Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Athénách

Řecké hlavní město Athény se rozkládá na jihovýchodě poloostrova Attika, jeho břehy jsou omývány Egejským mořem. Město má, včetně nejbližších přidružených lokalit, čtyři miliony obyvatel. Pro jejich pohyb bylo nutno vybudovat hustou síť městské hromadné dopravy. V centru města je však doporučena doprava pěší - tedy „po svých“.

 

 

Základem dopravy, jak pro místní, tak i pro turisty, je metro. Trasy metra měří dohromady 52 kilometrů a mají 62 stanic. Linky má athénské metro prozatím tři a ty tvoří v centru linkový přestupní trojúhelník – podobně jako v Praze; plánuje se i čtvrtá trasa, která zajistí dopravní obslužnost západní oblasti města.

Nejstarší podzemní úsek metra je v provozu od roku 1957 a vede z Athén do přístavu Pireus. Výstavba dalších dvou úseků byla značně obtížná kvůli těžkému geologickému podloží a také kvůli archeologickým památkám – některé starořecké vykopávky jsou přímo zakomponovány do stanic metra a staly se tak jeho součástmi, takže některé stanice se svými artefakty vypadají spíše jako muzeum než metro.

Při nástupu do metra buďte pozorní, abyste zvolili správné nástupiště, respektive správnou stranu nástupu: na rozdíl od Prahy zde vlak jezdí uprostřed mezi dvěma nástupišti.

 

Provoz metra je v pracovních dnech zajištěn od 5 hodin ráno do půlnoci a o víkendu je doba prodloužena do druhé hodiny ranní.

Dopravu dále zajišťují tramvaje, trolejbusy, autobusy, příměstské vlaky, taxi (vždy žlutá barva vozidla).

Tramvajová a trolejbusová doprava patří mezi jednu z nejhustších dopravních sítí na světě.

Tramvaje byly v Athénách znovu zavedeny od Olympiády v roce 2004. Tramvajové spoje jezdí jenom tři a jejich trasy vedou převážně po pobřeží a na okraji města - jejich intervaly jsou asi po dvaceti minutách.

 

Mapa veřejné dopravy (metro, trolejbusy, tramvaje, Proastiakos - vlaky) v Athénách,

napojení na letiště (více informací o napojení letišti  na centrum zde)

Zdroj plánku:Maximilian Dörrbecker creativecommons.org/licenses/by-sa, Wikimedia Commons

 

 

Statistiky praví, že autobusů jezdí ve městě asi 4 tisíce, taxíků 14 tisíc a navíc jsou tu poměrně nově zavedeny příměstské vlaky, které jezdí z přístavu Pireus na hlavní vlakové nádraží a na letiště.

Přístav Pireus je, cituji: „námořní branou do Athén“. Sem přijíždějí dopravní i nákladní lodě, ale i výletní lodě s turisty.

Autor: Z. Linková

 

 

   
  Čtěte také:
 

Athény, město s nejslavnější historií na světě

 

Letiště Athény (ATH)

 

Hotely poblíž letiště Atheny

 

Doba letu do Athén

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.