Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tip na víkend     

Na druhé straně Krkonoš - Karpacz

Karpacz kostel WangKarpacz je jednim z nejoblíbenějších zimních středisek v Polsku jehož území zasahuje až k Sněžce. Z Karpacze ostatně vede sedačková lanovka pod vrchol nejvyšší hory Česka. Lanovka dopravuje na vrcholek Kopa. Odtud vás čeká ješte zhruba kilometrový výšlap na vrchol Sněžky. Cesta je poměrně kvalitní, část je ale po složitějším terénu i s řetězy.

Výstup z Karpacze je možný i na kole. Ovšem terén je rozhodně pro horská kola a převýšení je značné, takže cesta je vhodná spíše pro zkušenější cyklisty.

Co zde můžete najít?

Karpacz a jeho okolí nabízí hned několik zajímavostí - muzeum hraček, Divoký vodopád - uměle vytvořený, nebo kostel Wang, jenž ročně zhlédne přes 200 000 turistů.

Kostel Wang je původně z Norska. Zajímavostí je, že tento kostel není spojován žádnými hřeby. Je čistě dřevěný. Kostel byl postaven v roce 1 175 n.l. a stál v norské vesnici Vang. Odtud název kostela. V 19. století byl kostel přemístěn do Krkonoš, na jeho dnešní místo v Karpaczi. Krov kostela nenesou obvodové zdi, ale sloupy. Proto je kostel označován jako sloupový. Sloupy mají životnost až tisíc let. Dříve v Norsku kostely tohoto typu byly běžnou záležitostí. Dnes se jich dochovalo jen několik desítek.

Jak se sem dopravíte?

Cesta do horské vesnice Karpacz je možná prakticky ze dvou směru. Ten první směr jsme vyzkoušeli sami - přes hraniční přechod Harrachov, Sklarskou Porebu (mimochodem stojí také za návštěvu, v okolí několik atrakcí vč. vodopádů), dále po silnici 366 přes obec Podgórzyn a Milkow. Druhá varianta je k českým hranicím blíže - z Malé Úpy, přes Kowary. Tato cesta je ale velmi klikatá a úzká.

A co tady v zimě?

Najdete zde několik vleků i sjezdovek. Sjezdovky mají umělé zasněžování i noční osvětlení. Pro bruslaře je k dispozici celoroční kluziště. V Karpaczi si užijete i tzv. snowtubing, tedy sjezd na nafukovacích člunech.

 

Ubytování

  Cena na noc pro dva - 1 380 Kč
  Cena na noc pro dva - 1 324 Kč
 

Rezydencja Na Skrócie

Cena na noc pro dva - 1 115 Kč
 

Hotel Kolorowa

Cena na noc pro dva - 1 054 Kč

 

 

Fotografie kostela Wang:

kostel WangKarpacz kostel WangKarpacz výhledkostel Wang

 
Dalšího průvodce touto lokalitou čtěte zde
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.01.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.