Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

(Adrenalinový) poloostrov Prevlaka

 Chorvatsko patří mezi oblíbené prázdninové destinace. Turisté, kteří touží poznat nejen architektonické skvosty, ale i krásy přírody, by určitě měli zavítat na poloostrov Prevlaka.

Ačkoliv během doby existence socialistické Jugoslávie se zde nacházely vojenské objekty, neboť poloostrov má strategickou polohu, dnes zde najdete kouzelnou, téměř neporušenou přírodu a spoustu možností, jak aktivně strávit dovolenou. Na své si tu přijdou především příznivci adrenalinu.

 


Velikost a poloha poloostrova

Poloostrov Prevlaka je malý úzký poloostrov (jeho rozloha je 93,33 ha a délka 2,8 km, v nejširším místě je 480 m široký, v nejužším pak 170 m široký). Prevlaku najdete v jihovýchodním cípu chorvatského pobřeží Jadranu. Poloostrov z jedné strany omývá otevřené moře, z druhé strany částečně uzavírá záliv Boky Kotorské, který patří Černé Hoře.

Poloostrov Prevlaka je vzdálen asi 45 minut jízdy autem od Dubrovníku. Pokud se sem vydáte na výlet, počítejte s tím, že auto budete muset nechat na místním parkovišti a dál pokračovat pěšky. Na Prevlace jsou upraveny cesty pro pěší a najdete tu i cyklostezky. Další možností dopravy po poloostrově je speciální turistický "vláček".

 

   

    Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Trocha historie

Ještě docela nedávno byl poloostrov Prevlaka nepřístupným místem. V době existence Jugoslávie totiž sloužil výhradně armádě. Poloostrov má strategickou polohu (umožňuje kontrolovat přístup do Boky Kotorské).

Za války v 90. letech se snažili Prevlaku ovládnout Srbové, kteří chtěli získat přístup k moři. Území pak bylo pod mezinárodním dohledem a až v roce 2001 připadlo Chorvatsku.

Dnes už nejrůznější vojenské objekty na poloostrově nenajdete. Prevlaka se pyšní bohatým středomořským rostlinstvem. Najdete tu cypřišové háje, rohovníky, duby cesmínové, olivovníky a další. Poloostrov se z místa poznamenaného válkou proměnil v ráj pro turisty.

 

 
Přehled ubytování v této lokalitě
 

 

Pod mořskou hladinou

Úžasná je však i příroda pod hladinou. Hlubiny poloostrova Prevlaka patří k oblíbeným místům zkušených i začínajících potápěčů. Ti zde kromě krásné podmořské přírody mohou vidět i vrak rakousko-uherského křižníku Kaiser Franz Joseph I. Ten se nachází zhruba 300 metrů od břehu, avšak leží v hloubce asi 40 metrů. Dostat se k němu lze jen pomocí naváděcího lana.

 

 

Park Prevlaka

Ačkoliv by se tak z názvu mohlo zdát, Park Prevlaka není žádnou chráněnou krajinnou oblastí, jedná se o středisko rekreace, o místo, které má vyhovět požadavkům turistů.

Park nabízí četné turistické, sportovní a jiné možnosti pro aktivní odpočinek. Hlavní důraz je pak kladen na adrenalinové sporty. Pokud tedy patříte mezi příznivce lezení, paintballu či jízdy na skútrech, vydejte se na dovolenou na Prevlaku. Na své si tu přijdou i děti, které se mohou zastavit v zoologickém koutku.

Autor: Petra Müllerová

 

 

 

     
  Mohlo by vás zajímat:  
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 
 

Velká chorvatská letiště

 
  Chorvatská měna  
  Doba letu do Chorvatska  
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.