Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Dijon: víno a hořčice

Historické město Dijon, středisko burgundského kraje, leží na východě  Francie. Sídlo středověkých burgundských vévodů je dnes známo díky vínu, hořčici a květinám. Město má cca 150 000 obyvatel a leží nedaleko pramene řeky Seiny. 

 

 

Burgundští gurmáni z Dijonu

Milujete víno? Máte rádi  vinobraní, degustace, francouzské síry a bagety? Pokud je pro vás jídlo svátkem a rádi posedáváte v příjemných kavárničkách, v kulisách středověkého města, navštivte burgundské středisko  vinařské oblasti, město Dijon.

Dijoňané jsou velcí gurmáni. Aby také ne, když nejznámějším dijonským produktem je Dijonská hořčice. Ta má specifickou pikantní chuť a jednou z hlavních ingrediencí je i bílé víno.       

Až budete usrkávat víno a zakusovat čtvrtý druh sýra v místní restauraci, prohlédněte si také květiny ve váze na vašem stole. Možná, že i ony pocházejí z mezinárodní výstavy exotických květin a rostlin Florissimo, která se v Dijonu pořádá každé tři roky.

 

 

 

 

Sídlo burgundských vévodů

Místo bylo osídleno již Římany, kteří osadu pojmenovali Divionum. K významné historické události došlo v roce 500. Francký panovník Chlodvík I. zde porazil Burgundy. O dalších 500 let později se město stalo sídlem burgundských vévodů.  

Palác burgundských vévodů, ve kterém je nyní radnice, na Place de la Libération, je dnes osazen pásy vodotrysků a v noci je překrásně osvícen. Kromě Vévodského paláce stojí za návštěvu také gotická Katedrála svatého Benigna Dijonského z let 1271 až 1325. Nedaleko, v místních klášterních budovách, je také archeologické muzeum.

Nabídka muzejních expozic je v Dijonu široká. Můžete si vybrat z Muzea burgundského života, výše zmíněného Muzea archeologie, Muzea Francoise Rudeho (významného francouzského sochaře a dijonského rodáka), Muzea náboženského umění nebo Muzea umění.

 

 

Přehled hotelů v této lokalitě  
 

 


Co navštívit v Dijonu

Příznivci středověké architektury by si neměli nechat ujít návštěvu gotického kostela Notre Dame z let 1240 – 1251, Convent des Bernardies – bývalého ženského kláštera, Palais de Justice či vítězného oblouku na náměstí Darcy.

Dominantou města je Věž Filipa Dobrého. Ta je 46 metrů vysoká a vystavěná byla v polovině 15. století. V minulosti měla symbolizovat prestiž a moc burgundských vévodů.

 

 

Za studiem do Dijonu

Pouhých dvacet minut pěšky od Vévodského paláce se nachází Lycée Carnot. Carnotovo lyceum má také českou sekci, ve které studuje několik desítek českých studentů. O bezproblémový chod studia českých našinců se stará česká lektorka, která má své hlavní působiště na Burgundské univerzitě v Dijonu. Úspěšní studenti mají možnost pokračovat ve studiu v bakalářském programu na Ústavu politických studií v Dijonu.

 

  Autobusové spojení z Prahy nabízí např. dopravce Eurolines

 

Město vás okouzlí zachovalou středověkou architekturou, spoustou útulných kavárniček, muzeí a kostelů.  Celý burgundský region je dobře dostupný místní hromadnou dopravou. A pokud se pokusíte alespoň o základní konverzaci ve francouzštině, místní obyvatelé vás přivítají jako staré známé.

 

Autor: Hanka B.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť ve Francii

Doba letu do Francie

Průvodce - Burgundsko

Francouzské regiony

 

 

 

 

                                               Další francouzská města
    Nice Nantes Štrasburk Paříž  
    Bordeaux Mety Cannes Marseille  
    Orleáns Antibes Rennes Lille  
    Carcassonne Rennes Lyon Toulon  
             
Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.