Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Přístavní město Mahon na Menorce

Mahón, katalánsky Maó, je hlavním městem španělského ostrova Menorca, který je přibližně 50 km dlouhý, asi 16 km široký a má rozlohu 668 km². Jedná se o druhý největší ostrov Baleárského souostroví a žije na něm asi 82 000 lidí. Samotné hlavní město má asi 25 000 obyvatel.

 


Přístav Port Mahón

Město Mahón najdete na mohutných skaliscích na východě ostrova. Pod městem se nachází přístav Port Mahón, který je pokládán za jeden z nejdelších přírodních přístavů na světě (délka pobřeží přístavu je asi 20 kilometrů).

Přístav byl v minulosti velice důležitým. O ovládnutí tohoto strategického místa se snažili jak Francouzi, tak Britové. Od roku 1803 je ale přístav součástí Španělska.

 

 

 

Dnes jsou v přístavu umístěny sádky na pěstování mušlí, které patří mezi místní kulinářské speciality. Vy se podél přístavu můžete vydat na procházku po 4 kilometry dlouhé promenádě, známé pod názvem (Baixamar).  

 

 

Nejvýznamnější památky města

Chcete-li si město důkladně prohlédnout a poznat jeho krásu, vydejte se do malých a úzkých uliček pěšky. Narazíte nejen na množství obchodů a kaváren, ale i zajímavé historické budovy.

Nejdůležitějším náměstím je Plaza Explanada, původně staré nádvoří s armádními kasárnami. Minout byste neměli ani barokní městskou radnici (Ayuntamiento) s fasádou v neoklasicistním stylu.

Dále se ve městě nachází Kostel Panny Marie (Santa María) s unikátními dřevěnými varhanami nebo Klášter Sv. Františka (Sant Francesc) se zajímavou křížovou chodbou.

Za povšimnutí stojí i Brána sv. Rocha (Pont de Sant Roc), která je pozůstatkem původního městského opevnění z pozdního 15. století nebo dům Mir (Casa Mir) s krásně barevnou fasádou, která je ukázkou menorské secesní architektury.

Tipy na hotely

Posada orsi Paspartu

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč

Catalonia Mirador des Port

Cena na noc pro dva - 4 720 Kč

 

Mahon = domov majonézy

Na závěr pro vás máme malou zajímavost.  Vypráví se, že když v roce 1756 zvítězil francouzský vévoda Richelieu nad Brity v bitvě o přístav Port Mahón, nechal připravit hostinu. Kuchaři však došla smetana, a tak při přípravě omáčky nesmíchal smetanu a vejce, ale smíchal s vejci olej. Tak vznikla majonéza.

 

 

Autor: Petra Müllerová

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.