Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Dubrovník: jadranská perla s bohatou historií

Foto, en.wikipedia.orgJadranská architektonická perla nesla až do roku 1909 jméno Ragusa. Město v dnešním  Chorvatsku, které bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, se může pochlubit bohatou historií.

Patrný je v něm italský vliv, největšího rozkvětu dosáhlo v průběhu 16. století, pyšnilo se flotilou čítající přes 180 lodí. Město bylo obehnáno hradbami, ty ostatně stojí dodnes, bylo přirovnáváno k Benátkám a stalo se jejich velkým konkurentem.

V minulosti muselo čelit několika útokům, tím posledním byla občanská válka na počátku 90. let, většina jizev na vzhledu, které nesly známku po bojích, je však dnes již zacelena a středozemní město láká turisty z celého světa.

 

Foto, en.wikipedia.org Foto, en.wikipedia.org
Foto, en.wikipedia.org Foto, en.wikipedia.org

 

Dubrovník čítá na 50 tisíc obyvatel, v historickém centru, kam mají zakázán vjezd automobily, jich bydlí jen pouhá desetina. Město je obehnáno hradbami, které jsou necelé 2 kilometry dlouhé, v některých místech až 6 metrů široké, pohled z nich na celé město je jedním z nejkrásnějších tamních panoramat.

 

Dubrovník

 Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Hotely přes portál booking.com

 

Valamar Club Dubrovnik

Cena na noc pro dva - 2 202 Kč
 

Hotel Adria

Cena na noc pro dva - 1 620 Kč

 

Do města se návštěvník dostane skrze dvě brány, u té hlavní – Pilské – vítá návštěvníky svatý Blažej, který je patronem města a Foto, en.wikipedia.orgpodle pověsti v 10. století ochránil město před Benátčany. Je mu zasvěcen i kostel - jedna z dominant města. Mezi další významné památky patří Františkánský klášter, Velká Onofriova kašna, palác Sponza, Rolandův sloup, Knížecí palác či Městská zvonice.

 


Nejbližší aeroport: Mezinárodní letiště Dubrovník

Web: www.airport-dubrovnik.hr

Kód: DBV

O tomto aeroportu jsme psali zde


Dubrovník

Trasa přímého letu z Prahy, spoje na této lince nabízí dopravce ČSA, přehled tarifů na Kiwi.com

 

Nejznámější kulturní akcí ve městě jsou Dubrovnické letní hry, svou historií a tradicí bývají označovány za nejstarší chorvatský kulturní festival. První byly uspořádány v roce 1950, unikátní jsou tím, že divadelní hry jsou zakomponovány do historických objektů. Hrají se kousky od Shakespeara, Molièra, Goldoniho či Goetha a každoročně se sem sjíždějí domácí i zahraniční umělci a tvůrci (z českých třeba Jiří Menzel). Nedílnou součástí festivalu je i hudba a tanec. Dubrovník je právem označován jadranskou perlou – jak po stránce historické, tak i kulturní.

Autor: Darina Kováčová

 

Dubrovnik


* Autor fotek - By BiHVolim (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Zdroj videa: YouTube CC, Ynech, Dubrovnik

 

 

Zdroj: YouTube CC, Ynech Dubrovník - lanovka

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Dubrovník - krásné město Evropy

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

        Letiště Dubrovník (DBV)

        Hranice Chorvatska

 

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.