Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Athény, město s nejslavnější historií na světě

cs.wikipedia.orgDo Athén, hlavního města  Řecka a světové metropole, zavítá každým rokem více turistů než kdykoliv dříve. Kdo ví čím to je? Hlavním lákadlem je možnost obdivovat nespočet zachovalých starořeckých památek, které i dnes dokáží v každém vzbudit úžas.

Vedle sebe zde stojí stavby, díky kterým se můžeme vydat do minulosti, a to nejen do dob římského impéria. Také nás může uchvátit vývoj moderní řecké architektury, která je známá svou průbojností.

Pro město je typické, že na každém kroku na vás bude číhat nějaká ta socha v antickém stylu, ať už se bude jednat o řecké bohy, filozofy, hrdiny za boj o samostatnost Řecka apod.

Pokud vás láká poznat nějakou typickou moderní athénskou stavbu, jistě je vhodné navštívit Olympijský stadion, ale třeba také obyčejné domky běžných obyvatel.

 

 

Mapa

 Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Athény jsou velmi dobře vybaveny co se dopravy týče. Ve městě totiž jezdí všechny druhy hromadné dopravy, tramvaje, trolejbusy, autobusy, metro, ale najdete tady také mezinárodní letiště a přístav Pireus, který je dokonce přístavem vojenským.


Metro - mapa Athény

Mapa metra - autor Anastasios, creativecommons.org

 

Díky propojení moderna s nespočtem antických památek jsou Athény velmi zajímavým turistickým cílem.

 Vzhled města také odráží fakt, že ve starověku zde byli uctíváni převážně dva bohové. Prvním z nich byl Dionýsos, bůh plodnosti, hojnosti a vína. Druhým byla Athéna, ochránkyně města, která byla bohyní moudrosti a věd. Možná právě díky tomu zde můžeme nalézt více než 140 divadel.

 

 

Významných athénských staveb je opravdu mnoho. I dnes v lidech dokáže vyvolat úžas jejich velikost, i přes to, že se nezachovaly kompletně. Určitě musím zmínit Akropolis, dominantu a symbol samotných Athén. Díky své poloze vždy zastávala funkci pevnosti, ale také náboženského centra obce. Tehdy zde stálo velmi pozoruhodné dílo, socha samotné Athény, kterou vytvořil známý sochař Feidiás ze zlata a slonoviny, jako ochránkyni celého města. Dodnes se však bohužel již nedochovala, ale její existence je potvrzena archeologickými nálezy.

 

en.wikipedia.org

   Acropolis

 

V Akropoli stálo mnoho nádherných budov a to převážně chrámů. Dnes zde návštěvníci míří do archeologického muzea, které se zabývá antikou a je označováno za jedno z nejkrásnějších muzeí tohoto typu.

Nesmíme ani opomenout Athénskou agoru, která byla antickým, ale i dnešním centrem. Stály zde administrativní budovy, chrámy, ale i soudy. Bylo možné zde vidět tzv. Věž větrů, která byla kombinací vodních a slunečních hodin.

 

   Ubytování na booking.com

Athény

Athény

 

Nejspíše vás ani nepřekvapí, že právě zde v Athénách je k vidění nejstarší známé divadlo, které se nazývá Dionýsovo divadlo a nachází se pod Akropolí. Podle tradice se zde Řekové scházeli, aby mohli uctít boha Dionýsa a to jak jinak než tancem a zpěvem. Toto divadlo plnilo i jiné funkce, například za vlády císaře Nerona bylo místo upraveno pro potřebu gladiátorských zápasů. Z této doby však pocházejí také reliéfy na předscéně, které zobrazují mýtické výjevy.

 


Nejbližší letiště: Mezinárodní letiště Eleftherios Venizelose Atény

Web: www.aia.gr/traveler

Kód: ATH

Athens

    Trasa přímého letu z Prahy do Athén, přehled tarifů na webu Kiwi.com


 

Zdroj videa: YouTube CC, Le Monde en Vidéo, Athény

 

Zdroj videa: YouTube CC, TravAgSta, Athény

 


 

 

Články, které by vás mohly zajímat:

Athény, město s nejslavnější historií na světě

Zpáteční letenky z Bratislavy do Řecka za 1 520 Kč

Aegean Airlines mezi Prahou a Aténami zahájí přímé lety

Bratislava – Athény za 1 189 Kč

Řecké destinace od 2 980 Kč

Last minute zájezdy do Athén

Městská doprava v Athénách

Doba letu do Athén

Pujčovna aut

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 08.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.