Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Přístavní Göteborg

Göteborg, jedno z mých nejoblíbenějších severských měst. Najdete ho na západě  Švédska dole u moře. Je to druhé největší švédské město a na pátou příčku se řadí, když vezmeme v potaz všechna severská města.

Takže tento důležitý přístav je celkem velký a rozhodně bych zauvažovala nad jeho návštěvou, pokud budete cestovat ve Švédsku a nebo v Dánsku.

Třeba z Kodaně do Göteborgu se dostanete za 4 hodiny. Ze Stockholmu pojedete hodin 5, ale stejně to není nic hrozného. Jen se podívejte, jak jsou skandinávské země rozlehlé!

 

 

Co mě v Göteborg zaujalo úplně nejvíce, bylo Maritiman Muzeum. Za 100 SER se dostanete do největšího plovoucího muzea na světě. Asi 20 historických lodí, rybářských loděk a nějaké pramice jsou spojeny dřevěnými chodníčky. Podpalubí mě neustále překvapovalo a stále zařízené lodě mě vtahovaly do svých příběhů. Někde narazíte i na voskové kapitány a námořníky, které občas vylekají zamyšleného návštěvníka.

Muzeum stojí blízko opery, ve které se jen tak mimochodem, čas od času konají koncerty úplně zadarmo.

 

    webová prezentace Maritiman Muzeum zde

 

 

Další zajímavé muzeum pro historky a umělce je Muzeum Umění se severskou kolekcí z 15. Století.

Historická Haga, nejstarší čtvrť s historickými dřevěnými domky a kavárnami, láká všechny turisty světa. Ono se není čemu divit. Do této části města rozhodně zavítejte. Ale aby to nebylo jenom o městě a muzeích, doporučovala bych vám navštívit slavný Rybí trh – Feskekörka v zajímavé budově z roku 1874. Zajímavá budova to rozhodně je. Vypadá jako kostel a místo mše se tam porcují právě ulovené ryby.

 

 

Poté jeďte prozkoumat okolí města. Ale na lodi. Kolem přístavu se nachází více jak 20 ostrovů různých velikostí. Některé jsou jen malé rybářské vesničky, ale na některých stojí i školy, pošty, hotely a restaurace. Inu, souostroví kolem Göteborgu je nádherné a rozhodně má, co nabídnout.

Turistické společnosti nabízí spoustu výletů na jednotlivé ostrovy s možností strávit v některé vesnici i noc či dvě.

 

    Zdroj: openstreetmap.org

 

 

Nyní vám představím pár ostrůvků, které pravděpodobně navštívíte, obeplujete na kajaku, projdete pěšky křížem krážem a na některém z nich třeba i ochutnáte čerstvě ulovenou a vynikajícím způsobem připravenou rybu k obědu.

- Donsö je jeden z hlavních ostrovů. Těšte se na typické červené rybářské domky, kavárny a obchůdky, ale hlavně na kopec Radarberget, ze kterého se naskýtají nádherné výhledy na souostroví.

- Na nejjižnějším ostrově Vrångö, který leží blízko města, jistě oceníte procházky, výhled z vyhlídky Lotsutkihen a malebný přístav. Na ostrově žije asi jenom 380 lidí, kteří si jistě užívají výborné písečné pláže na letní radovánky.

- Ostrov Brännö cestovky doporučují rodinám s dětmi, neboť je tu klid a bezpečné koupání v klidných vodách.

- A jeden z nejlepších výhledů na město si můžete dopřát z ostrova Asperö, pokud vyjdete na horu Valen. Jinak si užijte kajakování, které je tu velmi oblíbené.

 

Hotely v této lokalitě na portále booking.com

  Spar Hotel Majorna   Cena na noc pro dva - 2 599 Kč

 

 

 

Pokud chcete zůstat blízko města, nastupte na některou turistickou městkou „pramici“ a užívejte si projížďky v kanálech ze 17. Století. Plavba na Paddan turistických lodích stojí okolo 175 SEK, trvá asi 50 minut a z Kungsportsplatsen vyplouvá 2-3x denně.

 

 

A nakonec zábava. Pojďte se pobavit do největšího zábavnýho parku severu. Ještě k tomu se Liseberg řadí mezi ty nejlepší ve Skandinávii. A jestli si myslíte, že asi 41 různých horských drah a spousta dalších šílených atrakcí nejsou nic pro vás, zajděte se projít do zahrad, v zimě si užijte vánoční trhy, na podzim zase bláznivý Halloween a v létě si můžete poslechnout spoustu koncertů a letních představení.

 

 Letenky z Prahy do Göteborgu přes Kiwi.com

 

A mějte na paměti, že v Göteborg vás může překvapit velmi horkým letním dnem a bezvadnými plážemi. Rozhodně si do kufru přibalte plavky...ale i deštník, pro jistotu.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Mezinárodní letiště Göteborg Landvetter
 

 

Autor: Diana S.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Sam El Baste,  Sweden Göteborg

 

 

 

 

Čtěte také:

Cestujeme do Stockholmu: ubytování, letiště, MHD

Mezinárodní letiště Göteborg Landvetter

Vlakové nádraží Göteborg

Přehled švédských měst

Placení a měna ve Švédsku

Doba letu do Švédska

Průvodce - Malmö

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.