Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

FUNCHAL: hlavní město Madeiry

cs.wikipedia.orgMěsto dostalo pojmenování podle fenyklu, na který jsme v dřívějších dobách mohli narazit na pobřeží. Dnes je spíše spojováno se známým rodákem Cristianem Ronaldem. Funchal je hlavním městem Madeiry, autonomní portugalské oblasti.

Čítá na sto tisíc obyvatel, nicméně každoročně sem zavítá dva a půl milionů turistů. Zaměřuje se tudíž především na terciární sektor – turistický průmysl, obchody a restaurace.

Funchal proslul svou krajkářskou výrobou a pěstováním květin. Obdivovat je můžete například v Jardim Botanico, mezi tamní typické produkty patří rovněž  vinná réva a banány.

Je také oblíbenou zastávkou luxusních výletních lodí. Mezi slavné návštěvníky patřila Alžběta Bavorská zvaná Sissi či britský ministerský předseda Winston Churchill.

 

 

  Kde složit hlavu?

Funchal

Funchal

 

Něco z historie

Historicky se datuje založení osady Funchal do roku 1471, v tu dobu probíhala éra slavných zámořských objevů, ve kterých hrály zpočátku prim Španělsko a Portugalsko. Díky své výhodné poloze byla brzy povýšena na město. Správní oblast Funchalu dostal na starost portugalský mořeplavec João Gonçalves Zarco, objevitel Madeiry.

Jelikož ostrov a město bylo rájem pro piráty, přistoupili místní ke stavbě 4 obranných pevností: Forte do Ilhéu, pevnosti-paláci São Lourenco, Fortaleza do Pico, Forte de São Tiago. Kromě Forte do Ilhéu stojí všechny dodnes.

 

cs.wikipedia.org

    Jan Uyttebroeck [CC BY-SA 3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons


Místní aeroport

Letiště ve Funchalu je samo o sobě kuriozitou. Bylo vybudováno v první polovině šedesátých let, nikdo v tu chvíli nepředpokládal, že se Madeira stane vyhledávaným turistickým cílem. Přistávací dráha měla zpočátku jen 1,6 kilometru, později byla prodloužena o celý kilometr. Piloti musí projít speciálním výcvikem, během přistávacího manévru se musí vejít mezi úzký pás hor a Atlantiku. Zdejší letiště se zařadilo mezi 17 nejděsivějších aeroportů světa.

 

 Letenky z Prahy

Trasa letu z Prahy do Funchalu

   Trasa letu z Prahy do Funchalu, s přestupem v Londýně, přehled tarifů na Kiwi.com

 

Co si nenechat ujít?

 Ve městě se pohybujte raději pěšky, bývají tu dopravní zácpy, navíc centrum projdete za 20 minut.

Město se dá rozdělit na 3 oblasti: centrum města, stará východní část a západní pobřeží. Na křižovatce hlavní třídy a ulice Zarco najdete sochu objevitele Madeiry: Joã Goncalvese Zarca. Pokud chcete netradiční zážitek, navštivte stáčírnu vína rodiny Blandyů, projít si můžete i staré vinné sklepy, patří mezi top atraktivní cíle turistů.

Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří klášter svaté Kláry, odpočívá zde i slavný Zarco, a katedrála Sé, ve které se snoubí starý gotický a arabský styl. Obdivovat můžete nádherné stropy z cedrového dřeva, keramické modrobílé kachle azulejos či ručně vyřezávaná sedadla.

Mezi další místa, která by vám neměla uniknout, patří: budova radnice Camara Municipale, Villa Quinta das Cruzes či budova regionálního parlamentu. Funchal vábí avšak nejen památkami, ale i přírodními krásami a scenériemi. K odpočinku láká park Santa Catarina a slavné květinové zahrady Jardim Botanico či jedna z nejkrásnějších zahrad u vily Quinta do Palheiro Ferreiro.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, backpackerunterkunft, Funchal - Madeira

 

 


*Autor úvodní fotky - Vzb83~commonswiki, creative commons

 
Tipy na vyhledávače letenek, čtěte zde.
 

 

Související články:

Praha – Funchal za 7 803 Kč

Doba letu do Funchalu z Prahy

Ostrov Madeira

Funchal z Německa za 2 148 Kč

Věčně jarní ostrov

Letiště Madeira (FNC)

Zajímavá města v Portugalsku

 

 

 

 

 


 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.