Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Syrakusy

Jde o starobylé město, které byste našli na  italské Sicílii, konkrétně v jejím jihovýchodním cípu u Syrakuského zálivu.

Díky své nekropoli byly Syrakusy zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavostí města je také to, že jeho jedna část leží na pobřeží a druhá na ostrůvku Ortigia, přičemž obě části jsou spojeny mosty. Historický střed Syrykus plynule navazuje na novou zástavbu s obytnými domy, institucemi a úřady.

 

 

 

 

Historie

Syrakusy jsou známy jako jedno z nejvýznamnějších měst antického světa, který připomíná celá řada památek. Také je to rodiště věhlasného matematika a vynálezce Archiméda.

Založeny byly jako kolonie starořeckého města Korint v roce 733 př. n.l. na ostrůvku Ortigia. Výhodou byly dva přírodní přístavy a velice úrodné přilehlé vnitrozemí.

Syrakusy se brzy rozmohly tak, že si zakládaly své vlastní kolonie ve Středomoří a staly se dominantní mocností tzv. Velkého Řecka. Dokonce v boji o obchodní nadvládu ve Středomoří porazily v 5. století př.n.l. takové soupeře, jakými bylo Kartágo a Atény. Tehdy žilo v Syrakusách 300 tisíc obyvatel, což je mnohem více než dnes.

 

 

 

Památky na ostrově Ortigia

Málokde na světě najdete takové množství památek na tak malém prostoru jako v Syrakusách. Nejvíce jsou soustředěny na ostrůvku Ortigia, který má jen 1 km na délku a půl km na šířku. Přesto pamatuje celou historii Syrakus. S pevninou jej dnes spojuje široký most Ponte Nuovo.

 

 

 

 

Historickým centrem je náměstí Piazza del Duomo, které je obklopeno barokními budovami. Kraluje jim monumentální katedrála ze 17. století, kdy byla postavena také barokní radnice. Z náměstí sejdete dolů k přístavu, kde stojí hrad a masivní čtvercová pevnost. Ta dnes slouží jako kasárna a veřejnosti je přístupná jen v době konání řeckého divadelního festivalu.

 

  Tip na hotel:  Hotel Scala Greca
Cena na noc pro dva - 980 Kč

 

Další zajímavosti

  • K největším zajímavostem Syrakus patří archeologický areál ve čtvrti Neapolis, která je součástí pevniny. Uvnitř jsou k vidění starověké vápencové kamenolomy, na kterých dřeli váleční zajatci po bitvách s Kartágem a Athénami. Při těžbě zde vniklo i několik umělých jeskyní, z nichž je největší „Ucho Dionýsovo“, který zde údajně věznil své odpůrce. Ti se v jeskyni domlouvali na odplatě, ovšem díky vynikající akustice prostoru dlouhého 65 m a vysokého 20 m strážci vše odposlouchali.
  • Řecké divadlo, vytesané do skály v r. 470 př.n.l., mělo kapacitu 15 tisíc diváků a dnes se tu opět hraje. Z hlediště je vidět i na moře.
  • Římský amfiteátr pochází ze 3. století n.l. a používán byl ke gladiátorským hrám a vozatajským závodům.

  

Mapa - openstreetmap.org


Rekreace

Kromě historických památek nabízejí Syrakusy i krásné pláže a pohodlné ubytování v hotelech, penzionech a apartmánech. Za koupáním je lepší vyjet mimo město. Jednou z nejhezčích pláží je Lido Le Nereidi, kde je otevřené moře.

 

 
Další článek o této lokalitě čtěte zde
 

 

 

Last minute zájezdy na Sicílii - přehled

Doba letu do Itálie

Seznam letišť - Sicílie

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.