Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Portugalské Porto - nejen moře, pláže a víno

en.wikipedia.orgDruhé největší město  Portugalska, proslulé svým jemným portským vínem, nabízí turistům mnoho pamětihodností a bohatý kulturní život.

 

Centrem celého města je náměstí Praça do Liberdade jemuž dominuje socha krále Doma Pedra I. Z náměstí vede široký bulvár Avenida dos Aliados, na jejímž konci se nachází krásná městská radnice Câmara Municipal se 70 metrů vysokou zvonicí a také turistické centrum.

Z náměstí to není daleko ke katedrále, nádraží a dvojpodlažního mostu Dom Luís I., který spojuje město s Vila Nova de Gaia.

 

Mapa

    Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Zajímavá místa a památky

 

Ribeira

Nábřeží a náměstí Ribeira zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO.

 

en.wikipedia.org

By Alvesgaspar (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Katedrála Sé

Honosná katedrála Sé de Porto, vystavěná již ve 12. století, je nejvýznamnější stavbou města. Původně byla postavena v románském slohu, ale postupem času byla přestavována a tak nese prvky i několika jiných slohů. Během 14. a 15. století přibyla gotická kaple a další gotické prvky, v 18. století byly přidány i prvky barokní, zejména na kupoli věží nebo vnitřním portálu.

 

en.wikipedia.org

By Kyle Taylor from London, 84 Countries (Portugal 2013 - Porto - 30  Uploaded by tm) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Od katedrály se dá dojít k vlakovému nádraží São Bento, jehož budovu zdobí překrásné modře malované kachličky azulejos.


Torre dos Clérigos

Z věže Torre dos Clérigos, která se stala symbolem města, se vám naskytne úžasný výhled na celé město.

 

en.wikipedia.org

By Lacobrigo (Own work) [CC BY-SA 4.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Knihkupectví Lello

Pokud vám toto úchvatné secesní knihkupectví s dřevěnými vyřezávanými schodišti a barevnými stropy bude připomínat filmy o Harry Potterovi není divu, chodívala sem i J. K. Rowling a interiér tohoto knihkupectví ji sloužil jako předloha k popisu knihovny ve škole čar a kouzel v Bradavicích. A pokud nejste fanoušky filmů o tomto mladém čaroději nevadí, i přesto si zajděte do jednoho z nejkrásnějšího knihkupectví na světě.

 

 

Moře a pláže

Relaxovat můžete na krásných plážích jako je například pláž Lavadores, táhnoucí se podél Vila Nova de Gaia nebo pláž Matosinhos. Portugalsko je věhlasné místo pro surfování. Najdete zde několik škol surfu a dobré podmínky pro tuto aktivitu.

 

cs.wikipedia.org

By Manuel de Sousa (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Další zajímavá místa

Porto se chlubí několika pozoruhodnými uměleckými galeriemi a muzei. Dále můžete ochutnat pravé portské víno při návštěvě některého z místních vinných sklepů nebo zajít do restaurace ochutnat místní specialitu Francesinha, což je sendvič plněný šunkou, párkem, nebo hovězím masem s rajčaty, pokrytý sýrem a politý omáčkou z piva podávaný obvykle s hranolky. Tuto pochoutku najdete snad ve všech restauracích.

 

Ubytování

Porto hotely

 

Letecky do Porta

Porto trasa letu

   Trasa přímého letu z Prahy, letenky můžete rezervovat na Kiwi.com, spojení zajišťuje např. ČSA, doba letu: 3h

 

          Letiště Francisco Sa Carneiro v Portu (OPO)


Ostatní doprava

Dopravní systém v Portu vás jistě mile překvapí. Městská doprava je velmi dobrá, vcelku jednoduchá, metrem se dostanete všude po městě, také tu jezdí dost autobusů a hlavně, starodávné historické tramvaje.

 

 

                               Mapa metra v Portu

 

Taxi je levnější než u nás a zajímavým zážitkem se může stát jízda kabinovou lanovkou Teleférico de Gaia, ve městě jsou lanovky dvě a svezete se s nimi nad městem, takže si užijete i krásného výhledu. Dalším skvělým prostředkem pro dopravu můžou být i gondoly, budete mít krásný výhled na barevné domky podél řeky Douro.

Autor: Markéta Hošková

 

     
    Čtěte také:
   

Jak dlouho trvá let do portugalského Porta?

     

 


*Autor úvodní fotky - By Julian Beckton (Vila Nova de Gaia from Porto  Uploaded by tm) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

 

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.