Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Bratislava skrývá kouzelné uličky i úchvatné památky

Bratislava, en.wikipedia.orgHlavní město  Slovenské republiky leží na řece Dunaj, nad kterým se vypíná jeho hlavní dominanta Bratislavský hrad. To však není jediná pozoruhodnost Bratislavy, neboť zejména staré město skrývá spoustu jedinečných míst. Křivolaké úzké uličky vás zavedou k jedinečným historickým památkám, do romantických zákoutí i k typickým vinárničkám.

 

 

Historie

Již v dobách před naším letopočtem bylo okolí Bratislavy osídleno. Nejprve zde žili Keltové, po nich Germáni a pak Slované. V 7. st. se město stalo součástí Sámovy říše, poté Nitranského knížectví a v 9. století bylo připojeno k Velkomoravské říši. Nejdéle patřilo město pod uherský stát. V tomto období se vybudoval kamenný hrad, který byl nejlépe opevněn v celém Uhersku. Také vznikla řada kostelů, paláců a dalších staveb. Až do roku 1919 bylo město známé pod názvem Prešpurk.

 

 

Bratislavský hrad

Jeho typická čtvercovitá silueta tvořená čtyřmi věžemi je nezaměnitelným symbolem Bratislavy. Vypíná se nad Dunajem na plošině ve výšce 85 m nad hladinou řeky. V dávném minulosti zde stály různé pevnosti, ale až v 10. století byl vybudován kamenný hrad, který byl v 15. st. přestavěn v gotickém slohu, v 16. st. v renesančním a konečnou barokní podobu získal v 17. století. Tento styl byl zachován i při rekonstrukci v letech 1953-1968, neboť hrad v roce 1811 vyhořel do základů a dlouhou zde zůstaly pouze ruiny.

Dnes je hrad národní památkou Slovenska a kromě expozic je využíván pro reprezentační a státní účely. Obyvatelům i turistům slouží jako cíl vycházek a krásných výhledů na historické jádro Bratislavy a největší městkou část Petržalka.

 

Hrad, en.wikipedia.orgBratislavský hrad

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Radovan Tözsér, Bratislavský hrad

 

Děvínský hrad

Foto, en.wikipedia.orgJeho pozůstatky najdete ve městské části Děvín nad soutokem Moravy a Dunaje. Hrad má bohatou historii, začínající v 9. století, kdy zde kníže Rastislav vybudoval mohutnou pevnost.

Díky strategické poloze byl klíčovým hradem na hranicích Velkomoravské říše. Zničen byl v r. 1809 Napoleonem a od té doby je symbolem slovenské historie.  

 

Foto, en.wikipedia.org Foto, en.wikipedia.org

Děvínský hrad

 
   

Zdroj videa: YouTube CC Vena, Děvínský hrad

Další památky

Historické jádro Bratislavy skrývá nespočet památek. Za pozornost stojí Stará radnice, Michalská brána či Universitní knihovna. V centru můžete obdivovat Grasalkovičův palác z 18. st., který je dnes sídlem prezidenta, vláda sídlí v bývalém arcibiskupském paláci a v Primaciálný palác je sídlem primátora.

 

 
                                Čtěte také: 10 nejzajímavějších míst Bratislavy
 

 

Bratislava, en.wikipedia.orgGrasalkovičův palác

 

Jedinečnými sakrálními stavbami jsou Konkatedrála sv. Martina, Františkánský kostel, Modrý kostelík a další. Vyhledávanou kuriozitou je podzemní (dříve nadzemní) židovský hřbitov při vjezdu do tramvajového tunelu.

 

Autobusové spoje mezi Prahou a Bratislavou nabízí např. dopravce Eurolines, teď v akci za 340 Kč (jednosměrná jízdenka), Z Brana jízdenky u Student Agency začínají na 99 Kč.

 

Ubytování v Bratislavě

 

Pension Petit

Cena na noc pro dva - 1 066 Kč
 

Elisabeth Old Town

Cena na noc pro dva - 1 180 Kč

 

Mezinárodní letiště Bratislava , Mapa Bratislavy

BTS, en.wikipedia.orgTerminál letiště

 


*Autor úvodní fotky - Denis Barthel, creative commons

 

Jak vypadala Bratislava v minulosti?

Zdroj videa: YouTube CC, Leikoo

 

 

Mohlo by vás zajímat:

10 nejzajímavějších míst Bratislavy

Mezinárodní letiště Bratislava (BTS)

Bratislava – Birmingham za 1 659 Kč

Bratislava – Trapani za 1 657 Kč

Bratislava – Mallorca za 1 575 Kč

Bratislava - hlavní vlakové nádraží

 

  Hotely v této lokalitě na booking.com  

 

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.