Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Švédsko     

Cestujeme do Stockholmu: ubytování, letiště, MHD

Ilustrační foto - Ice bar StockholmDo hlavního města  Švédska se můžeme dostat z ČR asi nejlépe letecky. V této metropoli se nachází celkem čtyři letiště a to konkrétně Stockholm Bromma, které leží nedaleko centra, dále pak 42 km severně leží mezinárodní letiště Arlanda, 70 km jižně zase letiště Stockholm-Skavsta a Stockholm-Västerås Airport, které leží 110 km od hlavního města. Většina nízkonákladových leteckých společností preferuje letiště Skavsta, tak se tedy zaměříme na něj.

Toto letiště nepatří k těm největším. Při příletu vám připadá jako byste měli přistávat někde na poli mezi severskou přírodou, ale nakonec se runway objeví a na toto malé letiště dosednete. Podle mě je velikostně přibližně podobné Brnu, možná trošku menší a skromnější, ale najdete zde vše potřebné.

 

 

Doprava z letiště Skavsta

Ilustrační fotoNyní je potřeba se nějak dopravit do centra. Nejlepší možnost je vzít si autobus od společnosti Flygbussarna. Lístek nemusíte kupovat předem přes internet, lze jej totiž v pohodě koupit u okénka společnosti v letištní hale, i když menší sleva přes internet je, ale nijak moc velká. Ceny se pohybují různě, pokud jste mládežník (12-26 let), máte jisté cenové zvýhodnění za jednosměrnou jízdenku platíte 99 SEK (internetová) / 109 SEK (na místě) a za zpáteční 198 SEK / 199 SEK, pokud se do tohoto věku nevejdete, budete muset zaplatit 119 SEK / 139 SEK respektive 238 SEK / 249 SEK. Pro představu 1 SEK jsou přibližně 3,- Kč. Cesta autobusem trvá hodinu a dvacet minut a autobus jezdí každých 30 minut. Po příjezdu do centra konkrétně na hlavní stanici (Cityterminalen) můžete pokračovat s MHD.

Městská hromadná doprava ve Stockholmu

Ve Stockholmu nejčastěji narazíte na metro označované jako Tunnelbana nebo pouze velkým písmenem T, dále pak vlaky, autobusy a lodě. Stockholm je rozdělen do tří zón, které jsou tradičně rozděleny podle vzdálenosti od centra. Pro cestovatele, kteří sem zavítají třeba na týden je vhodná tzv. Travelcard, tedy cestovní karta, která může být koupena buď na 24 nebo 72 hodin či jeden týden. Tato karta je na všechny druhy dopravy a všechny zóny. Tuto kartu lze koupit hned na hlavní stanici Cityterminalen v obchodě s novinami. Hledejte na dveřích obchodu modrý symbol SL. Cenově tyto jízdenky vypadají následovně. Opět mají výhodu mladí, kteří mají zvýhodněnou cenu. Věkově je to bohužel jiné než při cestě z letiště. Abyste mohl mít tuto cenu, musí vám být do 20 let anebo přes 65 let. Poté zaplatíte:

  • za jednodenní 60 SEK
  • za třídenní 120 SEK
  • za sedmidenní 160 SEK.
  • Pokud se do těchto věkových limitů nedostanete, nezbývá Vám nic jiného, než zaplatit plnou cenu tudíž 100 / 200 / 260 SEK.

 

Dále se dají koupit i lístky v automatu na každé stanici T-bany. A to buď za peníze, nebo můžete platit i kartou. Pokud ale cestujete na více dní, rozhodně se Vám Travelcard vyplatí. Dostanete modrou kartičku, velikosti kreditní karty a při každém Ilustrační foto - Travelcard Stockholmvstupu do prostředku MHD musíte projít turniketem a přiložit tuto kartu a totéž při odchodu. Na kartu není žádná záloha, tudíž Vám karta zůstane na památku. Navíc tyto Travelcard jsou přenosné, tudíž když necestujete najednou, můžete se v cestování prostřídat a stačí Vám jedna.

Zajímavostí je, že tato Travelcard platí i pro lodní transport mezi ostrovy Slussen a Djurgården, který rozhodně stojí za to vidět. Čeká vás na něm pěkný pohled na centrum starého města. Další co je nepřehlédnutelné ve Stockholmu je to, jak pěkně mají upravené svoje zastávky metra, každá má jiný motiv a znázorňuje něco jiného.

Alkohol ve Stockholmu najdete v Systembolaget

Ilustrační fotoJedna z dalších zajímavostí je to, že v normálních obchodech neseženete alkoholové nápoje s větší mírou alkoholu (nad 3,5%). Ve Švédsku mají pro tyto účely otevřené obchody s názvem Systembolaget, kde je možno prodávat silnější alkoholové nápoje. Vše je bedlivě střeženo a kontrolováno, v těchto obchodech si rozhodně připravte doklady ke kontrole věku (18+). Na druhou stranu je zde snad úplně vše, po čem toužíte. Velký výběr tu mají opravdu všeho.

Nakonec ještě jedna věc, ve Stockholmu taky narazíte na Absolut Ice Bar, což je bar, který je vysekán z ledu, prohlídka je i s ochutnávkou švédské vodky a rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Ubytování ve Stockholmu

 

Autor článku: Josef Šimek

 

   

Mohl by vás zajímat taky tento cestopis: Přístavní Göteborg

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.08.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.