Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Tři dny v Krakově

Polsko je pro Čechy poměrně dostupnou destinací a to jak cenově, tak po stránce dopravy. Proto pokud vás toulavé nohy zase jednou táhnou za hranice, ale zároveň máte omezený rozpočet, zkuste Krakov.

Pro pohodovou prohlídku města postačí tři dny, a zbude vám navíc dost času si vychutnat dobrý oběd, odpoledne posedět ve stylové kavárně a večer ještě skočit na drink. Krakov má nespornou výhodu v tom, že hlavní pamětihodnosti jsou poměrně blízko u sebe. Jaké památky navštívíte, si můžete snadno naplánovat třeba pomocí aplikace Sygic Travel. Ta je zdarma a disponuje podrobnou mapou i v offline režimu.

 

 

 

Doprava do Krakova se dá zvládnout pohodlně autem, poplatky na dálnicích vychází cca na 130,- na jednu cestu.

Nabídek ubytování je nepřeberné množství na Booking.com nebo na Airbnb. Osobně mohu doporučit soukromé byty Kazimierz Wawrzyńca, které se nachází ve skvělé lokalitě čtvrti Kazimierz. Za dostupnou cenu cca 550,- na osobu a noc se tu budete cítit prakticky jako doma,
a navíc mají snad nejpříjemnější peřiny na světě (už chápu, proč se pro ložní prádlo jezdívalo do Polska). K zaparkování budete navíc moci v rámci ceny využít i podzemní parkoviště. Celá čtvrť je dobrou volbou k ubytování už kvůli své historii, v níž se prolínala křesťanská kultura s židovskou. A kromě toho je to odsud všude blízko.

Cesta vás nepochybně trochu unaví, takže můžete skočit načerpat síly do restaurace Stara Zajezdnia právě ve čtvrti Kazimierz, v ulici św. Wawrzyńca. Mají tu vynikající polévky, dobrou nabídku jídla včetně varianty pro vegany, a když budete mít štěstí, třeba také natrefíte na akční ceny piva z jejich vlastního pivovaru. Zbytek dne pak můžete využít k prozkoumání okolí – ať zabloudíte kamkoliv, budete míjet synagogy, kostelíky a pomníky, takže není potřeba příliš se stresovat s mapou. Mezi dominanty, které byste určitě neměli v této části vynechat, patří Stará synagoga, Synagoga Remuh s přilehlým hřbitovem, který je nejstarší v Krakově, kostel Božího těla, kostel Svaté Kateřiny a celý areál kostela sv. Michaela Archanděla a sv. Stanislava na Skalce. Od něj je to pak jen kousíček ke břehům řeky Visly s pohledem na most Grunwaldzki.

Rušnější částí Kazimierzu je náměstí Plac Nowy a jeho okolí. Najdete tu bleší trhy, stánky s rychlým občerstvením a spoustu barů. K posezení u kávy doporučuji Cytat cafe na ulici Miodowa, kousek od Tempelské synagogy. Kavárna má příjemnou atmosféru, originální interiér, vynikající kávu a skvělé dortíky. Vedle Cytat cafe určitě nepřehlédněte bistro Kuchnia Domova. Na krakovské poměry tu mají opravdu skvělé ceny a výtečné jídlo (nechci nikoho přesvědčovat, ale pirohy se zelím a houbami jsou luxusní!).
Pokud by vás lákal spíše autentický zážitek ze židovské čtvrti, zkuste hummus a falafel v bistru Szalom Falafel v Jakubově ulici, vedle Isaakovy synagogy.

 

Originální interiér a sojové flat white coffee v kavárně Cytat Cafe

 

Během dalšího dne pohodlně stihnete prohlídku Starého města i Královského hradu na Wawelu. Než se do toho pustíte, posilněte se snídaní třeba ve vyhlášené kavárně a pekárně Lajkonik, která stojí na rohu naproti kostelu Svaté Trojice. Mají dobrou kávu a množství sladkého i slaného pečiva - doporučuji koblihu s třešňovou náplní a polevou s příchutí růže a kousky pomeranče (kombinace roku!). Prohlídku po pamětihodnostech pak můžete začít na hlavním náměstí, Krakovském rynku (Rynek Główny).
V místní historické tržnici Sukiennice je celá řada stánků se suvenýry, ale mě osobně nejvíc uchvátila malovaná keramika. Pro tu si ovšem budete muset zajít do některého z obchůdků třeba v ulici Starowiślna. Budete-li chtít posílat pohlednice, udělejte to nejlépe právě na Rynku, protože jinde těžko budete shánět poštovní známky a schránku. Ať už historickým centrem procházíte s tištěným průvodcem či turistickou aplikací, určitě vás navedou k památkám jako je Radniční věž, Kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo kostelík sv. Vojtěcha.

 

Kostelík sv. Vojtěcha a kostel Nanebevzetí Panny Marie na Krakovském Rynku

 

Až si všechny pamětihodnosti kolem Rynku prohlédnete, vydejte se do přilehlých uliček - a to klidně naslepo, je tu co objevovat. Nás například zaujala pivnice Pijalnia v „prvorepublikovém“ stylu. Najdete ji v ulici svatého Tomáše, trochu paradoxně hned naproti kostelu. O kousek dál v této ulici směrem na východ nepřehlédněte malebné nádvoří malé kavárny. Z ulice svatého Tomáše pak můžete odbočit do ulice Floriánské, která spojuje náměstí Rynek s Floriánskou bránou. Od Brány se oběma směry můžete projít parkem kopírujícím místa, kde stávalo středověké opevnění. Vydáte-li se na levou stranu, projdete parkem podél starých budov, a po chvíli dojdete opět k ulici sv. Tomáše. Ta vás z parku dovede na Štěpánské náměstí s muzeem, svítícími fontánami a velkými plastovými bloky vybízejícími k posezení či poležení. Ulicí Jagellonskou pak dojdete ke Kolegiím Jagellonské Univerzity.
Obě stojí za navštívení, jedná se o gotické a neogotické cihlové stavby s okouzlujícími nádvořími. Směrem dále na jih pak uličkami dojdete až ke Královskému hradu na Wawelu. Cestou opět není nouze o kostelíky, historické památky a pomníky. Volně přístupný areál Hradu je poměrně omezený, takže pokud nechcete absolvovat prohlídku interiérů, není návštěva nádvoří časově nijak náročná.

 

 

Další den si můžete vyhradit pro cestu na druhý břeh řeky Visly. Tady stojí za prohlídku především čtvrť bývalého židovského ghetta. Procházku touto čtvrtí můžete zahájit na Náměstí hrdinů ghetta s řadami židlí připomínajícími tragické události, které se tu odehrály. Najdete tu také ukazatel s malou mapkou a stručně popsanou historií ghetta. Každý dům, který měl tehdy nějaký význam, je dnes označen cedulí s popiskem, takže i při procházce ulicemi se dozvídáte další zajímavosti. Celá čtvrť má zvláštní ponurou, ale poměrně autentickou atmosféru. Projdete-li ji směrem na západ, ocitnete se pak na náměstí Rynek Podgórski. V jeho severozápadním rohu je nenápadná cukrárna Nad &Greg, která vám svou nabídkou barevných dortíků určitě zvedne náladu po procházce šedými a opuštěnými ulicemi. Dominantu náměstí – impozantní kostel sv. Josefa – určitě nepřehlédnete. Od něj vede ulice Rękawka, ze které můžete vystoupat do kopce k malému kostelíku Sv. Benedikta a k pevnosti Fort 31. Kopec pak lze slézt druhou stranou kolem starého hřbitova. Severovýchodně odsud, směrem zpátky k řece, projdete už poměrně obyčejnou městskou čtvrtí. Zde se nachází bývalá Schindlerova továrna, která určitě zaujme milovníky historie. Podle zástupů před vchodem je o její prohlídky velký zájem, proto si případně zkuste zarezervovat vstup předem. Jako kulturní tečku za výletem rozhodně doporučuji Muzeum současného umění Krakov – galerii MOCAK. Nachází se také v areálu Schindlerovy továrny, ale má svou vlastní, moderní budovu. Galerie má příjemný vizuál, velké otevřené prostory a zdarma ke stažení i aplikaci s programem a různými vychytávkami, které vaši návštěvu udělají ještě zajímavější.

 

Pomník v podobě židlí na Náměstí hrdinů ghetta a Muzeum současného umění Krakov

 

Při shánění informací o Krakově nepochybně narazíte na možnost návštěvy solného dolu ve vesničce Wielicka, vzdálené od Krakova asi půl hodiny cesty autem. Budete-li mít štěstí na pěkné počasí, je skoro škoda strávit přes den cca 2,5 hodiny pod zemí, proto je docela dobré přihlásit se na prohlídku v pozdějších odpoledních hodinách. Vyplatí se rezervovat se předem, prohlídky bývají plné. My jsme absolvovali prohlídku v polštině, za příplatek je ale k dispozici i v dalších jazycích. Doly určitě stojí za návštěvu, je tam k vidění nepochybně víc, než byste od solného dolu očekávali. Cena se pohybovala okolo 500 Kč (r. 2017).

Polský Krakov je jedním z měst, kde můžete bez obav průvodce nechat povětšinou v batohu; vše je dobře značené, přehledné, a památek a zajímavostí je tu tolik, že je stejně nelze stihnout vidět všechny. Postačí si vytipovat pár z nich, které určitě nechcete minout, zbytek nechat náhodě a užívat si atmosféru města.

 

- andyk -

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Amily Monro, Krakov

 

 

Mohlo by vás zajímat:  Vlakové nádraží - Kraków Główny Osobowy

 

Inspirace na výlet k polským sousedům:

K moři jen 20 km od hranic? - Nyskie jezero

Vlakové nádraží - Kraków Główny Osobowy

Veřejná doprava (MHD) v Krakově

Morskie oko: perla Vysokých Tater

Mazurská jezera

Zakopane: populární turistické středisko najdete v jižním Polsku

Do polských Krkonoš na kole

Nejvyšší hora Polska

Kladsko a jeho dvě tváře

K moři na sever?

Lázeňská Kudowa-Zdrój

MHD v Krakově

Průvodce - Štětín

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.