Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kaskády Manganello - jeden den v horách KORSIKY

Ilustrační foto„Ještě jeden kaštanový likér“, říkám s úsměvem a obratem mi na stole přistává malá sklenička s lahodným mokem. Je to vlastně korsická specialita, jako všechno, co ve svém názvu obsahuje slovo kaštan neboli francouzsky chataigne. Mouka, koláče, marmelády, přísada do omáček a mnohé další.

Korsičané kaštany milují, i když pro nás je třeba jejich tradiční koláč takový hutnější perník a kaštanová marmeláda se zdá až příliš sladká. Tak i tak, kaštany jsou také epizodou z historie, protože v dobách, kdy se stateční obyvatelé Korsiky před četnými nepřáteli museli ukrývat v horách, nebylo moc jídla. Vesničané chovali prasata, která  krmili právě těmito plody. Kaštany pak spolu s bylinkami z macchií dodávaly masu opravdu jedinečnou chuť.


Vychutnávám si tedy kaštanový likér i hezký okamžik a rozhlížím se kolem. Sedím na karimatce v horském kempu ve vesničce jménem Tattone.  Stromy se jemně ohýbají v mírném větru a já sleduji, jak slunce pomalu klesá za masiv Monte d´Ora, masiv páté nejvyšší hory Korsiky. „Monte Cinto, Monte d´Oro, jdi mi z cesty hnusná horo“ napadá mě legendární hláška mých spolucestovatelů z minulého poznávacího zájezdu Zítra se tam část naší skupiny opět vydá a možná večer, až budou unavení sedět před svým stanem, napadne je něco podobného. Kdo se však nenechá odradit, rozhodně nelituje – majestátní hora jej obdaří úchvatnými výhledy do okolní krajiny.


Zaposlouchávám se do krásné melodické hudby, kterou se nám rozhodli představit místní mladíci. Mají hluboké temné hlasy, zpívají v několika výškách a celé je to jednoduše okouzlující zážitek. Jejich hudba je proslavená a já najednou chápu proč. Mrazí mě po celém těle. Zadívám se do očí snědého Korsičana a vidím v nich hrdost. Na svou zem i kulturu. V tu chvíli se hrdost probouzí i v moravské části naší výpravy, na řadu přicházejí kytary, vytahuje se slivovice a my se rozhodujeme, ukázat jim také kousek pro změnu té naší kultury.

Cestou necestou k tůňkám Manganello

Slunce je již vysoko nad námi, když se vydáváme na cestu. „Myslíš, že už jsou pod vrcholem“?, ptá se mě Martin a zavazuje si své pohorky. Podívám se směrem do hor, kde v tuto chvíli část naší skupiny stoupá výš a výš, aby dosáhla  vrcholu Monte´Ora. „Ještě jim tak hodinka zbývá“ odpovídám a přeji si, aby jim dobré počasí vydrželo. My volíme cíl méně náročný, a to horské kaskády Manganello, které jsou jedny z nejkrásnějších na Korsice.


Ilustrační fotoPo zhruba hodince chůze částečně zastíněné lesem se dostáváme do vesničky Canaglia, kde už zdravíme zvědavě vykukující vesničany z oken. Není divu – turistů tady zase tolik nepotkají. Slunce nás pálí do zad a za malou chvíli se už dostáváme k potoku Manganello. Vítá nás chlad stromů, obrovské balvany a chladná, osvěžující voda. „Hani, my už tady končíme“ radostně pokřikují někteří a svlékají se do plavek. A my jdeme dál.

Neznámější korsická turistická trasa

Korsice se také říká hora v moři, a je právem oblíbeným místem mnoha milovníků přírody. Úchvatné pláže, pobřeží se skalnatými útesy a nespočet míst vhodných k turistice. Celá je protkána řadou stezek, lákajících ročně tisíce turistů k jejich prozkoumání.  Nejznámější, ale také nejnáročnější z nich je GR 20, neboli také francouzsky Grande Randonée.  Jedná se o nejtěžší dálkovou trasu ve Francii, dlouhá je zhruba 160 km a k jejímu zdolání potřebujete asi dva týdny času. Ale samozřejmě, nejen to. Důležitá je především výborná fyzická kondice, znalost vysokohorského prostředí a dobré vybavení. Trasa prochází těmi nejkrásnějšími místy na Korsice, a tak její absolvování stojí za to. Pokud si však nepřijdete dostatečně zkušení, můžete jít jen její část a pak se v nějakém místě opět odpojit.


Červenobílá značka, kterou před sebou právě vidíme, je označením trasy GR 20. Jakkoli je jinak označení turistických stezek na Korsice nedostačující, tato trasa je opakem a většinou je značena dobře a viditelně. Stojíme u mostu Tollo, pod sebou slyšíme proud vody a rozhodujeme se dál stoupat, tentokrát již vysokohorským terénem.  Stín stromů střídají ostré sluneční paprsky a my po další půlhodině přicházíme k vysokohorské chatě.

Kozy, koně a milá paní na horské chatě

Ilustrační fotoUsmívám se a už zdálky volám pozdrav. Paní už naší skupinu zná. Bere si zástěru a vyráží se s námi pozdravit. Její mírně vrásčitá tvář jeví známky radosti a milé oči prozrazují, že tady se nám opět bude líbit.

V ohrádce běhají kozy a u stromů na nás zvědavě pokukuje 5 koní, kterým jsme stáli i za to, aby zvedli oči od své pastvy. Naše 20 členná skupina si sedá do stínu stromů k velkým dřevěným stolům a s radostí se necháváme obsloužit něčím ledovým k pití. Zábava začíná být opět velmi veselá, smějeme se a nakupujeme místní horský sýr. Je sice trochu dražší, ale zato tak dobrý!


Každou chvíli slyšíme nové zdravení a typický zvuk, jak turistické hůlky dopadají na kamenitý povrch. Tahle hospůdka je milou zastávkou během putování po slavné GR 20 nejen pro nás. A vězte, pokud  se na ní vydáte, podobných míst uvidíte spoustu. Zvedáme se s tím, že se stavíme ještě po zpáteční cestě a před sebou máme poslední úsek.

Přírodní skluzavky

Kameny, les, zurčení vody … netrvá to dlouho a stojíme na prahu kaskád Manganello. Úsměv a úžas v očích všech mě přesvědčuje, že tato túra je v programu zájezdu na Korsiku zařazena správně. Během chvíle jsou všichni v plavkách a jako malí dovádějí na přírodních skluzavkách. Vodopády, ploché balvany, křišťálová, ledově chladná voda, na všechny působí magickým dojmem. Sedám si na kámen, vytahuji tuňáka v konzervě a už se začínám těšit na večer. Na ty krásné korsické písně.

 

Autor: Hanka Dekojová, cestovní kancelář Mundo.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.01.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!