Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Burgundsko

Burgundsko nebo též Burgundy bývalo samostatným  francouzským regionem. Spojovalo v sobě konkrétně čtyři departementy: Yonne, Côte-d'Or, Nièvre a Saône-et-Loire. Od roku 2016 došlo ke sloučení tohoto území s regionem Franche-Comté, čímž vznikl samosprávní celek Burgundsko-Franche-Comté.

 

 

          Mapa - openstreetmap.org

 

Od Germánů k velkovévodství

Historie Burgundska se začíná psát pod vlivem kmenů Germánských Burgundů. Ti v 5. století založili vlastní říši v tehdejší Galii. Později se stala součástí Franské říše. Již v 7. století bylo burgundské království důležitou součástí tohoto státního útvaru.

Ve středověku pak šlo o několik roztříštěných celků. Později se sjednotily ve velmi mocný stát a důležité kulturní, politické i duchovní centrum. Burgundské velkovévodství po určitou dobu představovalo dokonce i významné existenční riziko pro celou Francii. Ta ale nakonec odolala a Burgundsko k ní bylo oficiálně připojeno. Ostatně o někdejší slávě svědčí i četná gotická opatství roztroušená po kraji.

 

Opojná chuť Burgundska

Dnes je toto území známo především vinařstvím, který mu stále zajišťuje poměrně významné příjmy. Víno, ať červené nebo bílé, se pěstuje hlavně na úpatí tzv. zlatých svahů neboli Côte d'Or. Mezi ty největší poklady patří odrůdy Pinot Noir a Chardonnay. Základ tradice položili Římané, zásadnější rozvoj nastal až s rozmachem klášterů.

 

 

Známá je i místní hořčice, byť v Dijonu už se tato pochoutka nevyrábí. Charakteristická je také poněkud netradiční specialita v podobě šneků. V regionu tak kvete i cestovní ruch. Místní krajina ostatně turisty přitahuje doslova jako magnet. Podél břehů řeky Yonne až po Saôn se navíc táhnou četné  cyklostezky. Krásnou přírodu si můžete vychutnat i při plavbě po řece nebo kanálech, jimiž jsou propojena města.

 

Město Dijon

 

Burgundsko žije i kulturním životem. Ve dvoraně hospice v Beaune se koná Mezinárodní festival barokní hudby, v Dijonu si zase vychutnáte Festival sakrální hudby. K tomu na vás čekají i historické prohlídky nebo lidové slavnosti.

Autor: Holanová Z.

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do Francie a vzdálenosti z Prahy?

 

Seznam letišť ve Francii

 

Kde ve světě se mluví francouzsky?

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.