Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Volgograd

Volgograd je  ruským městem nacházejícím se na jihu evropské části země. Nyní má více než 1 mil. obyvatel.

 

         Mapa - openstreetmap.org


Volgograd pohledem do minulosti

Výhodná poloha na řece Volze mu jednak předurčila stále aktuální roli přístavu a jednak mu toto umístění nebylo zvoleno náhodně. Na počátku své existence v roce 1589 ještě coby Caricyn plnilo úlohu důležitého strategického bodu, jež měl na soutoku řek Volha a Carica strážit nestálou hranici Tatarstánu a tehdejšího Ruského impéria. Důležitým přístavem se stalo už v 19. století.

 

 

Od roku 1920 se pak jeho název měnil na Stalingrad. Časté střídání jmen na počest vůdců je ostatně pro ruská města typické. K původnímu jménu Volgograd se město vrátilo znovu v roce 1961. Toto rozhodnutí vzešlo z hlavy tehdejšího politického vůdce Nikity Chruščova v rámci tzv. destalinizace, jež měla odstranit negativní důsledky působení diktátora Josifa Vissarionoviče Džugašviliho známého jednoduše pod jménem Stalin.

 

 
                                      Informace o Letišti Volgograd (VOG)
 

Přímá linka z ČR do Volgogradu nelétá a tak se musejí zájemci spokojit se spojem s přestupem (v Moskvě), linky provozuje ruská aerolinka Aeroflot přehled zde.  Cena zpátečních letenek se pohybuje kolem 7 tis. Kč.

 

   
                                              Počasí v této lokalitě
   

 

Historie svázaná s druhou světovou válkou

V současnosti je Volgograd primárně významným dopravním uzlem. Mimo přístavu také zdejší nádraží propojuje tuto lokalitu s mnoha dalšími městy napříč Ruskem. Mimo metropole Moskvy tak dopravní spojení vzniklo i s Krasnodarem nebo Saratovem. Vede tudy i mezinárodní silnice E40 a nedaleko odtud vzniklo rovněž mezinárodní letiště. Zásadním přepravním bodem je i most, kterému se přezdívá „tančící“. Přízvisko získal v okamžiku, kdy se jeho konstrukce rozkývala, což nemohlo uniknout pozornosti přihlížejících, jež video umístili na internet. Příčina však dle pozdějšího šetření netkvěla v technické chybě konstrukce.

Přes typické panelové domy je Volgograd rovněž příjemným místem plným zeleně, kde vzniklo mnoho parků. Především v centru města pak řada pietních míst upomíná stále na bitvu u Stalingradu, jeden ze stěžejních mezníků druhé světové války. Nejvýznamnějším památníkem je amajev Kurgan neboli Matka Rus, jež má podobu sochy ženy s mečem. Přímo proti památníku byl vybudován sportovní areál s Centrálním stadionem, krytým bazénem, Institutem tělesné výchovy a Palácem sportu. Další důležitou připomínkou na tento milník v dějinách Volgogradu představuje i muzeum.

 

Pavlovův dům


  Ubytování v této lokalitě

 

Hotel Hutorok

Cena na noc pro dva - 505 Kč
 

Frant Hotel

Cena na noc pro dva - 734 Kč

 

 

Nahlédněte do tváře města hlouběji

 Ideálním místem pro procházky bezesporu je nábřežní promenáda. Volga znamená pro Volgograd důležitou tepnu nejen z hlediska ekonomiky, ale celkově je možné ji považovat za centrum života. Brázdí ji lodě nejen obchodní, ale stejně tak i výletní. Rybaření však již bohužel zůstalo téměř vymizelou tradicí.

 

 

Památky však nejsou striktně spjaty pouze s vojenskou historií. Za pozornost stojí například carská požární stanice, která pochází z 19. století, katedrála všech svatých nebo synagoga. Moderní architekturu pak zastupuje rezidenční komplex.

 

Západ slunce - Volgograd

 

Turista na návštěvě Volgogradu by neměl vynechat ani příležitost zajít do některé z četných restaurací. Ochutnat se vyplatí zejména šašlik. A opominout pochopitelně nelze ani typickou ruskou vodku.

Autor: Holanová D.

 

 

Čtěte také:

Seznam velkých ruských měst

Velká ruská jezera

Seznam ruských letišť

Nejvyšší hora Ruska

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.