Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Verona a Venézia

BenátkyLoni v květnu jsme se rozhodli v rámci prodlouženého víkendu navštívit  italská města Veronu a Veneziu - Benátky. Lákavá byla nabídka od cestovní kanceláře Toyo travel.

 

 

 

1. část Verona

Odcházeli jsme v pátek večer kolem 23.00 hod. z Bratislavy mikrobusem a cestovali jsme celou noc, protože jsme měli jen jednoho šoféra a musel dodržovat povinné přestávky. V programu jsme měli nejprve celodenní obhlídku města Verona, nocleh ve Veroně a na druhý den odjezd do Benátek. Doprovázela nás milá pani průvodkyně, která vyprávěla česky a během cesty nám komentovala okolí a představila v krátkosti i obě města, které jsme se chystali navštívit. Večer v autobuse nám nabídla dokument o obou městech, o jejich vzniku, historii, různých zajímavostech, kultuře a tradicích.

 

 

V sobotu ráno kolem deváté hodiny jsme přišli do Verony, městečka, které je vyhledáváno mnoha turisty pro svou krásu. Je významným městem Benátska a nese přívlastek "město Romea a Julie", neboť právě do tohoto města zasadil děj své tragédie významný anglický spisovatel - dramatik William Shakespeare.

 

Verona

 

Prohlídku města jsme začali třetím největším amfiteátrem světa Arena di Verona, který se nachází na velkém náměstí Piazza Bra. Amfiteátr sloužil jako dějiště veřejných poprav, veletrhů, divadelních a operních představení a také se v něm konaly býčí zápasy. V současnosti se využívá zejména během slavného letního operního festivalu.

Od amfiteátru jsme se přesunuli na další náměstí s názvem Piazza Signori, na kterém se vypínají rady veřejných budov a mimo jiné také Palác rozumu, který původně byl radnicí, později se využíval jako soudní dvůr. Uprostřed náměstí upoutá pozornost každého turisty majestátní Danteho socha ze začátku 14. století. Za zmínku stojí i známá pěší zóna Via Mazzini, která je plná obchůdků a stánků s různými suvenýry. Na konci ulice stojí náměstí Piazza delle Erbe, v minulosti centrum římského fóra, dnes rušná tržnice plná kaváren, kavárniček a budov různého stylu.

Verona

 

Jedna z největších turistických atrakcí ve městě je Casa di Giulietta, dům se slavným balkonem, kde bydlela Julie z již zmíněného Shakespearova díla Romeo a Julie. Pod balkonem stojí známá socha Julie, která je velmi vyhledávaná turisty a každý se touží dotknout této sochy - konkrétně pravého prsu Julie, protože legenda praví, že kdo se ho dotkne, bude mít v životě štěstí. Davový šílenství nám to neumožnilo, jediné, co se nám podařilo spatřit zblízka, byl právě ten pravý Juliina prs, již celý vyšisovaný a vybledlý od tolika dotyků.

Nezaostával za ním ani levý ...Další významná památka města veronská katedrála Duomo nás zaujala svou růžovou barvou díky kameni rosso di Verona. Největším a nejcennějším uměleckým dílem v katedrále je obraz Nanebevzetí Panny Marie od Tiziana.

Hotely ve Veroně

 

B&B Santa Toscana

Cena na noc pro dva - 1 420 Kč
 

Corte Bassa B&B

Cena na noc pro dva - 1 568 Kč

 

Julie - Verona

 Socha Julie

 

Obhlídku Verony jsme zakončili návštěvou palácové pevnosti Castelvecchio z 2. poloviny 14.století. Rozprostírá se na břehu řeky Adige, přes kterou o kousek dál vede nádherný veronský most Ponte Scaligero, ze kterého je velmi pěkný pohled na celou Veronu. V palácové pevnosti si mohou turisté prohlédnout hlavní umělecké sbírky města, galerie situována v pevnosti patří k nejvýznamnějším v severní Itálii. Jsou v ní vystaveny exponáty od římských památek až po díla renesance. Tím jsme zakončili první den našeho výletu a šli jsme se ubytovat do nedalekého hotelu Verona, který se nacházel kousek za městem. Ubytování bylo na dobré úrovni, pokoje velmi pěkné, čisté a prostorné, stejně i sociální zařízení. Na pokoji byl televizor a právě tehdy dávali španělský pohár Copa del Rey-finále, tak jsme si zapnuli televizi a dívali se na zápas.

 

2. část Benátky

Ráno jsme vstali na snídani, která se podávala ve formě švédských stolů. V nabídce byly studené i teplé pokrmy, slané či sladké, od výmyslu světa. Velmi nám chutnalo domácí pečivo, bylo čerstvé a mělo výbornou máslovou chuť. Bohatou snídaně jsme zakončili vynikající italskou kávou a vyrazili jsme směr Venezia - Benátky kolem deváté ráno. Sluníčko nám už pořádně pálilo na hlavy a slibovalo tak horký slunečný den, přestože byl konec května. Cestovali jsme cca hodinu a půl až dvě hodiny, a po nějakých 120 km jsme dorazili do Benátek, hlavního města severoitalského regionu Benátska. Leží v severní části Jaderského moře a historická část - jádro města se nachází na mělké laguně.

 

Benátky

Benátky

 

Benátky byly v minulosti důležitým centrem obchodu zejména s kořením, později obchodu s Orientem díky své výhodné poloze. Patronem města je evangelista svatý Marek, jeho symbolem je okřídlený lev, který se stal erbem města. Relikvie a ostatky svatého Marka jsou uloženy v bazilice svatého Marka, která je důležitým centrem politického a kulturního života ve městě. Stojí na Náměstí svatého Marka, na kterém turisté krmí holuby a čekají v dlouhých frontách na prohlídku Baziliky svatého Marka. Hned vedle Baziliky se nachází Dóžovský palác, před kterým stojí nekonečná řada turistů.

Historické centrum Benátek má určitě své kouzlo a turisté se tam cítí příjemně, ale okolní budovy a stavby jsou v poměrně špatném stavu, což platí i pro ubytovací zařízení a hotely, které jsou předražené, ale neposkytují turistům požadované pohodlí. Náměstí je lemováno velkým počtem obchodů, kaváren a restaurací, které lákají turisty svými delikatesami, specialitami, pochoutkami a také živou hudbou.

 

Benátky

 

Ceny jsou však příliš vysoké pro běžného turistu, proto je možné v této části vidět hlavně turisty z Japonska nebo Číny, kteří chodí v organizovaných skupinkách s průvodci a vytvářejí tak při pohledu z dálky "mraveniště".

Benátky jsou velmi rušným městem, plným obchodníků, umělců a řemeslníků zejména během turistické sezóny. Prosperita města je založena právě na turistice a prodeji pověstného benátského skla.

 

Obelisk - Námestie sv. Marka

 Obelisk - Náměstí sv. Marka

 

Nelze opomenout Kanál Grande, který je hlavní dopravní tepnou Benátek a prochází přímo středem města. Vyplatí se projít i k jednomu z nejznámějších mostů Ponte di Rialto, který se doslova hemží turisty i díky dvěma dlouhým řadám obchodů.

 

Benátky

 Gondola

 

Všude, kde se člověk podívá, je obklopen vodními kanály a zajímavé je pro našince, že dopravním prostředkem jsou tam buď motorové lodě, kterými se domácí dopravují na pevninu za prací, pro turisty jsou k dispozici gondoly, za které je cena 80 eur samozřejmostí. V centru nevidět ani slyšet žádný automobil, proto mají Benátky i přívlastek "město na vodě". Jezdí tam i vodní taxíky, které jsou však překvapivě drahé.

 

Benátky

 

Rušný život ve městě pomaličku končí spolu se západem Slunce, loučíme se s Benátkami na Mostě nářků, opouštíme ostrov a míříme na pevninu k autobusu. Všichni zpracováváme své pocity a zážitky z tohoto města. Benátky jsou bezpochyby zajímavým a přitažlivým městem a lákadlem pro turisty, ale pro domácí je to město příliš drahé s nevyhovujícími životními podmínkami a mnoho mladých lidí z toho důvodu odchází jinam.

 Počasí v Benátkách ( průměrná teplota vzduchu ve °C)

Počasí Benátky

V nás rezonuje nádherný zážitek z prožitého dne a konstatujeme, že Benátky se určitě vyplatí vidět a navštívit a strávit v tomto "městě na vodě" alespoň jeden celý den, aby člověk viděl z jeho krásy co nejvíce. Odnášíme si i několik drobných suvenýrů, mezi nimi repliku maličkého gondoliéra, který potěší nejen děti, ale i dospělé.

 

Hotely z booking.com - Benátky

 

Ostello Domus Civica

Cena na noc pro dva - 1 480 Kč
 

Venice Star

Cena na noc pro dva - 1 720 Kč

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.