Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Syrakusy, italské město s řeckými kořeny

Syrakusy jsou hlavním městem provincie, která nese stejný název. Rozkládá se v jihovýchodní části malebného ostrova Sicílie. Ačkoliv se mnoha lidem pod pojmem Sicílie vybaví vůně místní kuchyně, kterou tvoří především  ryby, plody moře, těstoviny, a zelenina, nejsou to pouze výjimečně kvalitní potraviny, kterými Syrakusy vynikají – kromě toho, že je město rodištěm Archiméda, bylo také zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Není tedy divu, že toto místo, známé jako jedno z nejvýznamnějších měst antického světa, Ciceró nazval jako "největší řecké město a ze všech nejkrásnější".

 

 

Pohled do minulosti

Město začalo psát svou historii v osmém století před naším letopočtem, kdy bylo založeno Korinťany. V pátém století dosáhly Syrakusy největšího rozpuku a slávy. Staly se nejen městským státem, ale také kulturním centrem, a přijali demokratickou ústavu. Město bylo kvetoucím centrem umění, architektury, a rovněž vědy. Té doby měly Syrakusy tu čest hostit na své půdě dramatika Aischyla nebo známého filosofa Platóna.

Čtvrté století před naším letopočtem s sebou neslo událost, kdy se Syrakusy staly významnou vojenskou základnou po vybudování 22 kilometrů dlouhé hradby okolo města.

Další staletí s sebou však nesla šeď a úpadek. Roku 287 před naším letopočtem se zde narodil Archimédes, který pomáhal s obranou města před Římany pomocí svých vynálezů. Například pomocí své soustavy zrcadel způsobil vzplanutí římského loďstva. Porážce však přesto nezabránil a roku 212 před naším letopočtem byl jedním z římských vojáků zabit. Syrakusy toho roku padly do rukou Římanů. I přes svůj úpadek se však toto město objevilo také v Bibli, jelikož si jej vybral svatý Pavel pro hlásání božího slova.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

 

 

Kde složit hlavu přes noc

 

Hotely v této lokalitě
Tip na hotel:  Hotel Scala Greca
Cena na noc pro dva - 980 Kč
   

 

Významné památky

  • Katedrála na náměstí Piazza del Duomo v části Syrakus nacházející se na ostrově Ortygia je sice barokní, je však postavena na místě řeckého Athénina chrámu. Ten proslul ve střevoděku díky Ciceronově návštěvě a jeho popisu, který mluvil o vratech zdobených zlatem a slonovinou, a dále střeše, které vévodila zlatá socha bohyně Athény, jež sloužila mořeplavcům jako maják. Dórské sloupy byly využity ke stavbě křesťanského kostela, díky čemuž byla část Athénina chrámu zachována dodnes.

  • Arethúsin pramen se dnes jeví jako pouhá vodní plocha, po které poklidně plavou kačeny, avšak ve starověku se jednalo o pramen, který byl zdrojem pitné vody pro celé město. Jeho název čerpá z antické mytologie, kde byla Arethúsa nymfou z družiny bohyně Artemis, jejímuž kouzlu propadl říční bůh Alfeios. Aby ji zachránila před ctitelem, proměnila ji Artemis v pramen a Arethúsa se pak dostala pod zemí z Řecka až na Sicílii.

  • Apollónův chrám je nejstarším dórským chrámem na Sicílii, z něhož jsou dnes dochovány pouze ruiny.

  • Řecké divadlo nacházející se ve čtvrti Neapolis, která je proslulá jako archeologický areál, také jistě stojí za zmínku. Jedná se o monumentální divadlo vytesané do skály v roce 470 před naším letopočtem. Jeho kapacita čítala okolo 15000 diváků. Hrálo se zde množství her významných osobností, například Sofokla, Euripida, či Aischyla. Aischylos sám zde některé ze svých her uvedl osobně. Římané pak divadlo upravily pro svoje potřeby, například pro gladiátorské hry. Nyní se zde konají představení klasických divadelních her. 

  • Římský amfiteátr se nachází ve stejné oblasti, pochází ze třetího století našeho letopočtu. Sloužit měl především ke gladiátorským hrám a vozatajským závodům.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť v Itálii

Pět největších jezer v Itálii

Doba letu na Sicílii

Průvodce Sicílií

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.