Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Lucernském jezeru

Co se vám vybaví, když se řekne  Švýcarsko? Výborné sýry, kvalitní armádní nože, nebo lahodná čokoláda? A co třeba Lucernské jezero - jedno z nejoblíbenějších v této zemi?

 

 

 Jezero Vierwaldstättersee neboli Lucernské se rozkládá na rozhraní čtyř kantonů. Jsou to Lucern, Unterwalden (nyní rozdělený

Mapa Lucernského jezera na webu openstreetmap.org

na Nidwalden a Obwalden), Schwyz a Uri. Toto populární jezero, ležící na úpatí  Alp má  rozlohu 113,8 km2. Je 38 km dlouhé a jeho vody dosahují hloubky až 214 m. Rozloha povodí je 1831 km². Leží v nadmořské výšce 434 m. 

Zvláštnost této vodní plochy spočívá v tom, že je složena ze čtyř částí, nesoucí názvy Luzerner Bucht, Küssnachter Bucht, Alpnachersee a Urnersee, které jsou vzájemně propojeny úzkými průlivy.

 

 

 

Tsunami i rybolov

  Za další ojedinělost je možné považovat fakt, že kvalita vody v jezeře dosahuje kvalit vody pitné. Teplota v létě se pohybuje okolo 20 stupňů, v zimě je to zhruba o 15 stupňů méně. Za zmínku jistě také stojí, že po zemětřesení roku 1601 se na jezeře vytvořila vlna tsunami.

  Na pobřeží, které je dlouhé 115 km se rozkládají města  Lucern, Küssnacht am Rigi a Brunnen. Jezero má také svůj ostrov - Altstatt  s rozlohou 3 198 m².

  V jezeře se velmi dobře daří pstruhům obecným, proto je zde velmi rozvinuté  rybářství. Z každého přístavu můžete vyrazit na tento vodní skvost na parníku, či třeba na vodním kole.

 

  Ubytování v blízkosti jezera

 

Hotel Himmelrich

Cena na noc pro dva - 2 036 Kč
 

Backpackers Luzern

Cena na noc pro dva - 2 068 Kč
 

ibis Luzern Kriens

Cena na noc pro dva - 2 098 Kč

 

Významné historické místo

Louka Rütli na břehu Lucernského jezera je považována za kolébku dnešní Švýcarské konfederace, čítající 26 kantonů. Právě tady došlo  1. srpna 1291 k podpisu první společné přísahy tří zakládajících kantonů na obranu před rozpínavými Habsburky, k nimž se časem přidali další.

Také právě sem klade pověst vystoupení legendárního švýcarského lidového hrdiny Viléma Tella, jehož památku dosud hlásá deska na východním břehu jezera. 

  Lucernské jezero, Jezero čtyř kantonů, či Čtyřkantonové jezero je tak skvělým výletním cílem nejen pro milovníky přírody, ale také historie.

Autor: Dita

 

  Ubytování v blízkosti jezera

 

 

Video průvodce - Lucern

Zdroj: YouTube CC, FISUTV, Lucern

 

Mohlo by vás zajímat:

Pohádkové Jezero Königsee

Městečko, lázně a jezero Hévíz

Vyrazte za romantikou k jezeru Ossiacher See

Last minute zájezdy do Švýcarska - přehled

Ženevské jezero, pýcha Švýcarska a Francie

Lago di Garda, esence Itálie

Morskie oko: perla Vysokých Tater

Šumava - jezera a Pancíř

Vranské jezero

Bohinjské jezero

Jezero Ohrid

Bodamské jezero

Mazurská jezera

Jezero Como

Jezero Lago Maggiore

Balaton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.