Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Lago di Garda, esence Itálie

Vyrazit do  Itálie, ale ne k moři? Má to pro suchozemce a Středoevropana  k tomu, nějaké kouzlo? Ano, pokud je cílem naší cesty Lago di Garda. Unikátní kousek ráje. Během nejvyšší letní sezony dosahují teploty v okolí jezera Garda i 35°, zkrátka jako u moře.

Se svojí rozlohou 370 km2 je největším italským jezerem a kdybychom ho chtěli objet autem, čekala by nás cesta dlouhá 160 km.

 


Co všechno byste chtěli vědět o Gardském jezeru, ale neodvážili jste se zeptat?


1. Podnebí

Určitě největším lákadlem jezera Garda je specifické klima, které vytváří podmínky pro růst subtropických květin, palem, olivovníků, oleandrů, cypřišů či citrusů.

Jezero je chráněno ze severu před vpády studeného vzduchu vysokými horami a tak k němu proniká teplý vzduch od jihu "Ora".

Díky svému ledovcovému původu je voda v jezeře průhledná a má pěknou azurovou barvu. To vše vytváří dokonalou iluzi středomoří, ale bez úmorných veder a s křišťálově čistou, sladkou vodou.

 

2. Geografie

Lago di Garda se rozprostírá na pomezí Alp a Pádské nížiny. Nejvyšší horou v okolí je se svými 2 218 m -  Monte Baldo.

Sever je charakterizován spíše strmými a vysokými svahy, kdežto jih, zasazený do Pádské nížiny, má blízko spíše ke středomořskému biotopu. Je rovinatý a připomíná přímořské letovisko, ale s kilometry vinic a olivových hájů, ve kterých jsou rozsety malebné vesničky a agro farmy. Jezero Garda je také největším italským jezerem co do vodní plochy, tak i objemu vody.  

 

3. Pláže

Hlavní výhodou je, že na plážích Lago di Garda jsme z Čech za nějakých 6 hodin cesty. Přitom tam rostou palmy a přivítá nás středomořské klima. U větších městeček se táhnou dlouhé promenády s plážemi a moly. Nenajdeme tu velké pláže s lehátky a slunečníky, naopak přírodní plážičky, kde si každý najde své soukromí.

 

4. Sportovní vyžití

Cyklistika - Lago di Garda je skvělým místem pro dovolenou na kole. Okolí gradského jezera nabízí ideální podmínky sportovcům, kteří se jízdě na kole věnují pravidelně, stejně jako víkendovým cyklistům či aktivním rodinám s dětmi.

Lezení – horolezci si zde v létě přijdou na své. Bonusem je mírné podnebí jezera a povolení k lezení po celý rok. Navíc zde čekají perfektně připravené stěny.

Windsurfing - pokud bychom měli vyzvednout jeden jediný sport, který je pro jezero Garda typický – byl by to jednoznačně windsurfing. A to hlavně díky pověstnému větru Ora, který zejména na severu dělá z jezera evropský surfařský ráj.

 

5. Lago di Garda v chuťových pohárcích

Gardské jezero leží na pomezí tří regionů a tak na jeho jídelníčku najdeme pestrou všehochuť, jejíž hlavní značkou je kvalita. Nejtypičtější výrobek je extra panenský olivový olej, známý svou lehkostí a jemností, který se dobře hodí na přípravu sladkovodních ryb z jezera a tradiční pokrmy z masa a polentu.

Citrusové plody jezera Garda jsou důležitou součástí mnoha místních receptů, včetně Limoncino likéru a citrónového krému Riviera dei Limoni, citronových nápojů a pochutin či sladkostí.

Proslulá jsou také vína, např. červené a růžové Bardolíno.

 

6. Kam za kulturou a zábavou?

Je tu ode všeho kousek. Pro děti zábavní parky – např. Gardaland a Movieland a aquapark Canevaworld. Pro dospělé je tu např. možnost vyrazit za nevšedními zážitky do Verony. Nejen kvůli proslulému balkónu, ze kterého hleděla Julie na Romea, ale je zde k vidění  i unikátní amfiteátr, kde se během letní sezony pod širým nebem hrají světoznámá operní představení.

 

 
Webové stránky Gardaland (v angličtině a němčině), info z Wikipédie
 

 
Webové stránky Movieland (v angličtině)
 

 
Webové stránky Canevaworld (v angličtině), video z YouTube
 

      Hotely poblíž jezera  

 

 

Důvodů, proč navštívit Lago di Garda, by se našlo jistě víc. Stačí jen nepovažovat za chybu, když cestou do Itálie nedojedeme moři, ale „uvízneme“ u největšího italského jezera.

 

 

           Mohlo by vás zajímat: Na kolech po okolí Gardy  
   

 

 

 


 

 

   
               Mohlo by vás zajímat: 5 největších jezer Itálie
   

 


Vložil/a: Daniel Česák 10.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.