Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Dillí

en.wikipedia.orgPro druhé největší město Indie, ležící v severní části země, je typické subtropické klima, které se vyznačuje vysokými teplotami i v zimě. V létě je zde velmi vlhko a často narazíte i na monzunové deště. Městem protéká jedna z nejposvátnějších hinduistických řek, která nese název Jamuna.

Jeho neoddělitelnou součástí je i Nové Dillí. To je zároveň hlavním městem Indie a velmi významným centrem celé Asie. Vyznačuje se velkou mírou kosmopolity a nachází se zde sídla federálních vládních orgánů.

 

 

Pro město je typické shlukování služeb, firem a průmyslu. Díky tomuto faktu je potřeba ve městě silná dopravní infrastruktura, které zde sice existuje, ale v porovnání se západním stylem je poměrně nedostačující.

Ve městě se můžete pohybovat pomocí autobusů, metra anebo rikšy. V rámci mezinárodní dopravy je pro město důležitý železniční uzel a mezinárodní letiště Indiry Gándhíové.

 

Trasa letu z Prahy do Delhi

   Trasa letu z Prahy do Dillí s přestupem v Moskvě, přehled tarifů na Kiwi.com


Kulturní bohatství v Dillí, které je silně ovlivněno jeho hlubokou historií, je překvapivě velmi rozmanité a četné. Je zde více jak 1200 historických budov a více jak 175 památek nesoucí označení národního dědictví.

K vidění je toho tady spousta, ale často vyhledávaná je největší mešita Indie, tzv. Páteční mešita (Jama Masjid).

 

 

Dále Červená pevnost, kterou nechal vybudovat v letech 1639 - 1648 mughalský císař Šáhdžahán. Své jméno si vysloužila díky červenému pískovci, ze kterého je postavena. Jedná se o důležitou památku mughalské architektury. Dříve sloužila jako sídlo sultána, dnes v ní můžete navštívit muzeum.

 

cs.wikipedia.org

  Jama Masjid


Také zde narazíme na objekty, které jsou zapsány v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patří zde již zmíněná Červená pevnost, Kutub minar (Qutb Minar) a Humájunova hrobka.

 

Zdroj videa: YouTube CC - Travels Enjoy,  Minulost Qutb Minar v Indii

 

 

 

Zajímavý je jistě i Kutub minar, jelikož se jedná o nejvyšší minaret v Indii. Jako materiál na stavbu byl i zde použit červený pískovec, již dříve využit na hinduistické svatyně, které byly zničeny. Naplánovaná byla i výstavba dalšího minaretu. Ten měl výškou Kutub minar přesahovat, bohužel práce na něm byly zastaveny a již nikdy neobnoveny.

 

cs.wikipedia.org

   Kutub Minar


Mezi přední turistické zajímavosti patří nerezavějící sloup. Jedná se o kovový pilíř, který se nachází v blízkosti Kutubova minaretu. Tato místní památka, pocházející ze 4. a 5. století, je metalurgickou kuriozitou a to z toho důvodu, že velmi dobře odolává korozi. Tento záhadný artefakt byl vztyčen jako památka na počest válečných vítězství. Záhadou je opředen jeho vznik, ale především fakt, že na povrchu není vůbec zkorodován. Vysvětlení je však prosté. Jistě za to může místní klima, které je horké a suché a sloup má vysokou tepelnou kapacitu, takže i během nočního chladu se na jeho povrchu nesráží vlhkost. Také za to mohou slévači, kteří sloup vyrobili. Při tavení kovu, který využili na sloup, nepoužili vápenec odstraňující z železa fosfor. Díky tomuto zásahu se na sloupu tvoří tenká vrstva, která sloup chrání.

 

     
                              Předpověď počasí - Dillí  
     

 

Tipy na ubytování:

Dilí

 


 

Zdroj videa:YouTube CC, Ivan Běhounek, Dillí v noci

 

Další články z indické metropole:

Vídeň – Nové Dillí za 7 700 Kč

Letenky s Finnair z Prahy do Dillí

Indické letiště Indira Gándhí (DEL)

Akční letenka z Prahy do indického Dillí a zpět

Tipy a rady na cestu do Indie

Jak dlouho trvá let do Dillí

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.