Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

MHD, DOPRAVA - LUCERN

Nádherné švýcarské město, kterému zcela bezpochyby dominuje hora Pilatus. Hora Pilatus je dostupná zubačkou navíc nejstrmější na světě. Město Lucern je zároveň hlavním městem stejnojmenného kantonu. Má skvostnou polohu mezi horami a Lucernským jezerem. Protéká jím řeka Reuss a ta město také rozděluje na Staré Město a Nové Město. Řeku přetíná dřevěný most Kappelbrücke s impozantními malbami z historie Švýcarska. Lucern je příjemným místem jak pro své obyvatele, kterých je cca 80.000, tak pro návštěvníky, kterým je zajisté velkým lákadlem.

 

 

 

 

DOPRAVA - LUCERN - VŠEOBECNĚ

Do Lucernu se jednoduše dostaneme autem. Nutno jen připomenout koupi dálniční známky, která vyjde na cca 40 CHF. Ta se dá zakoupit již v Česku, popřípadě přímo na švýcarských hranicích. Nejlepší cesta je přes Německo. Vzdálenost z Prahy do Lucernu je nějakých 750 kilometrů, tzn. přes 7 hodin cesty autem.

Samosebou lze volit i pohodlné cestování vlakem nebo letadlem, kde se doba letu pohybuje kolem necelé hodiny.

Ve městě a blízkém okolí je doprava železniční, silniční a vodní.

Železniční doprava je v Lucernu provozována několika společnostmi. Hlavní nádraží se nachází v centru města nedaleko jezera. Je zde také terminál autobusové a trolejbusové dopravy a malá část (portál) dochovaná z původní budovy nádraží. Nová nádražní budova stojí v blízkosti té původní.

Silniční dopravu zde zastupují trolejbusy a autobusy a v neposlední řadě lodní přeprava. Most spojující Staré Město a Nové Město je jedním z nejfrekventovanějších ve Švýcarsku.

Také dálnice prochází městem a částečně se soustřeďuje do tunelů.

 

 


 

 

MHD - LUCERN

Trolejbusy a autobusy

Základ MHD v Lucernu tvoří 18 autobusových a 7 trolejbusových linek. Páteří veřejné dopravy celého tohoto kopcovitého města jsou trolejbusy a to již pěknou řadu let. Trolejbusy zcela vytěsnily tramvaje, které již ve městě nenajdete. Trolejbusových vozů je zde cca šedesát a autobusových má město necelou stovku. Potkáte jak vysokopodlažní tak nízkopodlažní vozy.

 

Většina linek MHD se potkává u hlavního nádraží. Nástupiště jsou přehledně a výrazně označena písmeny a terminál s ideální polohou v centru umožňuje perfektní spojení do každého kouta města až k přístavištím lodí.

Lodě

Lodě zajišťují provoz na běžných linkách, doplňují tak trasy trolejbusů, konkrétně dvěma z nich. Dále zajišťují výletní plavby po jezeře. Nemalý význam má lodní doprava i pro hustě osídlené břehy Lucernského jezera.

Vlaky

Vlaky zde mají nezastupitelný význam. Provozují je zde čtyři dopravci a dostanete se s nimi až do střediska Interlaken. Všechny vlaky se potkávají na hlavním lucernském nádraží. V tarifním systému vlaků jsou zahrnuty tři kantony, toto území pak rozděluje 29 zón a kromě vlaků a MHD vypomáhají i lodní doprava a regionální autobusy.

 

 

Lanovky

Naleznete zde jak velké kabinové lanovky, tak zubačky Rigibahn. K jejich dolním stanicím se dostanete vlakem nebo lodí z centra města.

 

CESTOVÁNÍ PO LUCERNU

Nejlepší volbou zdá se být jízdenka Tell-Pass. Tak poznáte nejen samotné město, ale i region Lucernského jezera. Můžete si vybrat z dvoudesetidenní verze této jízdenky a užít si tak neomezeně cestování vlakem, lodí, autobusy, trolejbusy či lanovkou. S Tell-Passem navíc získáte různé slevy například na muzea či lázně.

Nabídka jízdenek Swiss Travel System je tak bohatá, že si musí vybrat každý. Pro cestování  s těmito jízdenkami Swiss Travel System či Swiss Passem je potřeba mít u sebe občanský průkaz nebo cestovní pas. Jízdenku podle svých potřeb pořídíte na prodejních místech cestovních kanceláří či prodejních místech cestovních přepravců pohodlně před vaší cestou.

 

V Lucernu se nudit nebudete. Město nabízí jak pohádkové historické centrum, tak poslední výdobytky moderní techniky.

Žádná jiná země vám nenabídne tak skvěle vybudovanou a fungující síť veřejné dopravy, která vám umožní toto krásné město do detailu poznat a zamilovat si ho.

 

 

     
    Čtěte také:
   

Vše, co byste měli vědět o městě Lucern

   

Lucerne railway station

     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.