Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce městem Poti

U nás méně známé přístavní gruzínské město Poti leží v deltě řeky Rioni na pobřeží Černého moře asi 300 km od hlavního města Gruzie, Tbilisi.

 

 

V dávné minulosti zde stávalo starověké řecké město Fazis, v 16. století zde pak byla založena pevnost Poti a během staletí v jejím okolí vzniklo město stejného jména.

Více než 150 let pak maják Poti osvětluje námořníkům hladinu Černého moře až do vzdálenosti cca 17 km. Na vrchol majáku vede 152 schodů a se svými 130 metry patří tato stavba k nejvyšším stavbám tohoto přístavu.

Turisté zde mohou mimo jiné navštívit zajímavá muzea, Regionální muzeum nebo Muzeum námořního přístavu. Vynechat byste neměli ani památník Tsotne Dadiani, věnovaný účastníku povstání proti Mongolům v polovině 13. století.

Pozoruhodné je také kognitivní arboretum, obsahující velkou sbírku rostlin oblasti západního Černého moře. Milovníci přírody se mohou také vydat k nedalekému jezeru Paliastomi, které již leží na hranicích národního parku Kolkheti. Tento park ukrývá zcela unikátní tropické lesy, které vzniky již před 65 miliony let a turisté mohou pro návštěvu parku využít prohlídek s průvodcem. Navíc se k hranicím lesa lze dopravit pouze lodí, což celý výlet ještě zatraktivní. Samotné jezero pak je oblíbeným cílem sportovních rybářů nebo milovníků procházek přírodou.

V centru města se nachází katedrála Poti Soboro, která je imitací proslulého chrámu Hagia Sofia. Byla postavena tak, aby byla viditelná z každé strany města Poti. Katedrála byla vybudována na počátku 20. století, ale již velmi brzy po necelých 20 letech ji komunistická vláda přebudovala na divadlo, svou původní funkci začala plnit opět až po roce 2000, kdy byla předána zpět gruzínské pravoslavné církvi.

Mnozí návštěvníci míří k vyhledávanému letovisku Magnetic Sands v Ureki, které je unikátní, zejména svými magnetickými černými písky, které vykazují vynikající léčebné vlastnosti kardiovaskulárních, nervových, respiračních a muskuloskeletárních probémů.

Obecně však místní pláže nejsou příliš vyhledávané, protože turisty sem nelákají ani atrakce, ani občerstvení ani žádná lehátka či kavárny. Tento stav zcela odpovídá tomu, že Poti není turistickým lákadlem a cestovní ruch není pro toto město, alespoň prozatím, esenciální.

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.06.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.