Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Vidět Řím a chtít se tam vrátit

ŘímŘím - věčné město. Řím - kolébka civilizace. Kolik dalších synonym a pojmenování pro tuto evropskou metropoli můžeme nalézt? Málokoho nechává zcela chladným. Vyvolává v lidech nejrůznější emoce.  

Ovšem popravdě řečeno, první dojem, který ve mně toto velkoměsto vzbudilo, byl mnohem prozaičtější...auta, auta, auta. Řady aut, valící se naprosto nekoordinovaně několika pruhovou komunikací – ono je obtížné definovat počet proudů, ten se odvíjí od toho, kolik jich místní řidiči vytvoří, protože ty čáry na silnici je zase až tak nezajímají.

Každopádně pak už pochopitelně převážily úplně jiné pocity. Toto nádherné město jsme navštívili v říjnu, kdy zde byly teploty pohybující se kolem příjemných 27-28°C. Byli jsme zde pouze na pár dní, takže jsme si chtěli užít a nasát co nejvíc zdejší atmosféru. Měla jsem naprosto jasnou představu, co všechno chci vidět, takže bylo zapotřebí mít dobrý plán :-)

 

 

Vřele všem, kteří sem míří za památkami a nechtějí bloudit a stát v nekonečných frontách, vřele doporučuji pořídit si Roma Pass, chcete-li navštívit také Vatikán, pak bude pro vás tou správnou volbou OMNIA Vatican and Rome Card. Díky této kartě si ušetříte hodiny čekání u Baziliky sv. Petra nebo u Vatikánských muzeí.

 

Řím

 

Takže poté, co si dostatečně vychutnáte prohlídku svatopetrské baziliky a ovšem také úchvatnou Sixtinskou kapli, zbude vám ještě dost času na prohlídku působivého Andělského hradu včetně výhledu na řeku Tiberu a celý Řím.

 

Řím

Řím

Řím

 

Návštěva Říma se pochopitelně nemůže obejít bez toho, aby člověk spatřil a prošel si Colosseum a Forum Romanum. Je to naprosto neskutečný návrat o pár tisíc let zpět. Historie tu dýchá z každého kroku, nakrátko se vrátíte do doby gladiátorů, císařů, filozofů... Prostě jako kdybyste se ocitli v dobách, které známe pouze z knih a filmů. Člověk tiše žasne, co všechno byl člověk schopen vybudovat v relativně omezených podmínkách – a co byl pak schopen velmi snadno zničit bez jakýchkoliv výčitek svědomí.O římském Koloseu si můžete přečíst v tomto článku od jiného autora zde.

Řím

Řím Řím
   

V Římě je toho k vidění pochopitelně mnohem více, ale protože jsme neměli dost času spatřit vše, dali jsme přednost toulání se ulicemi a uličkami a objevování náměstí a náměstíček. A tak se nám stalo, že jsme jen tak šli a najednou se proti nám vynořila stavba, kterou jsme ihned poznali. Pantheon, asi nejzachovalejší antická stavba v italské metropoli.

 

Řím

Řím

Řím

 

Celkově to byl velmi působivý zážitek. Pak jsme zamířili k proslulé fontáně di Trevi, která však bohužel byla zrovna v rekonstrukci. Kroky nás zavedly i na náměstí Piazza Navona, kde jsme si v jedné z příjemných kavárniček dali kávu a pravou italskou pannacottu. Bavit jsme se mohli výstupy místních pouličních umělců.

 

Řím Řím
   

K obdivování vybízela i Fontána čtyř řek s monumentálními sochami mořských bohů. A vůbec celé náměstí mělo úžasnou atmosféru, až se nechtělo ani odcházet.

 

Řím

 

A zapomenout nesmím ani na Kapitol. Ten jsme paradoxně objevili docela omylem, protože jsme se trošku ztratili a najednou před námi schody do nebe....protože tam byly davy lidí, vydali jsme se na průzkum a dorazili jsme přímo ke známé jezdecké soše Marka Aurelia. Vyšli jsme totiž po 124 schodech, vedoucích ke kostelu Santa Maria in Aracoeli.

 

Řím

 

Samozřejmě v Římě je toho k vidění mnohem mnohem více a atmosféra tohoto velkolepého města se nedá popsat, ta se musí prožít. Prostě Řím by měl aspoň jednou v životě navštívit každý.

Autor: P.U.


Dopravní informace:

Letecké spojení  do věčného města zajišťují dva mezinárodní aeropoty:

Letiště Fiumicino z Prahy se sem dopravíte pomocí dopravce Alitalia, ČSA, Vueling

Letiště Ciampino z Prahy sem zajišťuje lety aerolinka Wizzair

 

Plán římského metra: linky A, B, C

Veřejná doprava (MHD) v Římě

Vlakové nádraží Roma Termini


 

   

            10 míst, které musíte navštívit v Římě

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.