Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Andorra la Vella

Andorra la Vella je metropolí státu Andorra. Podle posledních dostupných informací ve městě žilo necelých 23 tis. obyvatel.

 

 

 

 

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Pozapomenutá historie

Město je především významným centrem vzdělanosti, obchodu i bankovnictví, sídlí tady několik nadnárodních bankovních domů. Poměrně významným pro místní ekonomiku je také cestovní ruch, zejména v průběhu zimní sezóny. Vybudováno tu bylo lyžařské středisko. A značné příjmy sem plynou i díky tomu, že stát se řadí mezi takzvané daňové ráje.

Nynější Andorra je situována do půvabného horského údolí pod Pyrenejemi. První známky osídlení této lokality datují historikové již do období neolitu. Metropolí země se tehdy ještě osada jménem Andorra stává poměrně záhy – již ve 13. století. Až do 20. století pak zůstala tato oblast do velké míry opomíjena. Rozvoj nastal až na počátku 90. let.

To nejzajímavější, co se dochovalo z historie, byste našli ve starém městě, které tvoří četné kamenné domy a romantické křivolaké uličky. Jeho srdcem pak je románský kostel sv. Štěpána pocházející z 11. století. Jinou významnou stavbou je Casa de Vall. Nyní v ní sídlí Generální rada, což je vlastně obdoba našeho parlamentu.

 

 

Nejen pro milovníky konzumu

Město je rovněž kulturním centrem celého státu. Proto má samozřejmě i vlastní divadlo, muzeum a pravidelně se stává i dějištěm mnoha kulturních akcí. Tou nejzajímavější je určitě v zimě pořádaný hudební festival. Ulice Av. Meritxell je zase proslulou nákupní zónou, kde vládne také patřičné rušno. Najdete na ní jak malé krámky, tak i luxusní butiky světově proslulých značek.

Kdo tedy preferuje poněkud větší klid, ocení návštěvu Caldea, což je vlastně aquapark, který se do velké míry podobá současně lázním. Zdejší termály patří k největším v Evropě. Voda obsahuje stopové prvky, dále sodík, křemík, síru a mnoho dalších látek, má proto léčivé účinky. Asi nejkrásnější atrakcí je zde venkovní bazén, který otevírá nádherný pohled na  horské masivy.

Autor: Holanová D.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

GR11 červenobílá nit skrz Pyreneje

Kde leží Andorra?

Placení eurem

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 28.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.