Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Aspendos - Turecko

Přibližně 16 km od Středozemního moře, 40 km východně od Antalye u řeky Eurymedon leží zajímavé starobylé město Aspendos.

Místní legenda říká, že ho založili kolonisté z Argos vedení hrdinou Mopsosom, kteří na toto území přišli po trojské válce.

Postupně se Aspendos stalo významným obchodním městem, které jako jedno ze dvou míst na tomto území razilo vlastní mince. Největší rozkvět dosáhlo po obsazení Alexandrem Velikým roku 333 p. n .l., od roku 190 před n. l. město patřilo pod vládu Říma.

 

 

Už samotná cesta do Aspendos je zajímavá, lemují ji rozsáhlé bavlníkové plantáže a pohoří Taurus. Několik kilometrů před městem Aspendos se při cestě nacházejí restaurace a obchody se suvenýry a koženým zbožím.

Největším lákadlem turistů je amfiteátr postavený za nadvlády Římanů. Podle pověsti ho postavil mladík, který se ucházel o ruku princezny. Ve skutečnosti byl postaven architektem Zenonem, který se při jeho stavbě inspiroval římskou předlohou. Na rozdíl od řeckých amfiteátrů má římský styl, jevištní stěnu stejně vysokou, jako jsou nejvyšší řady sedadel a vytváří tak uzavřený divadelní prostor o průměru 95 metrů. Jeho kapacita je cca 20 000 sedadel. Některé části amfiteátru, jeviště, hlediště a arkáda, jsou dodnes v neporušeném stavu. I v současnosti se zde konají různé divadelní představení, koncerty i festivaly. Svou hlavní funkci tak tento amfiteátr provádí až dodnes.

 

 

Další zajímavostí města je zlatnická dílna - manufaktura, kterou si turisté mohou prohlédnout společně s výkladem průvodce, který vysvětlí návštěvníkům pracovní postupy. Na konci exkurze zavede turisty na patro, kde stála prodejní výstava klenotů. Zde je možné nechat si vyrobit šperk na počkání, který je hotový do tří dnů a doručí vám jej do hotelu.

Aspendos není jen jedno divadlo, ale také další mnohé stavby nebo spíše ruiny. Mezi nimi ty nejznámější jsou nymfum, bazilika nebo zbytky akvaduktu, který do Aspendosu přiváděl vodu. Nymfum se dodnes nedochovalo, stojí z něj jen přední stěna. Jižně od Nymfum se nachází centrum agora, které kdysi tvořilo důležité obchodní centrum s dodnes rozpoznatelnými obchody a prostory.

Velmi významnou památkou je také akvadukt, asi kilometr dlouhá stavba s množstvím oblouků, která přiváděla z hor vodu do města. Podle zachovaných nápisů je autor viaduktu známý pod jménem Tiberius Claudius Italicus a datum se odhaduje někdy do poloviny 2. století  našeho letopočtu. Město známe také pod názvy Aspendus, Belkis nebo Belkiz.

 

Ubytování poblíž

Tip na hotel (Antalya): Aspendos Suites  Cena na noc pro dva - 980 Kč
Tip na hotel (Antalya): Aydın Otel Pansiyon
Cena na noc pro dva - 365 Kč   
Tip na hotel (Antalya): Omür Otel
Cena na noc pro dva - 364 Kč 

 

 

 

 

       
      Last minute zájezdy do Turecka
     

Přehled měst - Turecko

     

Seznam letišť v Turecku

     

V Turecku zaplatíte tureckou lirou, eury i dolary

       

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.