Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce - Nesebar

Pokud se chystáte k moři do  Bulharska, pravděpodobně zamíříte do některého ze známých letovisek, jako jsou například Zlaté písky pod Varnou nebo Slunečné pobřeží. Přestože největším lákadlem jsou pravděpodobně rozlehlé pláže pokryté jemným pískem, vyplatí se je na den či dva opustit a udělat si výlet do několika krásných historických měst ležících v jejich blízkosti. Nejmalebnější z nich je Nesebar, který v současné době vytváří téměř aglomeraci s resortem Slunečné pobřeží na severu a Ravda na jihu.

 

               Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

   
                                Blízké letiště Burgas (BOJ), více informací zde
   

 

Nesebar je starobylé město, které jako přístav využívali již starověcí Řekové a Římané. Největší význam mělo v dobách byzantské říše, kdy se stalo důležitým obchodním centrem. S pádem Byzance přechází v 15. století pod tureckou nadvládu a teprve v 19. století se stává součásti Bulharska.

V současné době se město dělí na dva celky – starý Nesebar, což je historická část, a nový Nesebar, kde najdete především hotely, restaurace,  bary a diskotéky.

 

 

Historická část města leží na ostrově, spojeném s pevninou dlouhým molem. Díky mnoha památkám a zachovalému architektonickému rázu byl Nesebar zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Když přicházíte po molu blíž k hradbám chránícím staré město, na první pohled vás upoutá vysoká štíhlá silueta sochy sv. Nicholase, která jako by strážila místní vody. Naproti ní stojí malebný dřevěný mlýn. Když minete hradby, ocitnete se ve spleti úzkých uliček plných nejrůznějších kavárniček, ale také krámků s místními suvenýry. Mezi typické patří výrobky z krajek, ale především bulharská specialita - „růžová kosmetika“.

Přestože léta bývají v této části Bulharska poměrně horká, v uličkách Nesebaru vám úpal nehrozí. Staré dřevěné domy mají totiž většinou druhé patro o něco širší, než je přízemí, a poskytují tak příjemný stín.

 

 
                               Předpověď počasí na 7 dní - Nesebar
   

 

Pokud ale nákupy nejsou vaše hobby, můžete velkou část dne strávit prohlídkou místních kostelů, kterých je zde nespočet. Nejznámější z nich, kostel Kristus Pantokrator, se dochoval beze změn od 14. století a stal se symbolem města. V samotném centru starého Nesebaru stojí poměrně dobře zachovalá bazilika Starata Metropolia, postavená v byzantském slohu. Její červenobílé zdi poutají pohledy dodnes, přestože vnitřek a střecha stavby padly za oběť válkám s Benátčany a bazilika již nebyla obnovena.

 

 

Prohlídku historického města můžete zakončit v některé z místních restaurací, které nabízí čerstvé ryby. A pokud se vám stýská po kofole, zajděte si podniku s názvem Praga nebo Denitsa, kde vaří česká jídla a točí kofolu a svijanské pivo.

Autor: Markéta Mrkvová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Dji Mavic Dnepr Nesebar 2017

 

 

  Ubytování v této lokalitě  
 

Nesebar Apartment Nova , apartmán pro čtyři - 458 Kč

 
 

Marieta Palace Hotel , cena za noc pro dva - 920 Kč

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.