Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce městem Žitava

Německé okresní město Žitava (Zittau) se nachází v saské části Horní Lužice a leží na hranicích  Německa, Čech a Polska (Žitavské trojmezí), v takzvané Žitavské pánvi, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Žitavské hory s přírodní rezervací Luž. Do území tohoto chráněného parku patří i blízké Jonsdorfské skalní město.  Žitavská pánev na jihovýchodě přechází do údolí Lužické Nisy, pokračuje do Čech a zasahuje až k Jizerským horám.

 

 

Ve městě žije kolem 27 tisíc obyvatel. Protéká tu řeka Mandava.
Žitava má poměrně zajímavou historii. Oblast dnešního města byla pravděpodobně osídlena už kolem roku 1000. Přes Žitavské hory vedla obchodní cesta do Čech. V roce 1158 připadla sousední Horní Lužice, která patřila doposud do Míšeňského markrabství, jako říšské léno k Čechám.

Přemysl Otakar II. udělil Žitavě v roce 1254 městská práva a některá privilegia: trhové právo, tzv. mincovní regál, soudní pravomoc. V té době byly také vystavěny nové hradby. V roce 1268 zde založili Páni z Lipé františkánský klášter, jenž tu zřídil latinskou školu a také nemocnici.

Václav II. zastavil roku 1283 Žitavu braniborskému markraběti, avšak římský král Rudolf I. Habsburský se zasadil o návrat města pod  Českou korunu. Ještě několikrát přecházela Žitava od jedné nadvlády k druhé. Ve II. polovině 14. století vstoupila Žitava do Hornolužického Šestiměstí.

V letech 1622, 1623 a 1628 sem mířili čeští exulanti, pocházející z Litoměřicka a Boleslavska, aby zde získali náboženskou svobodu. Částečně si jim to i podařilo, avšak česká komunita v Žitavě stejně v 19. století zanikla.

 

Ubytování v této lokalitě

 

 

 

Do Žitavy se vždy sjížděli turisté za památkami i za obchody (nejvíce ze severních Čech). Co může dnešní Žitava nabídnout?

Mnoho sakrálních i jiných, architektonicky zajímavých památek, architekturu starého města, zámek Oybin na stejnojmenné hoře (kam se můžete dostat lanovkou); v západní části města jezero Olbersdorfer See, které má v západní a jižní části pláže, sportoviště a dětská hřiště, autokemping a všude zeleň.

Na jihu města, poblíž českých hranic, je situováno několik lázeňských domů: Oybin Kurort, Luftkurort Lückendorf, Kurort Jonsdorf.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

     
                               Předpověď počasí - Žitava  
     

 

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam měst - Německo

Hrady a zámky v Německu část I.

Německo letem světem

Největší jezera v Německu

Kam do Německa: 10 míst která stojí za to navštívit

Německá letiště

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.07.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.