Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

JERUZALÉM: Davidovo město na křižovatce kultur

JeruzalémBásnici a spisovatelé jej obdařili 70 jmény, mezi nejznámějšími jmenujme Sijón či již zmíněné město Davidovo. Jeruzalém láká k návštěvě celý svět. Leží na křižovatce kultur a tří historicky nejvýznamnějších náboženství – judaismu, křesťanství i islámu. To se odráží na vzájemných vztazích a potyčkách a válečných konfliktech v dějinách i současnosti.

Žije v něm asi osm set tisíc obyvatel. Nejpočetnější skupinu tvoří Židé (asi 65%), muslimové (32%), dále pak křesťané (2%) a ostatní náboženství.

 

 

Už od starověku a po zboření jeruzalémského chrámu v roce 70 n. l. žili Židé rozptýleni po celém světě a v Jeruzalémě se střídali v průběhu věků Římané, Arabové a Osmanští Turci.

S růstem nacionalismu v 19. století se zrodilo sionistické hnutí a myšlenka na návrat Židů do své domoviny.

Po první světové válce se stala Palestina mandátním územím Velké Británie a konkrétní směr k utvoření staronové židovské země byl určen roku 1917, kdy byla vydána Balfourova deklarace. Ta praví: „Vláda Jeho Veličenstva pohlíží příznivě na zřízení národní domoviny židovského lidu v Palestině a vynasnaží se, aby tohoto cíle bylo dosaženo, přičemž se jasně rozumí, že nebude učiněno nic, co by mohlo poškodit občanská a náboženská práva existujících nežidovských společenství v Palestině nebo práva a politické postavení Židů v jakékoliv jiné zemi.“ Vyhlášení samostatného státu Izrael v roce 1948 přineslo další vleklé problémy a boje o Jeruzalém. Po šestidenní válce ovládli Izraelci celý Jeruzalém, Palestinci získali trvalý pobyt, ovšem ne občanství. Hlavním městem zůstává Tel Aviv.

 

   
                                             Počasí v této lokalitě
   

 

  3x tip na ubytování 

 

Palatin Hotel Jerusalem

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč
 

Addar Hotel

Cena na noc pro dva - 1 402 Kč
 

Stay Kook Suites

Cena na noc pro dva - 2 850 Kč

 

Nejvýznamnější památky se skrývají v historické části, která nese jméno Starý Jeruzalém, uvnitř hradeb se nachází většina památek. Starý Jeruzalém je tvořen čtyřmi částmi, největší je muslimská čtvrť, dále tu najdeme čtvrti židovskou, křesťanskou a arménskou. Dohromady tvoří neobvyklou směsici mešit, kostelů a synagog.

 

Jeruzalém

 

CO MUSÍTE ROZHODNĚ VIDĚT?

Zeď nářků – 170 metrů dlouhá zeď, která je pozůstatkem západní hradby, která obklopovala jeruzalémský Chrám zbořený roku 70 n.l. , je nejposvátnějším místem judaismu. Židé se tu modlí a vkládají své modlitby do zdi.

Skalní Dóm – jako Paříž má Eiffelovu věž, Jeruzalém se pyšní Skalním Dómem, muslimskou památkou se zlatou kopulí, kterou najdete na všech pohlednicích.

Olivetská hora – z ní se vám naskytne úžasný výhled na Staré město. Je místem, odkud má sestoupit mesiáš a Zlatou branou projít do města. Tu nechal pro jistotu zazdít sultán Sulejman v 16. století.

Getsemanské zahrady – zde se Ježíš modlil noc před svým zatčením. Olivovníky jsou tu údajně staré více než 1300 let. Okouzlí vás pravoslavný kostel s hrobem Panny Marie (avšak bez jejích ostatků) a Kostel všech národů.

Boží hrob – Via Dolorosa (křížová cesta) směřuje na Golgotu, na jejím místě dnes stojí Bazilika Svatého hrobu připomínající místo, kde byl ukřižován a pohřben Ježíš Kristus.

 

 

Jak se sem dopravíme? Aerolinka Wizzair nabízí spoj do Tel Aviv za cca 3 500 Kč (přehled letů na Kiwi.com). Jeruzalém leží cca 73 km od Tel Aviv.

Autor: Darina Kováčová

 

  Hotely v této destinaci

Jeruzalém

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Rady a tipy na cestu do Izraele

Cestopis z Izraele: Tel Aviv

Bratislava – Izrael a zpět za 1 352 Kč

Srdce Izraele, to je pulsující Tel Aviv

 

 

 

 

 

 

Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.