Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Holandsko     

10 míst, která musíte navštívit v Amsterdamu

Ilustrační foto. Amsterdam - Concertgebouw.Článek nám dodala: Petra Vaškových. Děkujeme.

Léto 2009 už skončilo, podzim se pomalu přehupuje do zimy. Taverny jsou zavřené, lehátka uzamčená ve sklepě a na plážích fouká studený vítr. Kam se tedy vydat na dovolenou, když Vaše oblíbená letní destinace připomíná město duchů? Proč si nenaplánovat prodloužený víkend ve velkoměstě, chodit z muzea do muzea a večeřet v proslulých místních restauracích?

 

 

Amsterdam je jedno z nejlepších malých měst na světě. Město je celosvětově známé nejen svými kanály, ale též mnoha muzei a historickými památkami. Je zde pořád co obdivovat, především všudypřítomnou toleranci a různorodost. Najdete zde všechny výhody velkoměsta: historii, noční život, zábavu, mezinárodní restaurace, dobrou veřejnou dopravu – ale jedná se o tiché město, s malým provozem na silnicích, především díky kanálům. V Amsterodamu není nic daleko – ale nezapomeňte si půjčit kolo pro ještě lepší zážitek.

 

Levné ubytování v Amsterdamu přes booking.com:

 

Museum Lane Hote

Cena na noc pro dva -  1 625 Kč
 

Hotel Not Hotel

Cena na noc pro dva - 1 628 Kč

 

10 míst, která musíte navšívit v Amsterdamu

Oude Kerk – přímo ve středu Čtvrti červených luceren se nachází tento starý kostel s malými domky po stranách. Jeho budovy, především goticko-renesanční osmihrannou věž, využívali hlavně námořníci k předávání hlášení.

Náměstí Dam – ačkoliv bychom našli krásnější památky, náměstí Dam je centrem a srdcem Amsterdamu. Jeho historie je přímo fascinující. Dam byl za ta léta svědkem mnoha historických dramat, například se zde usídlili Napoleonovi vojáci při obsazení města v roce 1808. Historie Damu je dobře zdokumentovaná v Amsterdam Historical Museum. Královský palác (Koninklijk Paleis) je dominantou náměstí. Původně zde byla radnice a jeho klasická fasáda a krásné sochy měly oslavovat město Amsterdam. Na rozdíl od své bouřlivé historie, představuje nyní náměstí klidné místo a domov pro stovky holubů a pro turisty, kteří zde odpočívají.

Begijnhof – jedná se o dobře ukrytou okouzlující zahradu obklopenou starými domy. Tyto domy obývaly jeptišky a i dnes zde bydlí neprovdané ženy. Ve středu zahrady je středověký kostel a číslo 34 je nejstarší dům v Amsterdamu. Vchod je z ulice Spui a je označen vyrytým znakem. Vstup je zdarma.

Magere Brug – nebo „Hubený most“ je nejslavnější ze zhruba 1280 mostů v Amsterdamu. Jedná se o tradiční holandský zvedací most spojující břehy řeky Amstel. Most byl postaven v roce 1670.

Jordaan – kdysi dělnická čtvrť, nyní jedna z nejvyhledávanějších adres v Amsterdamu. Přestavěné továrny přitahují především studenty, bohaté businessmany a umělce. Malebnou atmosféru tvoří směsice úzkých uliček, pitoreskních kanálů, kaváren, obchodů a uměleckých galerií.

Náměstí Rembrandtplein – je lemováno restauracemi, hospodami, kavárnami a hotely. Pravý magnet na turisty a oblíbené centrum nočního života. Naleznete zde i tradiční holandskou hospodu s opravdovou holandskou hudbou. V centru náměstí je malý, ale příjemný park, kde můžete relaxovat nebo uctít sochu Rembrandta. V blízkosti náměstí naleznete též skvělé noční kluby, dealery diamantů, obchody s kýčovitými suvenýry a potkáte i spoustu gayů, kteří si zde dávají rande.

Náměstí Leidseplein – jedno z nejoblíbenějších center nočního života v Amsterdamu. Náměstí Leidseplein je živé a malebné místo s mnoha restauracemi, coffee shopy, kluby, kiny a divadly. V létě sedí jak místní, tak turisté venku na zahrádkách a užívají si svůj drink. Každý den se zde konají představení hudebníků, žonglérů a jiných umělců.

Čtvrť červených luceren – atmosféra alkoholu, party, sexu a různých čumilů je všudypřítomná. Obchody nabízí hardcore videa, časopisy a hračky pro dospělé. Čtvrť červených luceren je jakýsi hříšný sexuální zábavný park navštěvovaný hordami turistů. Slavné červené světlo odvádí pozornost od krásných starých domů kolem kanálů. Čtvrť je neustále hlídaná policií, ale i přesto byste měli být opatrní. Platí zde přísný zákaz fotografování.

ZOO Artis – přímo ve středu Amsterdamu leží nejstarší zoo v Holandsku. Skládá se ze 4 částí: Zoo, botanické zahrady, planetaria a geologického a zoologického muzea. V zoo jsou zvířata z celého světa. Unikátní kanálové akvárium představuje zvířata žijící v kanálech Amsterdamu. V klidných zahradách můžete obdivovat mnoho starých stromů a sochy současných umělců, stejně jako působivý skleník s tropickým deštným pralesem. Planetarium nabízí výlet vesmírem. Geologické muzeum ukazuje evoluci planety v průběhu 4 miliard let.

Vondelpark – umístěn na jihu Amsterdamu, jen pět minut chůže od náměstí Leidseplein a v blízkosti Rijksmuseum, Van Gogh Musem a Stedelijk Museum. S 10 miliony návštěvníků je tento park nejslavnějším parkem v Nizozemí.

A nezapomeňte – pokud se neprojedete v lodičce po kanálu a nenavštívíte větrný mlýn, jako byste v Amsterdamu vůbec nebyli.

 

Jak se dostat do Amsterdamu

Amsterdam je jedna z nejlepších evropských destinací a lze se tam snadno dostat jak vzduchem, tak po zemi nebo dokonce po vodě. Zabookujte si levné letenky u jedné z mnoha nízkonákladových společností, které do Amsterdamu létají. Ze čtvrtého největšího evropského letiště Schiphol je to do centra Amsterdamu jen pár kilometrů.

O Amsterdamu a dopravě jsme také psali v tomto článku.

 

 

     
    Čtěte také:
    MHD v hlavním městě Holandska
    Amsterdam Centraal - hlavní vlakové nádraží
    Cestopis: Na skok v Amsterdamu
    Doba letu do Amsterdamu
    Letiště Amsterdam (AMS)
     

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.12.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.