Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Estela - Poutní místo

Pouť do Santiaga de Compostela může mít různé podoby. Pokud jdete cestou přes Pyreneje, pak vás svatojakubská cesta zavede i k meandru řeky Ega do španělského městečka Estela (Baskicky Lizzara).

 

 

Historie

Lizarra byla Španěly přejmenována na Estellu v roce 1090. Ve 12. století stala hlavním městem Navarrského království. Od navarrského a aragonského krále Sancho Ramireze dostalo všechna dostupná privilegia a umocnilo se jeho postavení v říši. Za jeho vlády se také výrazně zvětšila rozloha města,v této době vznikla charakteristická středověká výstavba.

Postupně se toto město stalo censtrem karlistů, ale to až v 19. století. Náboženský význam přetrvává dodnes, místo je tradičně navštěvované poutníky do Santiaga. Pro svůj středověký vzhled i polohu uprostřed hor je hojně vyhledávané také turisty.

 

 

     Most Picudo

 

Kam se jít podívat

Estella je doslova obklopena přírodou, proto si obujte pohorky, na záda hoďte batoh a můžete směle vyrazit na výlety po okolí.

Architektonickým skvostem je ve městě například Královský palác Palacio de los Reyes de Navarra postavený ve slohu románském. Je-li zrovna příliš horko, pak se před slunečními paprsky můžete ukrýt mezi jeho zdi,kde sídlí muzeum Gustava de Maetzu. Další zajímavostí je cisterciácký kostel San Pedro de la Rúa ze 12. století, jehož velká část byla v 16. stol. rozbořena, přesto jsou jeho trosky dost velké, abyste je mohli obdivovat i dnes.

 

 

Přejdete-li po kamenném mostě Puente de la Cárcel přes řeku Ega, ocitnete se ve staré části města. Člověka nabaží při procházce i jen samotný pohled na středověké ulice, střechy, zdi a vývěsní štíty domů. Zde můžete objevit funkční kostel San Miguel, kde se pravidelně pořádají bohoslužby.

Město má v současnosti něco přes 13 000 obyvatel, jejichž značnou část obživy zajišťuje turistický ruch v podobě restaurací s místními specialitami, barů a různých obchůdků s pečivem a dalšími pochutinami. Najdete tu taky pujčovnu aut, banku a samozřejmě i poštu.

V okolí města najdete i další zajímavosti, jako je například klášter Monasterio de Irantzu. Bude se vám nejspíš plést jeho název s jiným klášterem, Monasterio de Iratxe, který je hned vedle. V Irantzu najdete školu, zatímco v Iratxe se nachází muzeum Julia Caro Baroja, známého etnografa.

 

Tip na hotel v blízkosti této destinace:  Hotel Las Grandas Cena na noc pro dva - 1 436 Kč

 

A co slavnosti?

I ty tu mají. Jedná se o hnání stáda býků městem. Hory živého masa se valí ulicemi na prodejní veletrh. K velké slávě neodmyslitelně patří i bohaté hody a pití výborného vína.

Nedaleko za městem můžete navštívit již zmíněný cisterciácký klášter Monasterio de Irantzu, který je dnes již sídlem školy. Na staré poutní cestě narazíte na ještě starší Monasterio de Iratxe, který je zdoben arkádami. V jeho kostele je umístěno Museo Julio Caro Baroja, jež nese jméno po místním etnografovi a odborníkovi na lidskou kulturu.

Terka G.

 

 

     
    Čtěte také:
   

Jak dlouho trvá let do Španělska

     

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.