Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Katovice - hlavní město Horního Slezska

Každý, kdo navštíví  Polsko, má rozhodně co navštívit a vidět. Zajímavé jsou města Varšava, Krakov, Vratislav, Gdaňsk nebo Poznaň. Památkami, historií a krásnou přírodou mají co nabídnout návštěvníkům.

Ale Polsko také skrývá mnoho dalších míst a zákoutí, které se rovněž mají čím pochlubit. Přestože možná nejsou tak proslulými destinacemi, jako již zmíněná polské města, ale pokud je člověk navštíví, rozhodně nebude zklamán! Jedním z takových míst jsou Katovice, hlavní město Slezského vojvodství.

 

 

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Pohled do minulosti

Katovice zažívali největší rozmach v padesátých letech minulého století, kdy tady prosperovalo mnoho uhelných dolů a oceláren.

Skutečná historie města se traduje od 19. století, kdy Slezsko bylo pod pruskou vládou. Během 1. světové války se Katovice rozvíjeli jako obchodní a dopravní centrum.

 

 

Jedním z charakteristických rysů města je Památník slezských povstalců jako symbol ideálů, které inspirovaly povstání.

Na pozici Katovic jako hlavního města nejvyspělejšího území země nic neměnila ani 2. světová válka. I po ní se město stalo významným akademickým a kulturním centrem.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Hotel Marysin Dwór

Cena na noc pro dva - 792 Kč
 

Hotel Restauracja Kinga

Cena na noc pro dva - 952 Kč
 

Lord House

Cena na noc pro dva - 982 Kč

 

Cestování do Katovic je poměrně snadné díky blízkému Mezinárodnímu letišti Katowice - Pyrzowice a stejně důležitému železničnímu uzlu.

Kromě toho, že je hlavním centrem vědy a vzdělávání v regionu, toto živé město může nabídnout spoustu zábavy, a tak vynahradit jistý nedostatek historických památek.

Ale to neznamená, že v Katovicích nic nenajdete. I toto město má své vlastní památky, které stojí za to vidět, i když jejich počet je možná menší než v jiných městech.

 

 

 

Při návštěvě je třeba věnovat pozornost dvěma jedinečným čtvrtím. Obě jsou historickými dělnickými oblastmi: Nikiszowiec a Giszowiec, byly navrženy jako zahradní města.

Zajímavostí města je tzv. Spodek - talíř, který připomíná létající talíř UFO. Tato velká víceúčelová hala pravidelně pořádá například největší rockové koncerty v Polsku.

Dalším zajímavým místem, kromě "talíře", je nepochybně monumentální katedrála Krista Krále, která je považována za největší arcidiecézní katedrálu celého Polska. V její obrovské kupoli je pět zvonů, z nichž největší váží 3,5 tuny.

Jednou z reprezentativních budov města je Palác Goldsteinů, jehož historie sahá až do roku 1875. Ve 2. polovině 20. století byl palác vyhlášen jako chráněná historická památka a po rozsáhlé rekonstrukci se stal sídlem matričního úřadu.

Pokud máte rádi muzea, pak jste tady na pravém místě. Lze zde navštívit impozantní Slezské muzeum, které je do značné míry skryté pod zemí. Kromě zajímavých výstav zde naleznete také knihovnu, přednáškový sál nebo obchod se suvenýry.

Chvíle oddechu si dopřejte v některém z městských parků, které nabízejí příjemný odpočinek po náročném dni stráveném prohlídkou města a okolí. Mezi turisty nejvíce vyhledávanými parky patří Kósciuszko a Dolina Trzech Stawow (Valley of Three Ponds).

 

   
Všechny zajímavé místa tohoto města najdete taky na Tripadvisoru
 

 

Katovice jsou velmi živé město plné obchodů, slavných hudebních klubů a restaurací, které nabízejí kombinaci polské, české a německé kuchyně.

Autor: Beáta K.

 

  Hotely v této lokalitě přes booking.com

 


Mohlo by vás zajímat:

Katovice - Liverpool za 1 794 Kč

Hotely v blízkosti letiště Katovice

Katovice - Sheffield za 1 874 Kč

Wizzair: Katovice – Stockholm a zpět za 597 Kč

Dovolená v Polsku - přehled

Hlavní vlakové nádraží Katovice

Odlety a přílety z Katovic

MHD v Katovicích

Nejvyšší hora Polska

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.