Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Pamplona

Pamplona je hlavním městem provincie Navarra. Turisty může okouzlit svou bohatou historií, krásným okolím a býčími zápasy, které ohromují a děsí zároveň.

 

Trocha historie neuškodí

Město získalo své jméno po římském generálu Pompeiovi, který zde v roce 74 př. Kr. tábořil. Později se v těchto místech usadili Baskové považující Pamplonu za své hlavní město. Město Pamplona leží na levém břehu řeky Argo. Od Madridu je vzdálena celých 400 kilometrů.

Není se čemu divit, že Pamplona historií jen oplývá, protože kdysi bývala sídelním městem navarrského království. Dnes svou slávu získala zejména kvůli běhu býků, který je velice populární.

 

 

Památky, které stojí za návštěvu

Velice hezkou stavbou je kostel Santa Mária s neoklasickou fasádou, kromě kostela je významná i radnice Pamplony, jež pochází z 18. století. Náměstí, na němž stojí radnice, stojí za zmínku i z toho důvodu, že právě zde začíná a končí pověstný běh býků městem. Kromě kostela nebo radnice se ve městě nachází také baziliky, kterých je poměrně velké množství – Santo Domingo, Santo Lorenzo, San Ignacio.

Pokud vás historické památky příliš nezajímají, můžete večer vyrazit do barů, v kterých to opravdu žije. Ptáte se proč? Pamplona je totiž univerzitním městem, sídlí v ní Navarrská univerzita, která je hodnocena jako jedna z nejlepších nestátních univerzit Španělska. Navarrská univerzita je přidruženým dílem Opus Dei. Proto se nemusíte bát, že byste se ve městě nudili, když v Pamploně žije tolik studentů.

V případě, že se zajímáte o literaturu, určitě neopomeňte navštívit pomník slavného Ernesta Hemingwaye. Pamplona se stala dějištěm jeho velice slavného románu – I slunce vychází. Příběh vypráví o pěti mladících, kteří chtějí zažít tradiční španělský svátek, při němž se silní býci prohánějí ulicemi. Každý z nich přitom musí řešit svá vlastní existenciální dramata.

 

 


 

      Aktuální informace o počasí v tomto španělském městě čtěte zde

 

Běh býků městem – svátek sv. Fermína

V Pamploně každoročně 6. července v poledne začíná svátek sv. Fermína, během něhož se odehrává akce s názvem běh býků městem. Před býky běží desítky lidí, kteří chtějí zažít adrenalin, který se dá jen těžce popsat. Odvážlivci utíkající před býky bývají často zraněni, nejčastěji se zraní při pádu.

Svátek je pojmenovaný podle svatého Fermína, jenž se stal patronem Navarry. Oslavy tohoto svátku končí 14. července o půlnoci. Běh býků městem má své opodstatnění a historickou tradici. Kdysi tímto způsobem byli přemisťování býci z ohrady do arény, v níž se odehrávaly býčí zápasy. Vzdálenost mezi arénou a ohradou je 850 m. Účast publika je až pozdější záležitostí, zhruba druhé poloviny 20. století.

Slavný běh má ovšem i své odpůrce, při tomto běhu se tradičně několik lidí zraní, když utíkají před býky. Navíc se lidem bojující za práva býků nelíbí takovéto zacházení se zvířaty. Svátek je proto obdivovaný i nenáviděný. Město Pamplona má z oslav každoročně mnoho peněz, proto se nepředpokládá, že by běh býků byl zrušen, protože je právě jedním z nejpopulárnějších bodů programu.

 Tipy na hotely:

 

Pensión Mari Asun

Cena na noc pro dva - 1 020 Kč
  Cena na noc pro dva - 1 145 Kč
 

Alojamientos Iruña

Cena na noc pro dva - 1 152 Kč

 

Pamplonu proto neváhejte navštívit, můžete si být jistí, že historické město nebo zuřiví býci vás určitě ohromí. Záleží jenom na vás, jaký ze zážitků jako turisté preferujete.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Pamplona (PNA)
 

Mapa - openstreetmap.org

 

Autor: Nikol Drozdová

 

  Přehled ubytování

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do Španělska

 

Hranice Španělska

 

Seznam letišť ve Španělsku

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.