Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tip na eurovíkend     

Něco málo o Paříži

Paříž je hlavním i největším městem Francie. Rozkládá se podél břehů Seiny a díky spojení památek a současného kulturního dění, ji každý rok navštěvují desetitisíce turistů z celého světa. Paříž jako taková, má na 2 000 000 obyvatel a je poměrně hustě osídlena.

Historie města je skutečně bouřlivá. První zmínka o ní pochází už ze třetího století před naším letopočtem, ovšem vědci jsou si naprosto jisti, že tato osada zde stála mnohem dřív. Tehdy nešlo o nic velkého, spíše jen o menší útvar na břehu Seiny. Osídlil jej kmen, jménem Parisiové a zde vidíme, odkud Paříž vzala své krásné jméno.

Samotný kmen tak hezký osud neměl, po pár desetiletích jej totiž Římané rozprášili. Páté století bylo pro Paříž dost zásadní, moci se chopil Chlodovik a Paříž se stala rázem velice důležitým městem Evropského rázu. Neustále se ji pokoušely dobýt snad všechny barbarské kmeny, ovšem Paříž to ustála.

Po roce tisíc již Paříž, hned po Konstantinopoli, velela celé Evropě. Začaly se budovat také ikony, jako Louvre, Notre Dame či Sorbona.

 

 

Na francouzském trůně se střídali panovníci i panovnické rody, z těch nejvýznamnějších zmiňme například rod Valois nebo dynastii Bourbonů. Kromě panovníků dějiny ovlivňovaly postavy jako Johanka z Arku, Napoleon Bonaparte a podobně.

Paříž je oproti ostatním hlavním městům Evropy skutečně spjata se svojí zemí, dějiny Francie jsou totiž téměř stejné.

Pokud se rozhodnete hlavní město Francie navštívit a udělat si konečně pořádný výlet, pak dávejte pozor na počasí. Počasí v Paříži je totiž skutečně zrádné a nevyzpytatelné. Léta jsou zde chladná a zimy mírné, ale jak již bylo řečeno, na něco takového, jako obecná charakteristika se spolehnout nedá.

Díky své historii se nelze divit, že toto město najdeme v nabídce snad každé společnosti zabývající se cestováním. Pokud se rozhodnete pro tento výlet či zájezd, pak věřte, že nebudete nikdy litovat.

 

 

Doprava

Díky tomu, že v Paříži nalezneme tolik zajímavostí, se toto místo stalo jedním z nejnavštěvovanějších míst světa. Tomu se samozřejmě musela přizpůsobit i doprava. Nalezneme tady stovky společností, které se zabývají přepravní činností, ovšem nemusíte se bát chaosu, všechno kromě letadel totiž spadá pod takzvaný STIF, což je organizace, která se zabývá plánováním.

Metro

Metro je velice oblíbeným dopravním prostředkem Pařížanů a nejen jich. Pokud se totiž rozhodnete sem jet, tak počítejte s tím, že s metrem jistě přijdete do styku, vždyť se jedná o obrovskou síť, která vás doveze téměř kamkoliv. Metro zde bylo poprvé zprovozněno v roce 1900 a od této doby se vybudovala hustá, dnes již někdy i plně automatizovaná síť linek.

 

 
Plán pařížského metra zde
 

 

Autobusy

Samozřejmě, zde naleznete i autobusovou dopravu, ovšem dnes již linek dost ubylo. Autobusy se pohybují především na předměstí  a tam, kde není metro. Hlavním důvodem, proč se vedení metropole uchýlila k této strategii, bylo ulevit dopravě, což se i povedlo.

 

Tramvaje

Tramvaje mají své místo i tady a to navzdory svému nahnutému osudu v minulých desetiletích. První tramvaj vyjela roku 1871 a během pouhých dvaceti let se její chod proměnil z tramvaje tažené koněm, přes parní až po elektrickou tramvaj. Kolem roku 1937 se ovšem objevil názor, že tramvaje jsou již zastaralé a bylo by potřeba přistoupit k modernější technice. Takže tramvaje se začaly postupně nahrazovat autobusy. Za záchranu tramvají vděčíme až posledním dvaceti letem, které jim daly další šanci.

 

 
Cestopis z Paříže čtěte zde
 

 

Památky

Historické pamětihodnosti a Paříž, to jde ruku v ruce od nepaměti. Pokud se rozhodnete pro zájezd do Paříže, pak věřte, že tyto památky byste jistě neměli opomenout.

Pravděpodobně první památka, která při slově výlet do Francie každého napadne je Eiffelova věž. Tento monument je paradoxně poměrně mladým obyvatelem metropole. Byla vybudována teprve v roce 1889, tehdy ještě ne tak známým architektem Gustavem Eiffelem. Věž je největším dílem architekta a tyčí se do výšky neuvěřitelných 320 metrů. Důvod, proč vůbec  vyrostla, byla mezinárodní výstava, která se konala právě zde. Z této věže byste měli vidět na vzdálenost 70 kilometrů, ovšem počasí je nevyzpytatelné, takže tak obrovská viditelnost je zřídka kdy. Ale vyhlídka není to jediné, co tento monument nabízí. Součástí věže jsou třeba i restaurace a v zimě je zde dokonce kluziště.

Louvre je matkou všech muzeí, takto tomu ale nebylo vždy. Dříve šlo totiž o sídlo králů, které si za své zvolil a dále budoval například Karel V..  Mezi smutná fakta o tomto jedinečném skvostu patří i to, že byl obsazen Angličany, což francouzským králům vzalo sebedůvěru a jako své sídlo si jej vybral až František první. Pro veřejnost se dveře muzea otevřely poprvé roku 1793. Tehdy šlo ale více méně o tuzemské sbírky, velký boom pro muzeum znamenal až nástup Napoleona, který ukořistil řadu zajímavostí při svých taženích Evropou, bohužel po jeho porážce se musela poměrně velká část vrátit původním majitelům. Kromě sbírek nám muzeum může poskytnout ještě jednu neobyčejnost, můžeme na něm také pozorovat vývoj umění. Vidíme zde ukázku renesance, baroka i klasicismu.

Montmart je další perlou velkoměsta. Jde o místo, kde nalezneme celou řadu památek. Jednoznačným vůdcem je pak bazilika Sacré-Coeur. Bazilika byla postavena v roce 1873 a prý vyrostla na místě, kde byl sťat první biskup původem z Paříže, svatý Dionýsos. Bazilika je směsicí uměleckých slohů, k vidění jsou zde známky byzantského, renesančního či maurského umění. Kousek od Sacré-Coeur se nachází i kostel svatého Petra, který není o nic méně vznešený. Pochází až z dvanáctého století a byl přestaven z benediktinského kláštera.

Součástí zájezdu by měla být i katedrála Notre Dame. Se stavbou se započalo na začátku třináctého století, ovšem katedrála se proslavila mnohem později a to díky slavnému románu Chrám matky boží v Paříži, který napsal Victor Hugo.

Vyjmenovat všechny památky Paříže by bylo nekonečné, ale věřte, že Paříž nezklame žádného návštěvníka.

 

Ubytování

Paříž je často označována jako poměrně drahé město, ovšem to je pravda jen na půl. Samozřejmě zde naleznete velice drahé a luxusní hotely. Jsou tu ale i levnější hostely, například známe F1. Pokud hledáte levné, ale pěkné ubytování navštivte tuto stránku

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.03.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.