem v hojné míře jezdilo hlavně za minulého režimu. Dnešní Baltské moře je stále trochu zapomenutou, ale čím dál častěji znovuobjevenou turistickou destinací. Zdejší pobřeží totiž nabízí stovky metrů široké písečné pláže, na nichž byste však nenašli davy turistů. Navíc jsou i čisté.

Oblíbenými polskými letovisky jsou třeba Miedzyzdroje, Rewal či Rowy. Nezapomeňte si v nich na různý způsob připravované ryby, případně též typické sladké vafle.

 

 

Mapa Baltského moře (anglicky Baltic Sea) a okolí, zdroj -NormanEinstein [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 


Kde příroda čaruje svou rozmanitostí - Severní Polsko

Voda tady mívá v průběhu hlavní sezóny zhruba dvacet stupňů. Počítat tak musíte s tím, že se zkrátka nechystáte do tropických končin.

Místní příroda však není o nic méně zajímavá. Přilehlá krajina je obrostlá borovými lesy, které jsou většinou chráněny coby přírodní rezervace. Dobrou zprávou pro milovníky cyklistiky je, že jsou protkány hustou sítí cyklostezek. Kola si lze též na místě zapůjčit v kempech, podobně jako šlapadla či lodě.

 

Kouzlo polských pláží a Baltského moře, čtěte zde.

 

Setkáte se tu však i s trochu netypickým dílem přírody, jímž jsou unikátní písečné duny připomínající Saharu. Ty vznikly díky několik tisíc let trvajícímu působení moře a zároveň vlivu větru. Za těmito jedinečnými přírodními útvary se musíte vypravit třeba k vesnici Czolpino nebo k městu Leba.

Samotné moře trpí výrazným znečištěním, k čemuž přispívá to, že je poměrně mělké a voda se zde tak často nemění. Hlavními důvody neutěšeného stavu jsou především působení průmyslu, hnojiva a velmi rušná lodní doprava, která s sebou přináší také občasné havárie.

 

 

 
         Ubytování v oblasti Baltu, rezervujte zde

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Německý Balt zve do národních parků i akvárií

Přehled zájezdů do Polska

Gdyně, přístavní město s mnoha lákadly

Historie i poznání na dosah ruky: Stralsund

Polská jezera u našich hranic

Dovolená u moře Rujána

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.